www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Jaka renta po studiach (nie ma stażu pracy)? (3215 - wyświetleń)
- Autor Dailide Dodany 2007-10-25 14:22
Urodziłam sie 1983, zachorowałam  2002 (1 rok studiow), kończę studia 2008. Do pracy jestem nie zdolny (astrocytoma pons brain). Nigdy nie pracowałam. Czy mogę obiegać się o finansowe wsparcie ze strony Państwa, jeżeli - tak, to jakie?
Z poważaniem,
dailide
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-10-25 15:09
Na podstawie ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. nr 135, poz. 1268 z pózn. zm.) od 1 października 2003 r. organem przyznającym i wypłacającym renty socjalne jest właściwa jednostka organizacyjna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W szczególnych przypadkach renta ta jest wypłacana także przez inne organy emerytalno-rentowe, np. KRUS.

Renta socjalna przysługuje osobie, która:
* jest pełnoletnia oraz
* jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
          - przed ukończeniem 18. roku życia albo
          - w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo
          - w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Renta socjalna przysługuje zatem wyłącznie osobie, która osiągnęła pełnoletność i która jest całkowicie niezdolna do pracy. Za osobę pełnoletnią uważa się osobę, która ukończyła 18 lat. Za osobę pełnoletnią uważa się również kobietę, która zawarła związek małżeński po ukończeniu 16 lat, a nie ukończyła 18. roku życia.

Ustalenia całkowitej niezdolności do pracy i przewidywanego okresu jej trwania dokonuje lekarz orzecznik ZUS na zasadach i w trybie określonym w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 2004 nr 39, poz. 353 z późn. zm.). W myśl tej ustawy, za całkowicie niezdolną do pracy uważa się osobę, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Przy ocenie prawa do tej renty nie jest istotne, kiedy powstała całkowita niezdolność do pracy, lecz to, aby niezdolność ta była skutkiem naruszenia sprawności organizmu, powstałego we wskazanych okresach.

Renta może być przyznana na stałe - jeżeli niezdolność do pracy jest trwała lub na wskazany okres - jeśli niezdolność do pracy jest czasowa.

Renta socjalna nie przysługuje jednak osobie, która:
- ma ustalone prawo do emerytury, uposażenia w stanie spoczynku, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty inwalidzkiej, renty strukturalnej, świadczenia przedemerytalnego lub zasiłku przedemerytalnego,
- pobiera świadczenia o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych,
- jest tymczasowo aresztowana albo odbywa karę pozbawienia wolności,
- ma ustalone prawo do renty rodzinnej (części renty) przez jednostkę organizacyjną Zakładu lub przez inny niż ta jednostka organ emerytalno-rentowy (np. KRUS), w wysokości przekraczającej 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
- jest właścicielem lub posiadaczem (samoistnym lub zależnym) nieruchomości rolnej w rozumieniu Kodeksu cywilnego o powierzchni użytków rolnych przekraczających 5 ha przeliczeniowych lub - jako współwłaściciel - ma udział w takiej nieruchomości, który przekracza 5 ha przeliczeniowych.

Jak wcześniej wspomniano, renta socjalna nie przysługuje osobie, która jest uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy. Jednakże od tej zasady istnieje wyjątek. Dotyczy on osoby, która:
- ma ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, w tym tzw. renty uczniowskiej oraz
- ma ustalone prawo do renty rodzinnej, przy czym wysokość renty rodzinnej jest niższa lub równa 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
jeśli osoba ta pobiera rentę rodzinną jako świadczenie wyższe lub wybrane.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej

Pomocne adresy stron :
http://niepelnosprawni.pl/ledge/x/14752
http://niepelnosprawni.pl/ledge/x/3853
Nadrzędny - Autor Dailide Dodany 2007-10-25 19:20
Czy warunkiem korzystanie w przyszłości z renty rodzinnej  jest mieć I grupę inwalidzką nabytą do 25 roku czy nie ważne w jakim wieku nabytą (na przykład nabytą w wieku 26lat)?
cytat:
"Dzieci własne mają prawo do renty rodzinnej:
1) do ukończenia 16 lat,
2) do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 rok życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat,
3) bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji (tj. mają znaczny stopień niepełnosprawności, I grupę inwalidzką w okresach, o których mowa w pkt. 1 i 2).
Z poważaniem,
dailide
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-10-30 15:29
Przepis art. 68 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych brzmi: dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa w pkt 1 lub 2.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 22 lutego 2001r. warunek wieku dotyczy tylko całkowitej niezdolności do pracy, natomiast istnienie całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji daje uprawnienie do renty rodzinnej niezależnie od tego, w jakim okresie powstały.
Pogląd ten zaakceptowano w wyroku SN z dnia 8 grudnia 2005r. Odmienny jednak był wyrok Sądu Najwyższego z dnia 24 stycznia 2006r.

W związku z powyższym nie możemy udzielić jednoznacznej odpowiedzi na zadane pytanie, proponujemy zatem złożyć stosowne dokumenty do ZUS i poczekać na decyzję.

Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Jaka renta po studiach (nie ma stażu pracy)? (3215 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill