www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Strony z prognozą pogody (167 - wyświetleń)
- Autor wrazok Dodany 2023-08-24 16:41
Pogoda jutro - Prognoza pogody to oparte na naukowych podstawach przewidywanie pogody. Metody prognozowania pogody zostały opracowane przez meteorologię dynamiczną. Prognozowanie jest głównie metodą synoptyczną. Mapy synoptyczne są regularnie tworzone przy użyciu danych ze stacji meteorologicznych i aerologicznych. Pokazują one ruch i ewolucję formacji atmosferycznych, takich jak cyklony, antycyklony, masy powietrza i oddzielające je fronty atmosferyczne. Obliczana jest dalsza ewolucja procesów atmosferycznych, które determinują pogodę i związane z nią zmiany pogody. Oprócz map wykorzystywane są również pionowe przekroje atmosfery, diagramy aerologiczne i obrazy chmur ze sztucznych satelitów Ziemi.

Na całym świecie istnieje ponad 8000 stacji meteorologicznych. Obserwatorzy przekazują również informacje pogodowe ze szczytów górskich, statków marynarki wojennej i stacji polarnych. Nawet w trudno dostępnych miejscach instalowane są urządzenia, które mierzą, rejestrują i regularnie przesyłają zakodowane informacje drogą radiową. Mapa synoptyczna rejestruje ciśnienie, wiatr, temperaturę, rodzaj chmur, zmiany wilgotności i ciśnienia oraz zdarzenia atmosferyczne. Rysowane są izobary (linie łączące punkty o jednakowym ciśnieniu). Mając taki obraz pogody i wiedząc, jak szybko się ona zmienia, synoptyk może przewidzieć, jaka będzie pogoda w najbliższej przyszłości w dowolnym punkcie na mapie.

Aby przewidzieć ruch cyklonów i antycyklonów, ważne jest, aby znać przepływy powietrza na wysokości około 5 km, gdzie ciśnienie atmosferyczne wynosi około 500 mb. Powierzchnie ciśnieniowe (izobaryczne) są reprezentowane na mapie przez izohipsy (linie o jednakowej wysokości). Wysokość powierzchni jest obliczana na podstawie danych z radiosond oraz, w punktach pośrednich, poprzez interpolację. Na podstawie rzeczywistej mapy tworzona jest mapa predykcyjna oparta na modelu matematycznym, zwykle na siatce 250x250 km.

Zmiany pogody są powodowane przez ogromne masy powietrza. Gdy znajdują się one na morzu lub lądzie, przyjmują temperaturę i wilgotność tych miejsc. Pozostając w miejscu, w którym się znajdują, masy powietrza powodują, że pogoda pozostaje taka sama przez wiele dni lub tygodni. Ta bardzo stała pogoda występuje na tropikalnych pustyniach i morzach lub w środku kontynentów. Są one łatwe do przewidzenia. Zmiany pogody zależą od prędkości, z jaką przemieszczają się masy powietrza. Pod wpływem ruchu obrotowego Ziemi niektóre masy powietrza wpadają w ruchome wiry. Takie wiry prowadzą do bardzo zmiennej pogody, która charakteryzuje środkowe szerokości geograficzne. Taka pogoda jest znacznie trudniejsza do przewidzenia. Aby przewidzieć pogodę w danym miejscu, synoptyk musi najpierw określić, jaka masa powietrza znajduje się nad nim, a następnie spróbować przewidzieć, jak zmieni się ona w ciągu najbliższych godzin lub dni.

W Europie Zachodniej pogoda jest głównie określana przez cyklony zachód-wschód i związane z nimi fronty - masy powietrza o różnych temperaturach i wilgotności. Fronty, które przynoszą największe opady deszczu, znajdują się zazwyczaj po południowej stronie cyklonów. Jeśli barometr pokazuje spadek ciśnienia, a jednocześnie zmienia się wiatr (zwykle z południowego zachodu), a chmury stają się gęstsze i niższe (pojawiają się pierzaste chmury, zmieniające się w pierzaste kłęby, a następnie w wysokie kłęby i chmury deszczowe), to zbliża się cyklon i ciepły front. Na podstawie tych wskazań synoptyk może z dość dużą dokładnością przewidzieć kolejność i czas wystąpienia zmian. Jeśli ciśnienie wzrasta lub utrzymuje się na stałym poziomie przy bezchmurnym niebie i słabym wietrze, oznacza to, że uformował się antycyklon i zbliża się niewielki front ciepły.

Pogoda jutro - Analiza i prognozowanie pogody wymaga jednoczesnych standardowych regularnych obserwacji z wielu stacji. Międzynarodowa standardowa stacja meteorologiczna zawiera wiele różnych instrumentów i urządzeń. Klatka angielska (Stevensona) ukrywa termometry i instrumenty samokontrolujące przed słońcem. Temperatura gleby jest mierzona, a stan gleby jest określany w otwartej przestrzeni stacji meteorologicznej. Minimalny termometr łąkowy rejestruje najniższą dzienną temperaturę na powierzchni gleby. Anemometr i wiatromierz wskazują prędkość i kierunek wiatru. Heliograf rejestruje czas trwania promieniowania słonecznego. Deszczomierz mierzy ilość opadów. Istnieje również barometr i barograf do pomiaru i rejestracji ciśnienia atmosferycznego. Teodolit może być używany do określania kierunku i prędkości wiatru.

Specjalne stacje aerologiczne umożliwiają radiosondom pomiar wiatru, ciśnienia, temperatury i wilgotności do wysokości 30-40 km. Pionierami w prognozowaniu pogody byli rolnicy i żeglarze. Charakter ich pracy wymagał od nich zainteresowania pogodą i zauważania oznak jej zmian. Dziś prognozy pogody nadal mają ogromne znaczenie dla rolników i żeglarzy, ale są również bardzo interesujące dla milionów pasażerów samolotów. Międzynarodowa koordynacja obserwacji meteorologicznych została podjęta w 1853 roku, kiedy większość krajów morskich ustanowiła system obserwacji pogody dla żeglugi. W 1878 r. utworzono Międzynarodową Organizację Meteorologiczną (IOM) w celu zapewnienia stałego obserwatorium meteorologicznego. W 1951 r. IOM została zreorganizowana jako Światowa Organizacja Meteorologiczna.

Pogoda jutro

Pogoda
Nadrzędny Autor kucyk24 Dodany 2023-08-25 08:04
Komputery, modele pogodowe, stacje meteorologiczne a ostatecznie dostajemy produkt w postaci przepowiadania pogody. Podobną skuteczność mają szamani i starzy górale, których łupie w kościach.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Strony z prognozą pogody (167 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill