Po pierwsze, żeby nie było nieporozumień – nie jestem pracownikiem Centrum Integracji. Odpowiadam na pytania wedle swojej najlepszej wiedzy dlatego, że oni się tutaj nie pokazują. Jeśli chce się Pani skontaktować z CI, lepiej zrobić to jakoś bardziej bezpośrednio (przez e-mail, telefonicznie itd.). Wyszukałam organizacje pozarządowe na terenie Warszawy, które wskazują, że zajmują się zapewnianiem opieki dorosłym niepełnosprawnym z niepełnosprawnością umysłową (a nie wyłącznie fizyczną).
1. Ośrodek Opiekuńczo - Rehabilitacyjny (na pobyt stały) dla osób niepełnosprawnych intelektualnie w Otwocku–Śródborowie prowadzony przez warszawską fundację Revita. Wydaje mi się najbliższy profilowo niepełnosprawności brata. Szczegóły
http://www.revita.org.pl/2. Środowiskowy Dom Samopomocy typu AB prowadzony przez Stowarzyszenie Otwarte Drzwi – ul. Przyczółkowa w Warszawie. Prawdopodobnie oferuje opiekę częściową (dzienną), nie stałą (pobyt). Uwzględniłam na liście, bo w razie gdyby inne opcje były nieodpowiednie, nawet opieka dzienna może ułatwić sytuację. Kontakt:
http://sds-wilanow.otwartedrzwi.pl/kontakt-sds/3. Fundacja Malwa buduje na Bielanach pobytowy Ośrodek Rehabilitacyjno-Opiekuńczy dla osób upośledzonych umysłowo. Obecnie oddana do użytku jest tylko część budynku. Kontakt:
http://fundacjamalwa.pl/kontakt/4. Dom Pomocy Społecznej im. Św. Franciszka Salezego w Warszawie przy ulicy Solec. Nie widzę wyszczególnienia, że jest przeznaczony także dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, ale to w tej chwili typowy DPS. Procedura przyjęcia jest „państwowa” i obejmuje tylko osobę niesamodzielną, nie jej rodzinę. Ale jest powiązany ze stowarzyszeniem, które go pierwotnie utworzyło – może będzie bardziej otwarty na nietypowe rozwiązania niż zwykła państwowa placówka:
http://dpsswsalezego.pl/?q=node/85. Domy Katolickiej Wspólnoty Chleb Życia – jak opisują sami siebie, ich celem jest „walka z marginalizacją, szczególnie ubogich dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych”. W tym celu prowadzą także ośrodki stałego pobytu, które jednak nie są w większości sprofilowane na osoby niepełnosprawne. Jedna z ich warszawskich placówek ma wyszczególnione, że przyjmują „chorych” (Gniewkowska 50). W innym miejscu Polski jest też dom sprofilowany konkretnie pod niepełnosprawnych. Uwzględniam ich na liście, bo bardzo wyraźnie deklarują, że przyjmują podopiecznych niezależnie od państwowych kryteriów pomocowych, skierowań i innych dokumentów. Kontakt:
http://chlebzycia.org/adresy-naszych-domow/6. I na koniec już bardziej informacyjnie – być może od tego Stowarzyszenia może Pani otrzymać informacje sprofilowane pod niesamodzielne osoby intelektualnie niepełnosprawne:
https://psoni.org.pl/Może Pani także samodzielnie poszukać organizacji oferujących taką opiekę poza Warszawą (bo pisała Pani, że interesują Panią miejsca w całej Polsce). Bazę organizacji pozarządowych działających na rzecz dorosłych niepełnosprawnych znajdzie Pani pod adresem:
http://bazy.ngo.pl/niepelnosprawni-dorosli Aby wyszukać konkretnie te organizacje, które zajmują się zapewnianiem pobytu (a przynajmniej tak wskazały), proszę wybrać w wyszukiwarce opcję „pokaż więcej” i z listy działań wybrać „pomoc społeczna” --> „usługi opiekuńcze”.
Pozdrawiam