www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Problem z przyznaniem zasiłku pielęgnacyjnego (1615 - wyświetleń)
- Autor ona_23 Dodany 2020-01-13 15:29
Witam, przed 18 rokiem życia choroba nie daje mi żyć. Dopiero w wieku 21 lat znajoma uświadomiła mi, że mogę starać się o orzeczenie. Dostałam stopień umiarkowany do 2022 roku. Po uzyskaniu orzeczenia złożyłam wniosek o zasiłek pielęgnacyjny, który nie został wydany ponieważ wpisali mi wiek zachorowania "nie określony". Po ponad miesiącu chciałam się odwołać do orzeczenia żeby wpisali wiek zgodny z diagnozą tak jak rozmawialiśmy, powiedzieli, ze nic nie mogą zrobić.
Czy faktycznie nic nie mogę już zrobić i muszę czekać na kolejną komisję?
Niby sto coś złotych, ale byłoby na leki, jestem teraz w ciężkiej sytuacji i chwytam się wszystkiego.

Z góry dziękuję za jakąkolwiek odpowiedź.
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2020-01-15 16:35
UWAGA: Nie jestem specjalistą (ani pracownikiem Centrum Integracji) – podaję informację według swojej najlepszej wiedzy, ale warto je jeszcze skonsultować ze specjalistą (np. urzędnikiem).

> Czy faktycznie nic nie mogę już zrobić i muszę czekać na kolejną komisję?


I tak i nie.

Nie możesz się już odwołać od orzeczenia (termin odwołania upłynął i z tym nie da się rzeczywiście nic zrobić).

Prawo przewiduje możliwość zmiany orzeczenia przed terminem kolejnej komisji. Problem polega na tym, że procedura zmiany orzeczenia będzie co do zasady skuteczna tylko, jeśli miałabyś jakieś nowe okoliczności zdrowotne. Reguluje to § 15. Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (link do tekstu). Cytuję istotne części:

1. Osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie [...] wydane na czas określony może wystąpić z wnioskiem [...] o wydanie orzeczenia o ponowne ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, nie wcześniej niż 30 dni przed upływem ważności posiadanego orzeczenia.

2. W przypadku zmiany stanu zdrowia osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie [...] może wystąpić z wnioskiem [...] o ponowne wydanie orzeczenia uwzględniającego zmianę stanu zdrowia.

3. W przypadku gdy załączona dokumentacja medyczna oraz badanie osoby, o której mowa w ust. 2, przez lekarza [...], nie wskazują na zmianę stanu zdrowia tej osoby, skład orzekający wydaje orzeczenie o odmowie wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.


Z tego co się orientuję, nie ma żadnych kar za złożenie takiego wniosku – zawsze możesz więc spróbować i nic nie ryzykujesz. Jednak spodziewałabym się, że będzie to skuteczne tylko, jeśli będziesz mieć dowody na zmianę stanu zdrowia.

> jestem teraz w ciężkiej sytuacji i chwytam się wszystkiego.


Osobom w trudnej sytuacji zawsze proponuję poszukanie organizacji pozarządowych, które być może mogłyby im pomóc. Bo one od tego dokładnie są, żeby uzupełniać pomoc.
Oczywiście nie mogę dać gwarancji, bo udzielanie pomocy leży w ich dobrowolnej gestii, ale skoro jesteś w trudnej sytuacji, rozejrzałabym się - poszukała czy w Twojej okolicy (np. w powiecie, w najbliższych dużych miastach itd.) są organizacje które: (i) zajmują się pomocą społeczną LUB (ii) zajmują się wspieraniem dorosłych osób niepełnosprawnych inaczej niż poprzez prowadzenie zbiórek (zakładanie subkont).

Tu znajdziesz Ogólnopolski Spis Organizacji Pozarządowych - w kolumnie po lewej stronie możesz filtrować organizacje wg. obszaru działań lub typu odbiorców: https://spis.ngo.pl/
Nadrzędny Autor rysiek kawecki Dodany 2020-01-16 08:28
trzeba popytać kogoś, kto się orientuje w tych sprawach
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Problem z przyznaniem zasiłku pielęgnacyjnego (1615 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill