www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Zwolnienie na badanie lekarskie niepełnosprawnego pracownika (162 - wyświetleń)
Autor kucyk24 Dodany 2024-02-22 12:55
Niepełnosprawnym pracownikom przysługuje zwolnienie w czasie pracy na niezbędne badania lub naprawę sprzętu rehabilitacyjnego. Pracodawca ma prawo wymagać udokumentowania takich badań. A teraz pytanie – jakich dokumentów może żądać pracodawca aby udokumentować takie badania.
Ustawa nie precyzuje w jaki sposób pracodawca może dokonywać weryfikacji zgłoszenia takich badań. Zakładam, że pracodawca nie może zbierać dokumentacji medycznej pracownika. W takiej sytuacji odpada skierowanie na badania. Skierowanie na badania jest dokumentem zawierającym rozpoznanie medyczne, nazwisko lekarza kierującego wraz ze specjalnością i określenie rodzaju zabiegu, dane pacjenta. Jest to dokument jak najbardziej medyczny a dane tam się znajdujące są jak najbardziej wrażliwe. Oznacza to, że dostęp do nich może mieć specjalnie upoważniony pracownik a ich przechowywanie wymaga odpowiedniej procedury. Dodatkowo w chwili obecnej coraz więcej wizyt umawianych jest telefonicznie lub przez internet. Dodatkowo pracodawca nie ma uprawnień do gromadzenia danych medycznych swoich pracowników, które są danymi wrażliwymi podlegającymi ochronie.
Taki sam problem jest z udokumentowaniem wizyty. Jak udokumentować wizytę lekarską bez wskazania danych osobowych pacjenta, specjalności lekarza czy specjalizacji placówki medycznej co wszystko wskazuje na podjęte czynności medyczne. Dodatkowo nie ma wzoru takiego dokumentu. Jako stały bywalec różnych przybytków medycznych jakoś wyjątkowo rzadko spotykałem medyków i pracowników rejestracji wystawiających jakieś zaświadczenia  bez określonego wzoru i bez takiego obowiązku określonego w przepisach. Najczęściej słyszaną odpowiedzią jest stwierdzenie, że kontrakt tego nie przewiduje.
Reasumując. Pracownicy nie koniecznie muszą chcieć dzielić się z Pracodawcą historią swoich przygód medycznych, mówią obrazowo, kto, komu, kiedy i jaka dziurę co wkładał a pracodawca nie ma prawa gromadzić takich danych. Sytuacja taka może powodować, że część niepełnosprawnych może obawiać się korzystać z ustawowej procedury. Jeśli niepełnosprawny nie będzie chciał lub mógł udokumentować wizyty lekarskiej dokumentacja medyczną to mamy ograniczanie ustawowych uprawnień niepełnosprawnego co jest formą dyskryminacji.
Ma ktoś pomysł jak rozwiązać problem.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Zwolnienie na badanie lekarskie niepełnosprawnego pracownika (162 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill