www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / problem z pracą przy umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (509 - wyświetleń)
- Autor Mahone Dodany 2019-08-14 18:12
Witam,
piszę w imieniu mojego ojca. Od marca 2013 miał on orzeczony lekki stopień niepełnosprawności. Aby uzyskać stałą rentę w kwietniu 2018 wywalczył podwyższenie stopnia do umiarkowanego.

Renta rentą, ale jako że zdrowie pozwala szukał legalnej pracy, aby do tej renty sobie 'dorobić'. Pracę znalazł przed kilkoma dniami, w aplikacji oczywiście zaznaczył ww stopień, przy rekrutacji dał go 'na papierze'. Został skierowany do lekarza medycyny pracy, z badaniami nie było problemu, podpisał więc umowę na trzymiesięczny okres próbny.

I tu zaczynają się schody: dosłownie kilka godzin po podpisaniu umowy został wezwany do kadr i powiedziano mu, że "nasz zakład nie jest zakładem pracy chronionej, więc nie możemy Pana zatrudniać". Panie prowadzący rekrutacje nie widziały przeciwwskazań, że z umiarkowanym stopniem nie mogą podpisać pracownika, zorientował się dopiero ten lekarz, który jeszcze wczoraj badał ojca i dał mu zielone światło (ojciec za badania nie płacił, skierował go zakład i to on się z medycyną pracy rozlicza) i tłumaczył telefonicznie coś w stylu "zgubiła go rutyna".

Jakie teraz możliwości ma mój ojciec?
- czy ubiegać się o zmniejszenie stopnia niepełnosprawności z powrotem na lekki? ile to trwa, jaka jest procedura i czy nie odebrana zostanie wtedy renta? (chyba nie, bo stopień jest tylko jednym - nie jedynym - z warunków jej przyznania)

- czy zostać przy stopniu umiarkowanym, ale złożyć wniosek o wykreślenie punktu: "zatrudnienie w zakładzie pracy chronionej"? Jest to w ogóle prawnie możliwe, czy może umiarkowany stopień automatycznie warunkuje ten punkt?

- jeszcze coś innego?

Proszę o pomoc znających temat, bądź takich, którzy byli w podobnej sytuacji.
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2019-08-16 10:50
Osoba z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności może pracować w normalnej firmie (czyli, jak to się mówi w żargonie, „na otwartym rynku pracy”). Dopiski w orzeczeniu w stylu „zatrudnienie w zakładzie pracy chronionej” nie są prawnie obowiązujące – mają charakter luźnych wskazań, nie wymagań. Patrz np. tutaj: https://www.rp.pl/Kadry/306219990-Zadne-orzeczenie-nie-zabrania-pracowac-niepelnosprawnemu.html

Tym niemniej zarówno lekarze medycyny pracy jak i pracodawcy mogą nie orientować się w tym, że zapis taki nie jest prawnie wiążący, czyli orzeczenie z taką adnotacją może działać odstraszająco, mimo że nie stawia samo w sobie wiążącego prawnie wymogu.

Stopień umiarkowany nie warunkuje automatycznie takiego zapisu w orzeczeniu. Sama mam orzeczenie o stopniu umiarkowanym bez takiego zapisu. Co do zasady, jest możliwe zmodyfikowanie orzeczenia tak, aby nie zawierało takich adnotacji – w tym celu należy się odwołać od treści orzeczenia: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/16989
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / problem z pracą przy umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (509 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999-2008 Markus Wichitill