www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / zaległy zasiłek pielęgnacyjny (5662 - wyświetleń)
- Autor renada Dodany 2008-04-07 22:10
Od 2004 roku  mam orzeczony stopień niepełnosprawności i przysługuje mi zasiłek pielęgnacyjny dla  osoby o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności , niepełnosprawność powstała w 1989 roku, czyli przed ukończeniem 21 roku życia. Mam takie pytanie ,czy mogę  ubiegać się o wypłacenie zasiłku za okres datowany przed uzyskaniem statusu osoby niepełnosprawnej jeśli nikt mnie wcześniej nie poinformował że miałam prawo ubiegać  się  o taki zasiłek już od dnia nabycia choroby.
Nadrzędny Autor BERTO45 Dodany 2008-04-08 11:41
witaj,wydaję mi się,że nie,ale trzeba pójsć do zusu i zapytać,pozdrawiam i pomyslności.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-04-11 10:04
Zasiłek pielęgnacyjny jest przyznawany w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia osobie niepełnosprawnej opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Prawo do zasiłku nie jest uzależnione od sytuacji materialnej i wysokości dochodu.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
•  niepełnosprawnemu dziecku
•  osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawnego
•  osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli ma orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli ta niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia,
•  osobie, która ukończyła 75 rok życia.

Wymagane dokumenty:
•  kopia dowodu osobistego,
•  kopia orzeczenia o niepełnosprawności – w przypadku dziecka do 16 roku życia,
•  kopia orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności lub kopia orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem daty powstania niepełnosprawności,
•  zaświadczenie z instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, że pobyt osoby uprawnionej do zasiłku i udzielane jej przez tę instytucję nie jest całkowicie lub w części finansowane z budżetu państwa lub NFZ – dokument niezbędny w sytuacji, kiedy osoba znajduje się w takiej instytucji.

Podstawą do przyznania zasiłku pielęgnacyjnego jest orzeczenie o niepełnosprawności (zasada ta nie dotyczy osób, które ukończyły 75 lat).

Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z kompletem dokumentów.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2008-04-11 17:50
Moja mama ma 72 lata. Mieszka sama.Otrzymuje emeryturę. Jest chora na nowotwór jelita grubego. Miała operację, a teraz bierze chemię. Czy może ubiegać się o zasiłek pielęgnacyjny.
Może ktoś z Was zna odpowiedź na moje pytanie.
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2008-04-11 19:50
Może, ale musi wystąpić do ZUS o orzeczenie do tego zasiłku czyli musi złożyć papiery na komisję lekarską. Nie umiem tego fachowo ująć.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-04-14 15:34
W opisanej sytuacji proponujemy zlożyć wniosek do Miejskiego/Powiatowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności w miejscu zamieszkania o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/3758
Zasiłek pielęgnacyjny zostanie przyznany po uzyskaniu orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności
http://pomocspoleczna.ngo.pl/x/121992
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2008-04-14 15:44
Dziękuję za odpowiedź.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / zaległy zasiłek pielęgnacyjny (5662 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill