www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Wizyta w ZUS na komisji a wolne z pracy (4420 - wyświetleń)
- Autor booo Dodany 2009-08-24 09:51
Witam wszystkich,
Mam pytanie odnośnie wizyty w ZUS w celu stawienia się na komisji lekarskiej... ponieważ pracuję, zawsze udzielano mi na ten dzień wolnego w ramach tzw. "nieobecności płatnej", jednak ostatnio odmówiono mi nawet tego i zmuszony byłem wziąć jeden dzień urlopu "na żądanie". Czy kwestię wizyt w ZUS reguluje jakaś ustawa lub inny przepis? Bardzo prosiłbym o informację.

Pozdrawiam wszystkich
booo
Nadrzędny - Autor magdan10 Dodany 2009-08-24 11:06
Do nieobecności płatnej masz prawo jeśli idziesz do lekarza który przyjmuje tylko w godzinach Twojej pracy.
Myślę, że pracodawca komisji lekarskiej w ZUS nie potraktował, tego jako wyjścia do lekarza, lecz w innych celach - bo nie dostałeś skierowania do lekarza, lecz wezwanie na komisję ZUS.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-08-25 14:03
Art. 125 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. - o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 z późn. zm.) - stanowi, że pracodawcy obowiązani są m.in. do:
- współdziałania z pracownikiem w gromadzeniu dokumentacji niezbędnej do przyznania świadczenia;
- wydawania pracownikowi lub organowi rentowemu zaświadczeń niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń i ich wysokości.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownikowi za ten dzień wypłacić normalne wynagrodzenie - jest to jednak prawo pracodawcy, a nie jego obowiązek.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Wizyta w ZUS na komisji a wolne z pracy (4420 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill