www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / renta socjalna z opieki społecznej (12450 - wyświetleń)
- Autor oxyn25 Dodany 2009-06-22 08:41
Witam. Mam takie pytanie....Pobieram rente socjalna z opieki społecznej w wysokosci 444zł. mam 2 grupe niepełnosprawnosci z prawem do pracy. "na orzeczeniu: praca lekka zakład pracy chronionej" Czy moge podjac prace w takim zakładzie i jakie musze spełnic warunki aby ta renta nie została mi zabrana?? Gdzies czytałem ze zarobki nie moga przekroczyc wysokosci wypłacanej renty. Pracownik mops z ktorym rozmawiałem jakis czas temu powiedział mi ze nie moge podjac zadnej pracy jak pobieram ta rente,z czasem kiedy zaczne pracowac to renta zostanie mi zabrana. Chciałbym sie dowiedziec cos wiecej na ten temat...chciałbym zaczac pracowac ale sam nie wiem czy moge. Z gory dziekuje za pomoc.
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2009-06-22 12:44
UWAGA: Ne jestem ekspertem Integracji. Staram się odpowiadać zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą, ale nie gwarantuję 100% poprawności wypowiedzi. Jeżeli chcesz mieć pewność czy moja porada jest słuszna, skontaktuj się z kompetentnym urzędnikiem lub specjalistą Centrum Integracji (np. zadaj pytanie w dziale "Porady Centum Integracji" - klik)

oxyn25,

Przede wszystkim.. wygląda na to, że NIE pobierasz renty socjalnej, a zasiłek stały. Rentę socjalną, obecnie w wysokości 504,04 złotego, wypłaca ZUS. Do jej otrzymywania uprawnione są osoby, które zostały za uznane za "całkowicie niezdolne do pracy" [na nieprzystosowanym stanowisku] a ich niepełnosprawność powstała przed 18 rokiem życia, przed 25 jeżeli studiowały lub w trakcie aspirantury naukowej (poczytaj na stronie ZUS - klik). Natomiast to 444 złote to tzw. "zasiłek stały" z Powiatowego Centru, Pomocy Rodzinie lub z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (poczytaj - kliknij, uwaga: podane tu kwoty są nieaktualne), który wypłaca się osobom nie mającym innego źródła utrzymania. Rozróżnienie to jest o tyle ważne, że w przypadku renty socjalnej można pewną sumę zarobić bez utraty świadczenia. Natomiast w przypadku zasiłku stałego takiej opcji nie ma - jest on wypłacany dlatego, że nie masz się z czego utrzymać. Zatem, kiedy zaczynasz mieć z czego się utrzymać (masz pracę), zasiłek zostaje wstrzymany. Jeżeli w pracy zarabiałbyś mniej niż tzw. kryterium dochodowe (właśnie 444zł), to PCPR/MOPS  może "dołożyć" Ci tyle, ile brakuje Ci do 444 złotych (np. załóżmy, że zarabiałbyś 300złotych miesięcznie - PCPR/MOPS dopłaci 144 złote). Może zrobić to w ramach tzw. "stałego zasiłku wyrównawczego" (poczytaj - kliknij, uwaga: podane tu kwoty są nieaktualne). Nic jednak dodatkowo nie zyskasz, chyba że zyskiem będzie to, że zarobisz więcej niż te 444 złote i będzie Ci się po prostu opłacało pracować zamiast otrzymywać zasiłek. Nie ma jednak możliwości podjęcia pracy i jednocześnie otrzymywania zasiłku stałego (lub stałego wyrównawczego) jeżeli dochód łączny przekroczy 444 złote.

PS. Dlaczego właściwie nie masz renty socjalnej, a na swój zasiłek mówisz "renta socjalna"?
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-06-25 12:03
Z przedstawionych informacji wynika, że pobiera Pan zasiłek stały z OPS. Zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej osoby i rodziny korzystające ze świadczeń z pomocy społecznej są obowiązane niezwłocznie poinformować organ, który przyznał świadczenie, o każdej zmianie w ich sytuacji osobistej, dochodowej i majątkowej, która wiąże się z podstawą do przyznania świadczeń. Podjęcie zatrudnienia zmienia sytuację  dochodową osoby pobierającej zasiłek stały, a zatem zmienia się podstawa do wypłaty świadczenia.
http://www.niepelnosprawni.pl/files/www.niepelnosprawni.pl/public/biblioteczka/pomoc_spol2007.pdf
Każda osoba z niepełnosprawnością może zostać zatrudniona , o ile uzyska pozytywną opinię lekarza medycyny pracy na zatrudnienie na określonym stanowisku pracy. Informacje o uprawnieniach zatrudnionej osoby z niepełnosprawnością a także pracodawcy można znaleźć w publikacji " ABC dla pracownika z niepełnosprawnością i pracodawcy"
http://www.niepelnosprawni.pl/files/www.niepelnosprawni.pl/public/rozne_pliki/abc2009.pdf
w razie dalszych pytań prosimy o kontakt z Centrum Integracja warszawa@integracja.org lub Infolinią 0801 801 015
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / renta socjalna z opieki społecznej (12450 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill