www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Czy zgadzacie się z wiadomością w Aktualnościach pochodzącą, (7831 - wyświetleń)
- Autor bszwarc Dodany 2007-09-10 15:44
z publikacji "Nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego"? Powstał on ze wspólnej inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i tygodnika Lancet.
Wiadomość ma tytuł "Choroby psychiczne globalnym obciążeniem dla ludzkości", jest opublikowana na stronie INTEGRACJI www.nepełnosprawni.pl w dniu 10.09.2007. W wytłuszczonym wstępie informuje o tym, że choroby niezakaźne - nowotwory złośliwe i choroby serca, można zaliczyć do chorób lub obciążeń psychicznych. To jest skandaliczne obrażanie chorych. Co o tym myślicie? Kto cytuje i wypisuje takie głupoty? Niech też ma odwagę się podpisać.
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2007-09-10 16:29
bszwarc, mam wrażenie, że nieco dziwnie udało ci się zinterpretować tekst. Dla zainteresowanych cytat:

"Zaburzenia psychiczne stanowią 14 proc. chorób najbardziej obciążających światową populację ludzi. A jeśli weźmie się pod uwagę tylko choroby niezakaźne, do których należą też nowotwory złośliwe i choroby serca, odsetek ten jest jeszcze wyższy"

Tłumacząc to na innym przykładzie: Naukowcy postanowili zbadać, jakie kary nakładają rodzice nieposłusznym dzieciom. Uznali, że nie będą uwzględniać wszystkich, a jedynie najbardziej dotkliwe i wyszło im że 10% rodziców karze dzieci zakazem wychodzenia na imprezy. Potem postanowili że policzą to samo, ale bez kar pieniężnych. Zostały im między innymi: klaps, zakaz korzystania z telewizji, czy obowiązek odwiedzenia cioci. Policzyli sobie jeszcze raz procenty i wyszło im, że wśród kar niepieniężnych aż 18% stanowi "szlaban".
Tylko tyle.
Mam nadzieję, że sprawa się trochę wyjaśniła na korzyść "Integracji". Pozdrawiam. ;-)
Nadrzędny - Autor bszwarc Dodany 2007-09-21 16:51
Boginko, bo tak się podpisałaś,

myślę że bardzo to "dziwne", że osoba mająca pomagać "dziwnie" się wypowiada.

Myślę także, po przeczytaniu Twojego wyjaśnienia, że nadal nie jest zrozumiałe dlaczego łączy się choroby/obciążenia psychiczne z obciążeniami chorób fizycznych, choćby najcięższych, z komentarzem o obciążeniu dla populacji.
Tekst zacytowany na stronie był wcześniej publikowany w polskiej prasie i wzbudził sprzeciw wielu osób. Komentowano także tę sprawę na szerszym forum, bo była wcześniej znana.

Dodatkowo Twoje wyjaśnienie nic nie wyjaśnia i jest pogardliwe. Przeczytaj jeszcze raz swój cytat i porównaj ze swoim wyjaśnieniem poniżej, zauważysz może wreszcie że jedno z drugim nie ma nic wspólnego. W tekście z Aktualności wyjaśnienia powodów tego stwierdzenia były całkiem inne.

Moim zdaniem należało nie pisać takiego tekstu lub go znacznie skrócić. Takie też opinie wyrażali dziennikarze i wielu specjalistów. A więc nie należało cytować-pisać takich szkodliwych zdań, które są porażające dla wszystkich ludzi zdrowych i chorych przy każdorazowym czytaniu tekstu.

A więc jednym zdaniem - mam wielkę prośbę: nie cytujcie i nie piszcie tekstów, które są obraźliwe dla Waszych Czytelników! Dostatecznie często na codzień jesteśmy obrażani, żeby nie chcieć widywać tego samego na stronie, która ma nam pomagać.

Uważam, że nie wyjaśniłaś tej sprawy, ale mam nadzieję że w przyszłości nikt nie będzie na stronie i w innych sytuacjach obrażał ludzi. Może jednak pokusisz się o poprawienie cytatu w taki sposób żeby nie budził wątpliwości. To przecież Twoja praca.

Wtedy będę mogła uznać, że sprawa się trochę wyjaśniła na korzyść "Integracji". Ja także Cię pozdrawiam.
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2007-09-21 18:37 Zmieniony 2007-09-21 18:42
bszwarc,
Myślę że doszło do nieporozumienia. :-) Nie jestem pracownikiem Integracji. Jestem zwykłą użytkowniczką forum. Ani ta wypowiedź, ani jakakolwiek inna nie jest związana z moją pracą. Nie mam też najmniejszego wpływu na to, czy tekst ten pozostanie na stronie czy nie, a w "obronie" Integracji stanęłam wyłącznie jako osoba prywatna, z zamiłowania i poniekąd przyszłego zawodu - językoznawca.
Ad rem - nadal obstaję przy swojej interpretacji wypowiedzi, tj. na korzyść autora. Po prostu nie mieści mi się w głowie, żeby ktokolwiek rozsądny mógł w ogóle postulować tożsamość chorób krążenia i schizofrenii, byłaby to tak galaktyczna głupota, że aż niewiarygodna (a żeby taką bzdurę mieli napisać ludzie z Polskiej Agencji Prasowej to już mi się całkiem nie chce wierzyć). Oczywiście jestem człowiekiem i mogę się mylić - z dużym zainteresowaniem przeczytałabym np. opinię fachowego językoznawcy, czy dziennikarza. Może dysponujesz jakimiś linkami do wspomnianej przez siebie debaty?
W ramach dalszego wyjaśnienia - podejrzewam, że autorzy tekstu połączyli choroby psychiczne i fizyczne na podstawie danych o częstości występowania (za obciągającą populację uznawałoby się wtedy każdą odpowiednio częsta chorobę a więc zarówno malarią, raka i depresję). Musiałabym przeczytać tekst w oryginale, żeby mieć co do tego większą pewność. Piszesz też, że wyjaśnienie zawarte w tekście było zupełnie różne od mojego. Przyznam, że przeczytałam go i nie widzę nic, co kłóciłoby się z moją interpretacją. Możesz zacytować?
I jeszcze jeden drobiazg. Mam prośbę - otóż pozdrawiasz mnie, czy byłabyś w związku z tym skłonna wyjaśnić w jakim sensie moje wyjaśnienie jest "pogardliwe"? O to że jest błędne można się spierać, ale odnalezienie w nim pogardy zaskakuje mnie i to poważnie. Twierdzę jedynie, że:
a) moim zdaniem Twoja interpretacja jest dziwna (dziwna znaczyło tylko i dokładnie dziwna - jeżeli mam zamiar kogoś obrazić, mam odwagę cywilną napisać wprost, zapewniam tak na przyszłość)
b) moim zdaniem prawidłowa interpretacja jest inna, a mechanizm mojej interpretacji wygląda tak a tak.
Oczywiście, jeżeli czujesz się "pogardzona", wyrażam ubolewanie - wygląda to na kolejne nieporozumienie.
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2007-09-21 20:45
bszwarc,
Przepraszam, że wyjdzie z tego drugi post, ale nie mogę już edytować pierwszej wiadomości:

W ramach zajęć dodatkowych :-) postanowiłam poszukać angielskojęzycznych doniesień na temat raportu Lanceta - oto jeden przykład: http://www.iop.kcl.ac.uk/news/?id=134 Wyciągnęłam sporny fragment:
"...published an international research review today that shows an estimated 14 per cent of global disease burden is due to neuropsychiatric disorders (NPDs) - the most significant contributors amongst all non-communicable diseases, more than heart disease, stroke and cancer."

Roboczy przekład na polski: ...opublikowali w dniu dzisiejszym analizę międzynarodowego badania, które wskazuje, że zaburzenia neurologiczno-psychiczne odpowiadają za około 14% światowego obciążenia chorobami - to najczęstsza grupa schorzeń niezakaźnych, procent jest wyższy niż w przypadku chorób serca, zawałów i nowotworów.

Nie ma więc mowy o porównywaniu czy zrównywaniu chorób - porównuje się jedynie ile czego jest na świecie (mówiąc wprost: chorób psychicznych jest więcej niż zawałów serca). Wydaje mi się rozsądnym założyć, że depesza PAPu niesie ten sam sens...
Chyba że jednak się mylę?

Podkreślę raz jeszcze - za wiadomość odpowiada Polska Agencja Prasowa i o ile widzę Integracja przytoczyła ją słowo w słowo za PAP, a więc jakby co, to raczej do PAP należy kierować uwagi.
Pozdrawiam ponownie
Nadrzędny - Autor Zygmunt Dodany 2007-09-22 07:25
Witam
Moi drodzy. Te rozważania na temat artykułu zaciekawiły mnie bardzo. Mam bardzo wielka prośbę. Jeżeli nie sprawiło by to problemu, podajcie mi proszę link do tego artykułu. Po przeczytaniu postaram się wypowiedzieć na ten temat. Bardzo proszę.
Pozdrawiam
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2007-09-22 11:04
Ależ proszę Zygmuncie,
Na stronie Integracji dostępny jest tu: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/20208
Na stronie PAP wystarczy wejść do serwisu Nauka w Polsce (www.naukawpolsce.pap.pl) i w wyszukiwarce wpisać "choroby psychiczne" - czwarty artykuł od góry (link byłby przydługawy, a forum zdaje się nie ma opcji "ukrywania" linków pod krótkimi nazwami)

Jeszcze od razu wyjaśnienie, które może się przydać: "światowe (czy też globalne) obciążenie chorobami" (po angielsku Global Burden of Disease, skrótowo GBD) to stworzony w 1993 r. wskaźnik, który miał ułatwiać patrzenie na choroby w porównaniu i dobieranie jakie powinny być priorytety badawcze na przyszłe lata. Powstał pod auspicjami trzech organizacji: Banku Światowego, Światowej Organizacji Zdrowia i Harvard Schol of Public Health. O ile dobrze rozumiałam "obciążenie" wylicza się poprzez połączenie tego o ile lat za wcześnie osoba zmarła z powodu choroby i ile lat żyła w niepełnej sprawności*. Pozwala to porównywać choroby śmiertelne, choroby często śmiertelne i choroby stosunkowo rzadko powodujące śmierć, ale utrudniające życie oraz wypadki i np. złe nawyki zdrowotne.
[informacje zaczerpnięte z globalforumhealth.org/filesupld/monitoring_financial_flows2/MFF04chap3.pdf niestety w jęz. angielskim]

* fachowo ta metoda liczenia nosi nazwę wskaźnika DALY, informacje podstawowe np. tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wska%C5%BAnik_DALY
Nadrzędny - Autor bszwarc Dodany 2007-09-24 14:45
Wreszcie wszystko wiadomo dzięki Tobie, że to błąd skojarzeniowy tlumacza. Problem w tym, że nikt tego tłumaczenia w PAP nie zakwestionował, zrobili to dopiero dziennikarze i inni wrażliwi ludzie.
Nie mam zamiaru zgłaszać pretensji do PAP, to sprawa Integracji, że umieszcza w takiej formie teksty na stronie, także inne nieprzemyślane. Swoją drogą mogłabyś im pomóc w wyborze formy, treści umieszczanych tekstów.
Życzę powodzenia w pracy Językoznawcy.
Pozdrawiam,
B.Szwarc
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2007-09-24 16:36
Po pierwsze, tłumaczenie na polski wydaje mi się najwyżej mało klarowne, ale nie błędne (swoją drogą powołujesz się na tych dziennikarzy, można jednak prosić linka?). Po drugie nie jest moją sprawą zajmować się korygowaniem tego co mi nie przeszkadza - każdy niech sam zwraca uprzejmie acz stanowczo uwagę na to, co mu się nie podoba (dobrze jest też pierwej dokładnie ustalić kto ponosi winę).
Pozostając przy zdaniu że Integracja w żaden sposób nie zawiniła, pozdrawiam.

PS. Moje wykształcenie będzie częściowo językoznawcze, ale trudno powiedzieć, że "językoznawca" to zawód - jest tak tylko w bardzo nielicznych przypadkach -  kiedy ktoś zostanie zatrudniony do opiniowania o języku. Ponadto, w polskim nie ma powodu pisać rzeczowników dużą literą. :-)
Nadrzędny Autor bszwarc Dodany 2007-09-25 14:27
Nie mam zamiaru zajmować się więcej tą sprawą, nie znam linków do tej sprawy, nie ganiam w internecie dla zabawy.
Powołałam się na dyskusje w Mediach na temat publikacji kilka miesięcy temu. Integracja mogła je także znać. To tylko tyle.
Pozdrawiam,
B.Szwarc
Nadrzędny - Autor Zygmunt Dodany 2007-09-22 13:50
Witam
Przeczytałem podany artykuł i jestem w pełni zgodny z tezą całości. To niesamowicie mądry i jednocześnie alarmujący artykuł o stanie rozpoznawania przyczyn i zasad powstawania coraz to nowych schorzeń. Wymieniłem tylko w skrócie te które mówią same za siebie.

>Choroby psychiczne globalnym >obciążeniem dla ludzkości


>"Nie ma zdrowia bez zdrowia >psychicznego".


>Głównym powodem tego jest bardzo wyniszczająca natura schorzeń takich jak depresja, psychozy, uzależnienie od alkoholu, czy narkotyków


>Istotny, negatywny wpływ mają choroby psychiczne na zdrowie społeczeństw.


>około połowa wszystkich przypadków chorób psychicznych zaczyna się przed 14. rokiem życia.


>profil chorób psychicznych jest podobny we wszystkich społeczeństwach, niezależnie od kultury.


>Zaburzenia neuropsychiatryczne są też odpowiedzialne za 1-2 mln  zgonów rocznie, głównie demencje, choroba Parkinsona oraz padaczka.


>Rocznie średnio 800 tys. osób na świecie popełnia samobójstwo, głównie w krajach biednych lub średnio zamożnych. Ponad połowa z nich ma od 15 do 44 lat.


>wpływ zaburzeń psychicznych na zdrowie publiczne jest ciągle niedoceniany, a nawet nie doszacowany.


Powodem tego jest fakt, że nie dostrzega się związku między nimi, a schorzeniami somatycznymi.

>choroby psychiczne zwiększają ryzyko zarówno chorób zakaźnych, jak i niezakaźnych, bądź też z nimi współwystępują.


Utrudnia to dodatkowo ich leczenie, pogarsza efekty terapii i zwiększa śmiertelność z nimi związaną.

>Ok. 15 proc. pacjentów podstawowej opieki medycznej ma objawy somatyczne, które mogą być objawem nieuświadomionych problemów psychicznych.


Jak wskazują liczne wyniki badań, depresja i stany lękowe mają związek z wyższym ryzykiem chorób układu krążenia, czy cukrzycy typu II.

>Ponadto, lekarze zaliczają osoby chore psychicznie do grupy najbardziej narażonej na zakażenie wirusem HIV.


Mają oni również wyższe ryzyko wypadków i urazów.

>Rozdzielanie zdrowia psychicznego od fizycznego prowadzi do tego, że osoby z chorobami psychicznymi mają na całym świecie utrudniony dostęp do opieki medycznej, alarmują autorzy pracy.
>Zdaniem autorów artykułu, poprawę sytuacji chorych psychicznie na całym świecie można będzie uzyskać tylko wówczas, gdy zdrowie psychiczne nie będzie postrzegane jako osobna dziedzina zdrowia publicznego, z osobnymi ośrodkami medycznymi i osobnym budżetem.


>Zdrowie psychiczne musi stać się integralną częścią polityki zdrowotnej i społecznej państw, musi być uwzględniane w planowaniu systemów zdrowotnych oraz organizacji opieki medycznej pierwszego i drugiego stopnia - konkludują naukowcy.

Źródło: PAP

bszwarc. Nie wiem czy to pani czy Pan. Tekst nikogo nie obraża wskazuje jedynie przyczynę wielu schorzeń.
Pozdrawiam Zygmunt
Nadrzędny - Autor bszwarc Dodany 2007-09-24 15:03
Nie jest ważne czy to pan czy pani. Ważne jest że teksty są źle tłumaczone a potem umieszczane na stronie Integracji. Okazuje się, że można jednak sprawdzić tekst.
Oby w przyszłości inne teksty nie budziły przykrych skojarzeń.

Takie długie Twoje wyjaśnienie chyba nie było potrzebne, chodziło przecież o niezręczne sformułowanie.
Nie pomoże ono też nikomu w pobudzeniu służby zdrowia do kompleksowego diagnozowania i właściwej opieki nad chorymi.

Pozdrawiam,
B.Szwarc
Nadrzędny Autor Zygmunt Dodany 2007-09-24 19:00
Witam
Pewnie masz rację, choć wielu tak naprawdę i tak nie zna angielskiego. Co do poprawy służby zdrowia to też wątpię.
Lecz to bardzo ważne zagadnienia dla samych niepełnosprawnych i chorych ludzi, bardzo niewielu zastanawia się czym jest psychika i jak wiele od niej może zależeć. Dla tego pozwoliłem sobie na przytoczenie cytatów.
Pozdrawiam
Nadrzędny Autor Czeslaw Dodany 2007-10-10 21:47
W wytłuszczonym wstępie informuje o tym, że choroby niezakaźne - nowotwory złośliwe i choroby serca, można zaliczyć do chorób lub obciążeń psychicznych. To jest skandaliczne obrażanie chorych.

A co w tym obrazliwego? Bo nie rozumiem. Czy fakt, ze ktos jest chory psychicznie, czy tez chory na cokolwiek jest obrazliwy? A, ze komus sie klasyfikacje chorob pomieszaly; coz bywa ...
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Czy zgadzacie się z wiadomością w Aktualnościach pochodzącą, (7831 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill