www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Forum rodziców / Zachowania ryzykowne- niepełnosprawność intelektualna (2133 - wyświetleń)
- Autor Monia123 Dodany 2020-11-29 11:53 Zmieniony 2020-11-29 12:02
Witam.
Jak stymulować, wychowywać dorosłego niepełnosprawnego intelektualnie( umiarkowanie)? Chłopak na rencie, siedzi w domu z rodzicami, doskwiera mu nuda, nie ma kolegów. Od jakiegoś czasu próbuje różnych rzeczy, a to podpala papierosy, ostatnio zaczął kupować alkohol. Sprzedawczyni, mówi, że się burzy, że jest dorosły i co ona może mu zabronić, nie jest ubezwłasnowolniony. Ciężko go upilnować, po prostu wychodzi. Ma jakieś swoje pieniądze, dostaje co kieszonkowe na małe wydatki. Mieszka w małej miejscowości, gdzie możliwości rozrywki są słabe. Próbowaliśmy załatwić warsztaty w okolicy, ale przez pandemie zawieszone wszystko.
Co z nim robić w domu? Nic go nie interesuje. Ma bieżnie do ćwiczeń, gry na komputerze, tv ale wszystko się nudzi. Co zrobić, żeby nauczyć go spędzania czasu w domu, szukania sobie zajęcia. Cieżko jest pilnować go i prowadzić za rączkę 24h/dobę. Rodzice nie zastąpią mu kontaktu z ludźmi. Jest strasznie samotny :-(
Może jakieś gry planszowe dla calej rodziny,albo angażowanie go w gotowanie, sprzątanie? Szczerze, to nie ma za wiele obowiązków, bo każdy uważa, że trzeba go wyręczać, bo nie da sobie rady. Ma zachowania autoagresywne, próbował się ciąć, palił, teraz kupuje alkohol, energetyki ( które prawdobodobnie były przyczyną stanów lekowych i bezsenności, stąd te cięcia, wszystko się uspokoilo jak przestal pić energetyki. Był u psychiatry. Były rozmowy. Boimy się, że to wróci, bo nie powiniec w ogóle pić, ani palić.
Czy taka osoba ma szanse na samodzielnośc, poznanie kogoś? Jest bardzo infantylny, ma problemy z różnymi sprawami dnia codziennego.
Nadrzędny Autor Manuel5487 Dodany 2021-12-15 16:27
Bardzo ciekawe informacje.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Forum rodziców / Zachowania ryzykowne- niepełnosprawność intelektualna (2133 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999-2008 Markus Wichitill