www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Przedłużenie renty rodzinnej po śmierci matki (4845 - wyświetleń)
- Autor sivoludek Dodany 2007-09-06 17:56
Witam!We wrześniu 21 kończe 25 rok zycia. Obecnie skonczylam 4 rok i od tego miesiaca bede studiowac na 5 roku studiow zaocznych w Szkole Wyższej. W statucie szkoły rok rozpoczyna sie w pazdzierniku,ale za wrzesien juz uiszczam oplate. Chcialabym sie dowiedziec czy przysluguje mi dalej renta rodzinna (po zmarlej mamie)? Wiem ze przysluguje na ostatnim roku studiow lecz osobom, ktore sie urodzily w roku akademickim. A mi brakuje kilku dni. Ale tez wiem, ze istnieje uchwala Sadu Najwyższego,iz "studentka, ktora zdala wszystkie egzaminy na 4 roku i zostala przyjety na 5 oraz ukończyła 25 lat przed rozpoczeciem roku akademickiego zachowuje prawo do renty rodzinnej do zakończenia ostatniego roku studiów" (art. 39 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin - Dz.U. Nr 40, poz. 267 ze zm.). Czy we wniosku o przedluzenie renty moge sie powolac na ta uchwale?Czy jest to tylko wyrok sądu? Jeśli mogę się powołać, to czy wniosek o przedłużenie renty rodzinnej ma być w drodze wyjątku (tak jak to mówią pracownicy w ZUS), czy normalne odwołanie z w/w uchwałą? Ponieważ wiem, iz renta w drodze wyjątku przyznawana jest z dobrej woli Prezesa ZUS. No ale jesli to jest prawomocna uchwala i obowiązuje do dnia dzisiejszego, to po co mam sie starać o rentę w drodze wyjatku, jesli ona mi się w zupełnosci należy?????? .Proszę o jakiekolwiek wskazówki. Z góry bardzo dziękuję
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-10-05 09:57
Zgodnie z art. 68 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,  jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.
Musiałaby Pani najpóźniej w dniu ukończenia 25 roku życia, uzyskać wpis na ostatni rok studiów, przepis bowiem używa sformułowania " będąc na ostatnim roku studiów ", więc ocena uprawnień uzależniona jest od ustalenia czy w dniu osiągnięcia 25 roku życia była Pani już studentem V czyli ostatniego roku studiów.
Aby renta rodzinna Pani nadal przysługiwała to musiałaby Pani najpóżniej do dnia 21.09.2007r. tj. ukończenia 25 roku życia uzyskać wpis na ostatni rok studiów.
Ustalenie daty, w której dziecko pobierające rentę rodzinną było na ostatnim roku studiów w rozumieniu art. 68 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach, następuje na podstawie wpisu na ostatni rok studiów dokonanego na podstawie regulaminu obowiązującego daną uczelnię.
W świetle zacytowanego orzeczenia Sądu Najwyższego, jak najbardziej studentce przysługiwała renta socjalna, bowiem jak czytamy w uzasadnieniu tej uchwały, owa studentka w dniu ukończenia 25 roku życia uzyskała już status studentki ostatniego roku.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Przedłużenie renty rodzinnej po śmierci matki (4845 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill