www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / ubezpieczenie zdrowotne (3360 - wyświetleń)
- Autor barporvin Dodany 2021-04-10 08:47
Uprzejmie prosze o wyjasnienie - osoba zdrowa, niekoniecznie chcaca pracowac rejestruje sie do Urzedu Pracy i ma placona skladke zdrowotna. Ewentualnie do ubezpieczen zglasza ja malzonka/malzonek, jak bardzo biedna to MOPS. Dlaczego moj wujek, ktory jest osoba samotna, calkowicie ubezwlasnowolniona, niezdolna do pracy, ze znacznym stopniem niepelnospranowsci MUSI skladki zdrowotne placic sobie sam... Czy nie jest to wielka niesprawidliwosc spoleczna? Dlaczego Panstwo okrada takie osoby? Wujek poki bedzie miec jakikolwiek majatek MUSI placic z niego... dopiero jak mu sie skonczy to moze laskawie MOPS ubezpieczy... czy to jest normalne? Gdzie uderzac ze skarga na taka niespraweiedliwosc spoleczna?
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2021-04-10 15:05 Zmieniony 2021-04-10 15:09
UWAGA: Nie jestem ekspertem Centrum Integracji ani fachowcem z zakresu prawa / pomocy społecznej. Jeśli chcesz się skontaktować z ekspertami CI, nie dotrzesz do nich już przez forum. Dane kontaktowe są tutaj: http://forum.niepelnosprawni.pl/topic_show.pl?tid=10721

Zakładam, że to dalsza część sprawy opisanej w wątku: http://forum.niepelnosprawni.pl/topic_show.pl?tid=10930

> Uprzejmie prosze o wyjasnienie...


Wyjaśnienie: bo kwestie ubezpieczenia zdrowotnego dla niepracujących są uregulowane w przepisach akurat tak, a przepisy dot. Twojej sytuacji inaczej. Takie prawo i już.

To tak, jak np. z limitami dochodowymi do usług społecznych: trzeba się w nich mieścić i zwykle nawet jak się je przekroczy tylko o złotówkę, to się człowiek już nie kwalifikuje. Nic nie pomoże wyjaśnianie, że osoba która ma jeden złoty więcej nie jest istotnie bogatsza od osoby poniżej limitu. W tym sensie nie jest to jedyna niesprawiedliwość w prawie (tylko ta akurat dotyka Was, a inne nie).

W Twojej (tj. Twojego wujka) sytuacji jest akurat pewna niejasność, dotycząca tego czy oszczędności są majątkiem, z którego klient musi skorzystać najpierw, czy jednak niekoniecznie. Tyle, że jeśli Twój lokalny MOPS Ci odmawia, to w zasadzie są trzy opcje:

1) Można szukać profesjonalnej pomocy prawnej (tj. nie tutaj na forum) i dowiedzieć się, czy taką decyzję można zaskarżyć do sądu - tyle, że to zwykle oznacza wydatki na proces oraz stosunkowo długie oczekiwanie (nie załatwia Ci bieżącego problemu).

2) Możesz próbować zainteresować swoim problemem media i być może wtedy interpretacja urzędu się zmieni - ale to zależy czy media uznają temat za interesujący, a urząd uzna że woli zmienić interpretację (jeśli może) niż mieć szkodę wizerunkową.

3) Teoretycznie sprawą można spróbować zainteresować jakąś organizację pozarządową lub inne wpływowe środowisko, które może następnie podnieść tę kwestę wobec ustawodawcy (polityków). To proces zwykle długotrwały, ale czasem skuteczny globalnie (zmiana przepisów oznacza zmianę opinii nie jednego urzędu w jednej sprawie, a wszystkich urzędów w Polsce).

Wszystkie z tych dróg są niestety długoterminowe. Więc jeśli pytasz o to w takim sensie, że chciałbyś "pożalić się" na sprawę komuś ponad swoim MOPS na szybko, to nie znam takiej instytucji (nie licząc ew. relacji nieformalnych w Twoim mieście), bo w tej sytuacji kwestią sporną jest treść przepisów (czyli oficjalnie od takich rzeczy są sądy).
Nadrzędny Autor barporvin Dodany 2021-04-12 20:20
Bardzo dziekuje za informacje. Tak to kontynuacja sprawy mojego wujka. Po prostu zadziwia mnie,ze nie sa takie sprawy jasne i klarowne tylko trzeba walczyc z systemem:(  sad to nie jest zly pomysl, choc juz przeszlam rozprawe o przyzanie renty - bez sukcesu. Aczkolwiek gdzies sie "pozale",wujkowi jakos pomoge najlepiej jak potrafie...wiadomo, ze jedna osoba wiele nie wywalczy, ale sprobuje dla dobra ogolu.
Nadrzędny - Autor KasjuszMag Dodany 2023-09-06 14:44
Po śmierci współmałżonka, zgodnie z obowiązującym prawem spadkowym, następuje podział majątku wspólnego. Spadkobiercy, czyli zazwyczaj dzieci lub inne osoby wskazane w testamencie, muszą zgłosić się do odpowiedniego sądu. Tam zostanie ustalony pełen stan majątku, a następnie dokonany równy podział między spadkobiercami.

https://sj-legal.pl/podzial-spadku/
Nadrzędny - Autor kolinka Dodany 2024-03-24 07:52
W dzisiejszych czasach praca jako agent ubezpieczeniowy staje się coraz bardziej popularna, zwłaszcza że wiele agencji oferuje model franczyzy. Jednym z przykładów takiej agencji jest https://dfs24.pl/ Zanim zdecydujesz się na współpracę, warto dowiedzieć się, jakie korzyści oferuje taka franczyza ubezpieczeniowa oraz jakiego wsparcia możemy się spodziewać.
Nadrzędny Autor KasjuszMag Dodany 2024-04-02 11:28
Piece muflowe oferują szeroki zakres temperatur, co sprawia, że są one niezwykle użyteczne w różnorodnych zastosowaniach naukowych i przemysłowych. Charakteryzują się one wysoką precyzją w utrzymaniu stałej temperatury oraz możliwością programowania profilów temperaturowych, co jest nieocenione przy skomplikowanych procesach termicznych. Dostępne są w różnych rozmiarach i konfiguracjach, aby spełnić specyficzne wymagania różnych typów badań i produkcji. Ich wszechstronność czyni je idealnym rozwiązaniem dla laboratoriów analizujących próbki chemiczne, biologiczne oraz dla zakładów specjalizujących się w obróbce materiałowej.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / ubezpieczenie zdrowotne (3360 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill