www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Forum rodziców / Rodzina zastępcza <POMOCY> (5227 - wyświetleń)
- Autor Patryk50 Dodany 2007-10-02 09:15
WITAM!!!

Jestem Babciom 2 letniego Igora jego rodzice z różnych przyczyn nie mogę sie nim opiekować.
Chciałabym zostać dla niego rodziną zastępczą nie wiem jak napisać wniosek do sądu rodzinnego.
Czy mógłby ktoś mi podać jakiś link ze wzorem takiego wniosku.

Proszę o pomoc !!!!!!!!!!!!!
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-10-05 09:36
Należy wnieść wniosek do sądu opiekuńczego, w tym wypadku będzie to Sąd Rejonowy Wydział Rodzinny i Nieletnich, sąd miejscowo właściwy dla miejsca zamieszkania lub pobytu małoletniego dziecka.
Należy wykazać, że dobro dziecka jest zagrożone i że wnosi Pani o ograniczenie władzy rodzicielskiej i umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej, która tą Pani chciałaby być.
W takiej sytuacji sąd opiekuńczy zawiadamia centrum pomocy rodzinie, które m.in. składa sądowi opiekuńczemu sprawozdania dotyczące sytuacji rodzinnej.
W przypadku umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej ze względu na trudną sytuację życiową, uniemożliwiającą rodzicom zapewnienie podstawowych warunków opieki i wychowania, rodzina zastępcza czasowo przejmuje funkcje opiekuńczo-wychowawcze wobec powierzonego jej dziecka. Ponieważ rodzice dziecka zachowują pełną władzę rodzicielską, można więc przyjąć, że mogą oni w każdym czasie cofnąć swą zgodę na umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej i przejąć nad nim opiekę.
Z tym, ze jeżeli władza rodzicielska nie mogłaby być wykonywana  z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywaliby władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbywali swe obowiązki względem dziecka, sąd wtedy pozbawi  władzy rodzicielskiej. Jednakże te przesłanki muszą odnosić się do obojga rodziców w przeciwnym wypadku pozbawienie władzy rodzicielskiej nastąpi, po ich spełnienie tylko w stosunku do jednego.
Jeżeli rodzice trwale nie interesują się dzieckiem to sąd może pozbawić władzy rodzicielskiej.
Jeśli ustanie przeszkoda, która była przyczyną pozbawienia władzy rodzicielskiej, sąd opiekuńczy może wtedy tą władzę przywrócić jednemu lub obojgu rodzicom.
Nadrzędny Autor Patryk50 Dodany 2007-10-06 15:38
Dzięk wielkie za info.
:-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Forum rodziców / Rodzina zastępcza <POMOCY> (5227 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill