www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / O co i kiedy mogę złozyć wniosek? (2175 - wyświetleń)
- Autor iwona3 Dodany 2007-10-19 06:04
Witam serdecznie!
Mam pytanie odnosnie dofinansowania likwidacji barier.
Otóż mieszkam z ojcem,który jest niepełnosprawny(amputacja nogi związana z miażdzyca kończyn dolnych),pozatym mam chorego synka w wieku 2,5 roku(mpd i epi)),ojciec ma problemy w poruszaniu sie,wiek 72 lata,mieszkamy w starym budownictwie,na trzecim pietrze.Tato dawno juz pogodził sie z tym ze nie moze wyjśc nigdzie(twierdzi ze mam dość roboty z maluszkiem),ale mamy pewne problemy w domu.Mianowicie maleńka łazienka,w której mieści sie tylko wanna,muszla klozetowa i pralka.Pozatym jest metalowy próg w wejsciu do niej i musimy uwazac aby sie nie przewrócic-tzn.tato i mój maluszek.Właściwie całe mieszkanie wymaga remontu,ale ze względu,ze prawie całe dochody pochłaniają wyjazdy na rehabilitacje,specjalistów itd,nie stać nas na porządny remont i przystosowanie mieszkania.
Mój synek też ma problemy ze swobodnym chodzeniem,ale mysle ze jak troszke podrośnie to bedzie lepiej.
Czy mogę juz teraz składac wniosek w PFRON-ie i czego moge oczekiwac z ich strony.
Nadmienię,ze u nas panie,które tam pracuja juz od drzwi twierdzą,ze nic sie nie nalezy i ze nie ma pieniedzy.Zawsze tak było odkad siegam pamięcią,nawet jak potrzebowałam dofinansowania do potrzebnych przyborów rehabilitacyjnych dla synka,zawsze to samo,brak pieniędzy.
O co mogę złozyć wniosek,aby i tym razem nikt nie powiedział ze brak finansów i nie odesłał mnie z kwitkiem.
Za wszelkie odpowiedzi z góry serdeczne dzieki.
Pozdrawiam-Iwona
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-10-19 11:40
Osoba niepełnosprawna może ubiegać się o dofinansowanie na likwidację barier architektonicznych,w swoim mieszkaniu lub w domu.
Likwidacja barier architektonicznych w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej to wszelkie prace adaptacyjne, budowlano - instalacyjne zgodne z prawem budowlanym zmierzające do prawidłowego ukształtowania pomieszczeń mieszkalnych w tym pomieszczeń sanitarnych wraz z ich wyposażeniem i dogodnym dojściem do mieszkania.
Wysokość dofinansowania dla osoby fizycznej wynosi do 80% wartości realizowanego zadania, z tym, nie może przekraczać 15-krotnego przeciętnego wynagrodzenia (kwota ta co kwartał ulega zmianie).
Wnioski o udzielenie dofinansowania osobie fizycznej należy składać w PCPR do dnia 30 listopada roku poprzedzającego realizację. Zakres prac należy uzgodnić z właściwym Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.
Po weryfikacji planów i kosztorysów, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zawiera z Wnioskodawcą umowę w sprawie likwidacji barier. Przekazanie środków Funduszu następuje po dostarczeniu przez Wnioskodawcę faktur wystawionych na Wnioskodawcę przez wykonawcę lub dostawców (z datą wystawienia faktury po dacie podpisania umowy z PCPR) oraz dowodu uiszczenia udziału własnego.
Wnioskodawcy, którym nie zostało przyznane dofinansowanie, z powodu niewystarczającej wysokości środków Funduszu przeznaczonych na likwidację barier w roku rozpatrywania wniosku, mogą wystąpić o dofinansowanie ponownie, składając nowy wniosek.

Przykładowy zakres rzeczowy dofinansowania:
zamiana mieszkania na inne o podobnej powierzchni z kondygnacji wyższej na parter, wymagające małego przystosowania celem udostępnienia dla Wnioskodawcy, łącznie z udokumentowanymi kosztami przeprowadzki; budowa pochylni dla osoby niepełnosprawnej umożliwiającej samodzielne opuszczenie i powrót do miejsca zamieszkania; zakup i montaż podnośników, platform schodowych, transorterów schodowych, wind przyściennych i innych urządzeń transportu pionowego; adaptacja i modernizacja mieszkania, w tym kuchni, WC i łazienki w celu samodzielnego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej np. likwidacja progów i wyrównanie zróżnicowanych poziomów posadzek w pomieszczeniach, ułożenie posadzki z materiałów antypoślizgowych, dostosowanie otworów drzwiowych do potrzeb Wnioskodawcy, oporęczowanie ciągów komunikacyjnych, zakup i montaż poręczy do WC i łazienki, zakup i montaż siedziska do kabiny prysznicowej; zakup i montaż podnośnika wannowego; zastosowanie rozwiązań kolorystycznych i fakturowych w celu poprawienia orientacji w otoczeniu, zmiana sposobu oświetlenia i doświetlenia pomieszczeń.
PCPR dokonuje kwalifikacji zakresu rzeczowego dofinansowania, oceniając indywidualne potrzeby osoby niepełnosprawnej wynikające z posiadanej niepełnosprawności oraz niezbędność planowanego przedsięwzięcia w procesie rehabilitacji społecznej. Z uwagi na charakter niepełnosprawności do dofinansowania likwidacji barier architektonicznych kwalifikowane są głównie osoby z niepełnosprawnością ruchową oraz wzrokową.   
Nadrzędny Autor iwona3 Dodany 2007-10-19 14:02
Witam.

Serdecznie dziękuję za wyczerpujące informacje-mam głęboka nadzieję,że tym razem uda mi się zrealizować zamierzone plany.

Pozdrawiam serdecznie-Iwona
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / O co i kiedy mogę złozyć wniosek? (2175 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill