www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / pytanie z prośbą o pomoc (180 - wyświetleń)
- Autor Ksawer Dodany 2020-09-25 11:14
Syn do 09.08.2020 r. posiadała orzeczenie o niepełnosprawności dla osób do 16. roku życia, które uprawniało mnie i syna zarówno do zasiłku, jak i świadczenia pielęgnacyjnego (punkty 7 i 8 w orzeczeniu miały status – wymaga). 09.09.2020 r. odbyła się komisja orzekająca odebraliśmy nowe orzeczenie o niepełnosprawności, gdzie nadano synowi stopień umiarkowany, ale już bez punktów 7i8 ,które brzmią ,że nie wymaga .21.09.2020 r. zostało złożone odwołanie od otrzymanego orzeczenia z wnioskowaną zmianą punktu 7i8 .   Odwołanie było napisane wraz z ponowieniem dokumentacji medycznej do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Szczecinie. Na chwilę obecną nie mamy żadnych informacji co do terminu komisji w Wojewódzkim Zespole. Moje pytanie brzmi: czy orzeczenie syna, wygasłe 09.08.2020 r., czy powinno  być przedłużone, a tym samym będzie uprawniało nas do dalszych świadczeń: zasiłku i świadczenia pielęgnacyjnego? Jest to sprawa skomplikowana, ponieważ nowe orzeczenie jest w odwołaniu, więc nie jest prawomocne.
Nadrzędny - Autor Ksawer Dodany 2020-09-27 12:17
Jeżeli ktoś ma jakąkolwiek wiedzę na temat postu w/w to bardzo proszę o komentarz ,a nie tylko wyswietlenia
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2020-09-27 22:40
Cierpliwości - nie ma tu już wielu aktywnych użytkowników, a na sensowną odpowiedź potrzeba czasu. Na wstępie zaznaczam, że nie jestem prawnikiem ani innym specjalistą, a jedynie się na źródłach specjalistycznych opieram. W tym wypadku na pytaniu zadanym Centrum Integracji i odpowiedzi udzielonej przez ich prawnika tutaj: (patrz pytanie numer 1): http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/973390

W normalnych okolicznościach poprzednie orzeczenie byłoby już nieważne - bo normalnie traci ono ważność zawsze wtedy, kiedy mija jego termin, zaś nieprzyjęcie nowego orzeczenia i złożenie odwołania powoduje, że nowe orzeczenie nie nabiera mocy. Zatem normalnie w okresie odwoławczym po prostu nie ma się żadnego orzeczenia i syn byłby uznawany za prawnie pełnosprawnego.

Teraz mamy jednak sytuację nieco wyjątkową. W związku ze stanem epidemii koronawirusa, w marcu uchwalono prawo automatycznie przedłużające ważność orzeczeń. Znajduje się ono w art. 15h ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (link do treści)).

Co ważne, ten przepis nie określa żadnych warunków, na których stare orzeczenia utraciłyby moc, jeśli nie zostanie wydane nowe, ważne orzeczenie oprócz sytuacji, gdyby odwołano w Polsce stan epidemii / zagrożenia epidemią. Ponieważ prawne ogłoszony stan epidemii nadal obowiązuje, a od nowego orzeczenia złożyliście odwołanie i nie nabrało ono mocy prawnej, toteż nie zastępuje starego orzeczenia. Zatem stare orzeczenie powinno utrzymać moc prawną w drodze wyjątku, na podstawie specjalnych przepisów dot. COVID-19.

Ponieważ jest to jednak sytuacja nietypowa, przeciwna zwykłym zasadom prawa, skonsultowałabym jeszcze tę informacje z jakimś specjalistą - bo może pojawić się sytuacja, w której szeregowy urzędnik nie zechce starego orzeczenia uznać (skoro normalnie byłoby już nieważne). Profesjonalną pomoc możesz uzyskać np. kontaktując się bezpośrednio z Centrum Integracja - niestety nie obsługują tego forum i tutaj zawodowej odpowiedzi bezpośrednio nie dostaniesz. Informacje kontaktowe znajdziesz tutaj: http://forum.niepelnosprawni.pl/topic_show.pl?tid=10721
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / pytanie z prośbą o pomoc (180 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999-2008 Markus Wichitill