www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Jaki ?Termin na rozpatrz.wniosku o stanie zdrowia przez ZUS (2182 - wyświetleń)
- Autor kamil Dodany 2007-10-09 15:03 Zmieniony 2007-10-09 15:22
Witam

Jestem żoną i opiekunką rencisty który nabył prawo do renty
od 4-lat i ma przyznaną grupę  "całkowicie niezdolny do pracy "

Termin przyznania renty mąż miał do 30.09.2007.r
Wnioski o stanie zdrowia męża ( 3- szt - od 3 - specjalistów)
złożyłam za męża do ZUS (za potwierdzeniem )
w przewidzianym terminie t.j. 31.08.2007.r gdzie zostałam poinformowana
że do miesiąca zostanie wyznaczony termin badań męża, a powód
który podała panienka to że brak jest lekarzy orzekających.
Dzisiaj jest już 09.10.2007.r ( minęło już 39 dni i nic z ZUS-u nie przyszło ) ,
a po mojej kolejnej wizycie w ZUS-ie dowiedziałam się że komisja ZUS
wyznaczona jest dopiero na 15.11.2007.r. ( 76 dni )

Mam pytanie

1. - W jakim terminie od złozenia wniosku ZUS musi rozpatrzyć owy wniosek
prosiłabym o podanie w miarę możliwości przepisów ,ustaw rozporządzeń i.t.p.
2. - Czy są przewidziane sankcje administracyjne dla ZUS za nieterminowość.
3. - Czy można pozwać za powyższe ZUS lub orzecznika do Sądu i do jakiego.

                                                             Z poważaniem Ewa.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-10-11 08:48
ZUS jest państwową jednostką organizacyjną, w związku z czym zgodnie z
art. 1 pkt 2 kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.) w zw. z art. 5 § 2 pkt 3 k.p.a. stosujemy przepisy
kodeksu postępowania administracyjnego.
Zgodnie z art. 35 § 3 k.p.a. w sprawach wymagających postępowania wyjaśniającego ( w tym przypadku potrzeby m.in. przeprowadzenia badania przez komisję lekarską i wydania przez nią orzeczenia) załatwienie sprawy powinno nastąpić w nie później niż ciągu miesiąca, a w sprawie szczególnie skomplikowanej nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.
W przypadku, jeśli sprawa nie zostanie rozpatrzona w terminie, o którym mowa powyżej może Pani złożyć skargę.
Zgodnie z art. 227 k.p.a. przedmiotem skargi może być w szczególności zaniedbanie lub nienależyte wykonywanie zadań przez właściwe organy lub pracowników, naruszenie praworządności lub interesów skarżących, a także przewlekłe lub biurokratyczne załatwianie spraw.
Skargę można wnieść do dyrektora odddziału ZUS, który w myśl przepisów kodeksu ma obowiązek Pani skargę rozpatrzeć i poinformować Panią o jej skutkach.
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2007-10-17 12:01
  Cytat  Pani a po mojej kolejnej wizycie w ZUS-ie dowiedziałam się że komisja ZUS]
Zrobiła p[ani zasadniczy błąd !!

XXXXXX

Zapytanie do głównego lekarza Orzecznika ( jest taki przy każdym oddziale Zus  należało złożyć na piśmie..
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Jaki ?Termin na rozpatrz.wniosku o stanie zdrowia przez ZUS (2182 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill