www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Forum rodziców / wcześniejsze emerytury (4069 - wyświetleń)
- Autor estera Dodany 2007-09-19 12:04
Witam,
jestem mamą dwójki niepełnosprawnych dzieci (26 i 17l). Pobieram obecnie świadczenie pięlęgnacyjne oraz zasiłek rodzinny z dodatkami (m.in. z tyt.samotnego wych. dz.niepełnospr.) .Mam ukończone 55l i nie załapałam sie na wcześniejszą emeryturę do 1998r, gdyż brakowało mi lat składkowych ( nieskładkowych na dzieci miałam 17 na świadectwie pracy). Ponieważ moja córka za parę miesięcy skończy lat 18 , otrzyma rentę socjalną i przekroczę próg kwalifikujący mnie do świadczeń z MOPSu. Będę do tyłu o 500 zł, a już teraz ledwie wiążę koniec z końcem ( zżerają mnie opłaty- wiem, wiem mogę zamienić na mniejsze mieszkanie, ale zbyt długo walczyłam o przestrzeń dla nas, żeby się poddać i próbuję znależć wyjście). Udało mi sie przewalczyć z ZUSem przyznanie mi 15 l nieskładkowych do kapitału początkowego i mając obecnie 15 l składkowych ( MOPS odprowadzał sładkę emerytalną uzupełniając do 15l) oraz odpowiedni wiek chcę spróbować złożyć wniosek. Mam jednak pewne wątpliwości i szukam dostępu do precedensów w takich sprawach. Dostałam wniosek i przyzwolenie na spróbowanie od jednej z pracownic, druga w dzisiejszej rozmowie tel. stwierdziła kategorycznie, że niestety nie. Wiem, że sami do końca nie wiedzą, bo to nie jest jednoznaczne. Na wszelki wypadek odsyłają z kwitkiem. Tak było z kapitałem począt., najpierw przyznano mi 4, potem 9, a Sąd Pracy 15l okresów nieskładkowych. W informacjach ZUS mówi o 30 latach okresów składkowych i nieskładkowych, nic o proporcjach ( bo ograniczenia dotyczyły innych przyczyn,a nie wych. niepełnospr.dz.- tak było w wypadku kap. począt.-ust.2004r.) i to by było moje pytanie????, jeśli by ktoś mógł coś podpowiedzieć konkretnego byłabym bardzo wdzięczna.
Drugie pytanie dotyczy statusu osoby rezygnującej z pracy, aby opiekować sie os. niepełnospr., gdyż następnym warunkiem wystąpienia o wcześniejszą emeryturę jest podleganie ubezpieczeniu społecznemu przez 6 m-cy w ostatnich 24 m-cach. Moje składki emerytalne były odprowadzane przez MOPS 5 lat temu tzn.że nie spełniam tego warunku??
Przepraszam, ze tak szczegółowo na tym forum, ale wiem, że rodzice to najlepsze źródło informacji, nie mataczą i jedna przewalczona sprawa jest furtką dla następnych.
Serdecznie pozdrawiam i czekam na dobre słowo....
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-10-04 11:35
Zgodnie z art. 29 ustawy o emeryturach i rentach, może Pani po osiągnięciu 55 roku życia przejść na wcześniejszą emeryturę, jeżeli ma Pani co najmniej 30 letni okres składkowy i nieskładkowy.
Z kolei z mocy art. 5 ust. 2 ustawy przy ustalaniu prawa do emerytury i renty oraz obliczaniu ich wysokości okresy nieskładkowe uwzględnia się w wymiarze nieprzekraczającym jednej trzeciej udowodnionych okresów składkowych.
Pani ma udokumentowane 15 lat okresów składkowych, więc okres nieskładkowy nie może przekroczyć 1/3 tego okresu a więc będzie to 5 lat.
Co daje sumę lat 20, więc za mało do uzyskania wcześniejszej emerytury.
Odpowiadając na Pani pytanie, nie można uwzględnić okresu nieskładkowego, w wymiarze większym niż 1/3 okresu składkowego.
Natomiast odpowiadając na Pani drugie pytanie to zgodnie z art. 29 ust. 2 w/w ustawy, wcześniejsza emerytura po spełnieniu warunku osiągnięcia wyżej wskazanego okresu składkowego i nieskładkowego, przysługuje ubezpieczonym którzy:
1. ostatnio, przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę, byli pracownikami (przy czym wchodzi tu w rachubę także były pracownik, nie pozostający w zatrudnieniu w dacie osiągnięcia - w Pani przypadku 55 lat) oraz
2. w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym pozostawali w stosunku pracy co najmniej przez 6 miesięcy (istotny jest tu fakt, żeby ostatnim tytułem ubezpieczenia był stosunek pracy, nawet jeżeli bezpośrednio przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę dana osoba nie pracowała lub pobierała: zasiłek dla bezrobotnych, zasiłek/świadczenie przedemerytalne, rentę z tytułu niezdolności do pracy, rentę rodzinną), chyba że w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę są uprawnieni do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Spełnienia tych warunków nie wymaga się od ubezpieczonego - a w Pani przypadku, jeśli przez cały wymagany okres 30 letni składkowy i nieskładkowy - podlegali ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pozostawania w stosunku pracy (z tym, ze może to być osoba, która nie była pracownikiem, ale podlegała ubezpieczeniu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej przez ten okres).
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Forum rodziców / wcześniejsze emerytury (4069 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill