www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / świadczenie pielęgnacyjne czy emerytura (2735 - wyświetleń)
- Autor gbaska Dodany 2018-10-09 12:50 Zmieniony 2018-10-09 12:55
Witam bardzo proszę o szczegółową informację w nast.temacie-mam syna niepełnosprawnego od urodzenia (znaczny stopień niepełn.zesp Downa) -cały czas pracuję ale niedługo będę mogła przejść na emeryturę ,obecnie świadczenie pielęgnacyjne jest wyższe niż moja prognozowana z ZUS emerytura -czy w chwili osiągnięcia wieku emerytalnego ,zwolnienia się z pracy lub zwolnienia przez pracodawcę -nie muszę występować o przyznanie emerytury (świadczenia przedemerytalnego) tylko do GOPS o świadczenie pielęgnacyjne? Syn będzie miał już 18 lat i  dostanie rentę socjalną ale to chyba w niczym nie przeszkadza.
Wiem że osoby które pobierają świadczenie w chwili osiągnięcia wieku emerytalnego jeżeli to dla nich mniej korzystne mogą nadal przy nim zostać..
Pozdrawiam Barbara
Nadrzędny - Autor buduj Dodany 2018-10-09 15:33
Bałagan w danych i brak podstawowych inf. Trzeba czytać między wierszami, a to bywa mylne.
"...cały czas pracuję ale niedługo będę mogła przejść na emeryturę ,obecnie świadczenie pielęgnacyjne jest wyższe niż moja prognozowana z ZUS emerytura":
- czyli ILE I JAKIM CUDEM?
"...nie muszę występować o przyznanie emerytury (świadczenia przedemerytalnego)"
- świadczenie przedemerytalne to Coś zupełnie innego niż emerytura. CO CI SIĘ NALEŻY I O CO CHCESZ WNIOSKOWAĆ?
"...Syn będzie miał już 18 lat i  dostanie rentę socjalną ale to chyba w niczym nie przeszkadza"
- w CZYM?
- nie chcesz emerytury bo nie masz wypracowanych lat tylko świadczenie pielęgnacyjne? Czyli ile pracowałaś?
Nadrzędny - Autor gbaska Dodany 2018-10-09 20:07
Bardzo przepraszam ale wydawało mi się że prosto napisałam o co mi chodzi więc teraz bardziej szczegółowo napiszę.
W przyszłym roku kończę 60 lat i będę mogła przejść na emeryturę ,obecnie mam przepracowane 39 lat w tym 6 lat urlopy wychowawcze ,nadal pracuję ,z informacji które ZUS wysyła corocznie do nas wynika że dostanę emeryturę w wys.ok 1700zł brutto .
W tej chwili w pracy są reorganizacje i nie wiem czy wczesniej nie będę zwolniona dlatego wspominam o świadczeniu przedemerytalnym i dokładnie wiem czym  różni się od emerytury.
Mnie chodzi tylko o to czy w chwili odejścia z pracy jeżeli nie będę chciała emerytury (lub zasiłku w razie wczesniejszego zwolnienia przez pracodawcę) mogę starać się o świadczenie pielęgnacyjne na syna bo może okazać się bardziej korzystne dla mnie.
Nadrzędny Autor ulena Dodany 2018-10-11 14:05
Moja rada jest taka.Jak najprędzej rozpocznij starania o świadczenie pielęgnacyjne, upewniając się czy takowe Ci się należy. Bo w chwili osiągnięcia wieku emerytalnego nie będziesz miała prawa wybrać bardziej korzystniejszego świadczenia. z emerytury na ś.p. już nie ma możliwości przejścia, ale obecnie ze świadczenia pielęgnacyjnego nie musisz przechodzić na emeryturę (według przepisów). Radziłabym osobiście wybrać się do ZUS i upewnić się .
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / świadczenie pielęgnacyjne czy emerytura (2735 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill