www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / wcześniejsza emerytura (2601 - wyświetleń)
- Autor kf Dodany 2007-09-20 20:34
Likwidacja zakładu pracy zbiegła się z moją chorobą, która była powodem odejścia na 6 lat na rentę.Teraz podobno już jestem zdrowa- taka decyzja  po odwołaniu w zusie.Obecnie 2-gi m-c jestem na kuroniówce i mam taki dylemat.Czy  decyzję o zabraniu renty dalej odwoływać do sądu,, czy też czekać do 12 kwietnia przyszłego roku, kiedy to skończę 55 lat i podobno będę mogła przejść na wcześniejszą emeryturę i tym samym zaoszczędzić sobie stresu związanego z kolejną komisją przed sądem.Pytanie- mam 27 lat pracy i 6 lat renty, czy z kuroniówki mogę przejść na wcześniejszą emeryturę?
Nadrzędny Autor estera Dodany 2007-09-21 15:13
Z tego9 co wiem to aby przejść na wcześniejszą emeryturę należy spełnić warunki do niej niezbędne do końca 2007r. Można natomiast przejść później. Nie wiem jak pozostale warunki, ale z tego co piszesz wynika, że kończysz 55 l w przyszłym roku., co automatycznie Cię wyklucza, chyba, że z innego tytułu byłaby taka możliwość, ale tego nie wiem. Może ktoś Ci więcej podpowie..Pozdr.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-09-28 12:19
Kobieta urodzona po dniu 31 grudnia 1948 r.  może przejść na wcześniejszą emeryturę - jednakże najpóźniej do dnia 31 grudnia 2007 r. musi osiągnąć wiek 55 lat oraz do tej daty musi posiadać wymagany okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 30 lat lub 20 lat w przypadku powstania przed dniem 1 stycznia 2008 r. całkowitej niezdolności do pracy.

Natomiast pozostałe warunki, a więc:

    * pozostawanie ostatnio, przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę, w ubezpieczeniu pracowniczym,
    * pozostawanie w stosunku pracy przez co najmniej 6 miesięcy w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym,

mogą być spełnione po dniu 31 grudnia 2007 r., z tym że należy  je spełnić  w okresie poprzedzającym zgłoszenie wniosku o emeryturę.

Od kobiet urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r., które przez cały wymagany do przyznania emerytury okres 30  lub 20 lat (przy całkowitej niezdolności do pracy) pozostawały w stosunku pracy - nie wymaga się, aby ostatnim tytułem ubezpieczenia było ubezpieczenie pracownicze. Od osób tych nie wymaga się także co najmniej 6-miesięcznego  okresu podlegania ubezpieczeniu pracowniczemu w okresie ostatnich  24 miesięcy  podlegania  ubezpieczeniom społecznym. Warunku tego nie musi także spełnić osoba, która w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę jest uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy. Jednakże w tym przypadku ostatnim  ubezpieczeniem musi być ubezpieczenie pracownicze.

Ponadto omawiana emerytura może być przyznana tym kobietom urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r., które nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyły wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku  w OFE, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa.

Istotne jest również to, że nie jest wymagane, aby wniosek o wcześniejszą emeryturę został zgłoszony do dnia 31 grudnia 2007 r. Wniosek ten może być zgłoszony po tej dacie, jednak nie później niż przed dniem ukończenia przez kobietę 60 lat.        

Ważne jest również to, że w celu uzyskania prawa do wcześniejszej emerytury nie jest wymagane rozwiązanie stosunku pracy. W takim jednak przypadku po spełnieniu wymaganych warunków prawo do emerytury zostanie przyznane i jednocześnie zawieszone z powodu zatrudnienia kontynuowanego przez emeryta  bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury.

Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / wcześniejsza emerytura (2601 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill