www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta a niedowidzenie jednooczne (13266 - wyświetleń)
- Autor lenkao Dodany 2008-04-25 11:14
Jestem niespełna 30- letnią kobietą.

Od urodzenia, na skutek zeza w dzieciństwie, mam stwierdzone niedowidzenie na oko lewe.
Wg okulisty oko jest nieczynne.
Prawe oko przejęło całkowicie pracę , a co za tym idzie, krótkowzroczność na " zdrowe " oko pogarsza się z roku na rok, z powodu jego przeciążenia.

W zeszłym roku przeszłam pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego, które do dziś daje się we znaki.
Nie rozpoznaję poprawnie koloru czerwonego i zielonego.
Mam problemy z postrzeganiem odległości ( widzenie stereoskopowe ).

Po zezie pozostało również, najgorsze ze wszystkich wymienionych objawów, podwójne widzenie.

Jestem obecnie diagnozowana w kierunku stwardnienia rozsianego, ze względu na zmiany w MRI głowy i inne objawy neurologiczne.

Mam pytanie.
Czy jest w ogóle sens, bym starała się o orzeczenie o niepełnosprawności ze względu na wadę wzroku ?
Dodam jeszcze, że z zawodu jestem wizażystką ( makijażystką ), więc problemy z rozróżnianiem kolorów i podwójne widzenie całkowicie wyklucza wykonywanie przeze mnie zawodu.

Proszę o odpowiedz.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Aleksandra
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-05-06 15:09
Obecnie obowiązują dwa rodzaje orzecznictwa - regulowane dwoma różnymi ustawami i prowadzonymi przez dwie różne instytucje:
1. Tzw. orzecznictwo do celów rentowych, które prowadzą - lekarze orzecznicy ZUS oraz komisje lekarskie ZUS. Szczególnymi grupami są rolnicy i ich rodziny - podlegają oni lekarzom rzeczoznawcom i komisjom lekarskim Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) a także tzw. służby mundurowe (policjanci, żołnierze, celnicy) i ich rodziny - podlegają komisjom lekarskim MON lub MSWiA.
2. Tzw. orzecznictwo do celów pozarentowych - prowadzone przez powiatowe lub miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.
W żadnym z systemów nie ma katalogu schorzeń i odpowiadąjacych im stopni niepełnosprawności. Zatem albo należy złożyć wniosek w oddziale ZUS właściwym dla miejsca zamieszkania / w celu uzyskania renty z tytułu niezdolnosci do pracy/albo w Miejskim/Powiatowym Zespole Orzekania o Niepełnosprawności / w celu uzyskania stopnia niepełnosprawności/:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/3758
W razie dalszych pytan prosimy o kontakt:
centrum@niepelnosprawni.pl
Nadrzędny - Autor ku85bus Dodany 2009-06-29 23:42
witam
mam pytanie jak  mam wadę wzroku l -11 p -8  + zwyrodnienia plamki posiadam
grube inwalidzka  3 na stałe lekka mam 24 lata przepracowane 7 lat czy
dostane rente ?
proszę o odpisanie pozdrawiam
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-07-01 08:04
Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:
-jest niezdolny do pracy,
-ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy,
-niezdolność do pracy powstała w określonych ustawą okresach składkowych (okres zatrudnienia, okres ubezpieczenia) i nieskładkowych (np. w okresie pobierania zasiłku chorobowego lub opiekuńczego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
Za niezdolną do pracy uważa się osobę, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania tej zdolności po przekwalifikowaniu.
Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Za częściowo niezdolną do pracy uważa się osobę, która utraciła - w znacznym stopniu - zdolność do pracy zgodnej z posiadanym przez nią poziomem kwalifikacji. Szczegółowe informacje znaleźć można w publikacji " Wszystko co powinieneś woedzieć o rentach i emeryturach"
http://www.niepelnosprawni.pl/files/www.niepelnosprawni.pl/public/rozne_pliki/emerytury2008.pdf
Nie ma katalogu schorzeń, które uprawniają do wydania orzeczenia o niezdolności do pracy. Zatem nalezy złożyć wniosek o wydanie orzeczenia do oodziału ZUS właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta a niedowidzenie jednooczne (13266 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill