www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Film Coma (182 - wyświetleń)
Autor jozik Dodany 2023-05-28 17:04
Film Coma (ros. Кома) to rosyjski film z 2019 roku w reżyserii Nikity Argunowa. Młody architekt budzi się ze snu w swoim mieszkaniu, ale szybko zdaje sobie sprawę, że jego otoczenie jest niekompletne. Kiedy opuszcza dom, widzi, że dotyczy to również ludzi wokół niego, a świat składa się z niekompletnych fragmentów budynków i miejsc, które są ze sobą połączone w nienaturalny sposób. Zdaje sobie sprawę, że może wpływać na otoczenie dzięki swojej sile woli. Kiedy Architekt zostaje zaatakowany przez czarnego stwora, trójka ludzi - Fly, Phantom i Pilot - spieszy mu z pomocą z bronią. Pilot poświęca się, odciągając potwora od grupy i wysadzając się w powietrze, ratując resztę. Phantom został jednak zraniony w rękę przez stwora.

Architekt dowiaduje się, że podobnie jak jego towarzysze, jest w rzeczywistości w śpiączce, a otaczający ich świat składa się z połączonych ze sobą wspomnień pacjentów w śpiączce. Architekt i kobieta o imieniu Fly są do siebie bezpośrednio przyciągani. Podąża za nią i Phantomem do ludzkiej bazy, do której można dotrzeć tylko starym omnibusem.

Ludzie ukrywają się tutaj przed istotami zwanymi "Żniwiarzami" i wysadzają ciągle zmieniające się drogi dostępu. Poszukują bezpiecznej "wyspy", do której nie mogą dotrzeć "Żniwiarze". Ich przywódcą jest Yan, który jest tu najdłużej i już raz wybudził się ze śpiączki. Wybiera on tych pacjentów w śpiączce, którzy jego zdaniem mają specjalne zdolności, które mogą przynieść korzyści grupie i którzy, podobnie jak architekt, są prowadzeni do grupy. Architektowi zostaje przydzielony pusty pokój, który wkrótce zostanie wypełniony jego wspomnieniami z prawdziwego świata.

We śnie architekt pamięta pracę dla sekty religijnej, szpital i swój pobyt w nim oraz wypadek samochodowy. Kiedy się budzi, wspomnienia te wyrastają z tylnej ściany jego pokoju. Phantom jest zaskoczony, że przybysz ma takie wspomnienia i ostrzega go, aby wszedł do snu poza swoim pokojem. Widzi w nim konkurenta dla Fly'a i poddaje go testowi, ale architekt nie wykazuje predyspozycji do walki.

Kiedy oddział ludzi ze specjalnymi zdolnościami pod dowództwem Phantoma wyrusza na poszukiwanie materiałów wybuchowych w świecie śpiączki, architekt początkowo zostaje z prostymi pracownikami. Dowiaduje się od Yana, że w śpiączce czas płynie 100 razy wolniej niż w prawdziwym świecie. Yan prosi architekta, by rzucił wyzwanie jego specjalnym zdolnościom i rozkazuje mu dołączyć do oddziału.

Po powrocie do bazy wszyscy dowiadują się o specjalnych zdolnościach architekta i Yan decyduje, że to on powinien zbudować tak potrzebną ludziom bezpieczną "wyspę". Następnego dnia wszyscy ludzie wyruszają, aby znaleźć lokalizację bezpiecznej "wyspy". Yan powierza dowodzenie Link, oskarżając Phantoma o lekkomyślne przyciągnięcie "Żniwiarzy". Kiedy architekt chce wypróbować swoją zdolność na własną rękę tej nocy, początkowo zawodzi, ale po podpowiedzi Fly'a jest w stanie przypomnieć sobie i wykorzystać wcześniejszy projekt. Fly jest pod wrażeniem jego wspomnień, wspomina wcześniejsze i oboje rozpoczynają romans.

Kiedy Spirit wyczuwa obecność "Żniwiarzy" na drodze, grupa rozdziela się, aby znaleźć bezpieczną drogę. Architekt, którego imię "Viktor" Fly teraz zna, zostaje zaatakowany przez Żniwiarza, ale ratuje go Tank. Okazuje się, że Phantom celowo użył Architekta jako przynęty dla Żniwiarzy. Odkąd został ranny, zamienia się w jednego z nich, który teraz atakuje grupę. Kiedy próbuje się wytłumaczyć, Yan strzela do niego.

Uciekając przed "Żniwiarzami", architekt zaczyna budzić się ze śpiączki. Gdy to robi, przypomina sobie, że on, Viktor, był w drodze do sekty ze swoją dziewczyną, która pojawia się w śpiączce jako Fly, dla której miał zbudować nowe miasto. Sekta ta, prowadzona przez Yana, mieści się w budynku szpitala. Tam dowiedział się, że sekta utrzymuje pacjentów w śpiączce przy życiu w piwnicy, a on miał zbudować dla nich miasto będąc w śpiączce. Uciekł, ale podczas jazdy samochodem on i jego dziewczyna ulegli wypadkowi i zapadli w śpiączkę. Teraz budzi się na oddziale śpiączki kultu. Na ścianie oddziału znajduje się zdjęcie świątyni Abu Simbel, a Yan wyjaśnia, że faraonowie znali już świat śpiączki. Yan chce dać wszystkim wyznawcom swojej sekty w śpiączce nowe życie. Viktor chce natychmiast opuścić to miejsce, ale Yan zwraca mu uwagę, że jego dziewczyna wciąż jest w śpiączce, a gdy tylko "żniwiarz" przejmuje kontrolę nad pacjentem, następuje martwica tkanki mózgowej. Obiecuje Viktorowi, że wypuści wszystkich, jeśli zbuduje dla niego miasto, będąc w śpiączce i zapewnia, że w śpiączce są tylne drzwi. Viktor niechętnie się zgadza i ponownie zapada w śpiączkę.

Viktor ponownie budzi się w swoim mieszkaniu, ale tym razem ze swoimi wspomnieniami. Wracając do grupy Fly, Link, Spirit i Tank, opowiada drużynie o konstrukcji świata śpiączki. Buduje miasto, którego chce Yan. Skonfrontowani przez Yana z ich rzeczywistym istnieniem, ludzie nie zgadzają się, czy chcą wrócić, czy nie. Viktor i jego dziewczyna rozstali się już w rzeczywistości. Yan zwraca im uwagę, że są zagrożeniem ze względu na to, co wiedzą i że poinstruował medyków w prawdziwym świecie, aby wyłączyli dopływ tlenu, aby wszyscy umarli w tym momencie. Ze względu na wolniejszy upływ czasu w świecie śpiączki, pozostało im około 15 minut.

Architekt zdaje sobie sprawę, że muszą znaleźć tylne drzwi, aby się obudzić. Pędzi z Fly'em i Linkiem do swojego pokoju w bazie, gdzie wchodzą do jego snu. Jest to szpital kultu, ale pamięć jest niekompletna i wadliwa. Szukając tylnych drzwi, Viktor rozpoznaje Świątynię Abu Simbel, której zdjęcie wisi na ścianie w podziemiach szpitala, ale Link umiera. Yan już tam jest i architekt próbuje go wyciągnąć, ale nie może, ponieważ Yan stymulował jego mózg przed zapadnięciem w śpiączkę. Gdy Viktor i jego dziewczyna rozpoczynają proces umierania, Yan zostaje złapany przez "Żniwiarza", który ujawnia się jako zjawa i puszcza pozostałą dwójkę. Viktor jest w stanie wybudzić się ze śpiączki przez tylne drzwi. Natychmiast usuwa intubację ze swojej dziewczyny, która ledwo przeżywa. Oboje uciekają, podczas gdy pielęgniarki widzą na monitorze, że mózg Yana, który wciąż jest w śpiączce, umiera.

Po powrocie do domu Viktor i jego dziewczyna widzą w telewizji, że wszystkie zarzuty karne przeciwko kultowi zostały wycofane. Viktor mówi swojej dziewczynie, że obiecano mu ważną pracę. Jednocześnie spogląda na wizytówkę sekty.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Film Coma (182 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill