www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / PROSZE O POMOC-RENTA RODZINNA (9973 - wyświetleń)
- Autor GOSIACZEK Dodany 2007-10-29 11:16
jestem na ostatnim roku studiów ,moj rok zaczoł się nietypowo rozpoczełam w lutym 2005,termin ukończeni studiów 31
03/2008.Czyli ostatni rok stódi rozpoczełam w lutym 2007 ,a zakończe go w marcu 2008.W maju  2007     ukończyłam      25 lat,rente rodzinna dostawałam dorześnia 2007 ,we wrześniu napisałam podanie i prożbe do zusu o przedużenie mi świadczenia do ukończenia  ostatniego roku nauki czyli 31/03/2008, do tej pory nie otrzymałam zadnej decyzji ,dzis zadzwoniłam do zusu i pani kierownik mnie powiadomiła ze rok akademicki sie zaczyna w pazdzierniku , nie tak jak w mojim przypadku ze we lutym ,z tego tytuł nie otrzymałam renty.PROSZE O POMOC CZY ZUS MA RACJIE BO W USTAWIE NIGDZIE NIE JEST NAPISANE ZE ROK POWINIEN ZACZYNAĆ SIE W PAŻDZIERNIKU .
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2007-10-29 12:30
według  kodeksu postępowania  administracyjnego  ZUS jako instytucja państwowa ma 30 dni na udzielnie odpowiedzi i podania podstawy prawnej. Zwracanie  sie do ZUS   telefoniczne nie ma najmniejszego sensu. i wysłuchiwanie bzdetów pani kierownik !!!
Według mojej wiedzy znajomość prawa  przez urzędników ZUS  jest żenująca..
Napisałbym monit  o udzielnie  odpowiedzi w trybie przesyłki doręczonej.. To jest za potwierdzeniem odbioru..
Nadrzędny - Autor GOSIACZEK Dodany 2007-10-29 12:46
dziekuje bardzo za odpowiedz ,ale czy to jest mozliwe ze zus w swietle prawa ma racjie
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2007-10-29 13:38 Zmieniony 2007-10-29 13:41
Oto warunki  zachowania prawa do renty rodzinnej do ukończenia ostatniego roku studiów przez uprawnionego kształcącego się nadal po ukończeniu 25 roku życia określone są w art. 68 ust. 2 ustawy z 17 grudnia 1998
Sentencja wyroki Sadu w podobnej  sprawie jak Pani..

Sąd Najwyższy, w wyroku z 11 kwietnia 1996 r., sygn. akt II UR 4/96 wskazał, że z przepisów regulujących prawo do renty rodzinnej dla dzieci wynika, iż zasadniczym celem tego świadczenia jest dostarczanie im środków utrzymania w czasie, gdy w związku z kształceniem nie wykonują pracy dającej źródło utrzymania. Ten cel zwykle zostaje osiągnięty przed ukończeniem 25 roku życia i zasadą jest ustanie wówczas prawa do renty rodzinnej, chociażby uprawniony nie osiągnął jeszcze zasadniczego celu kształcenia. Jedyny wyjątek dotyczy nauki w szkole wyższej, uwzględniony w art. 68 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, który dopuszcza przedłużenie wypłaty renty rodzinnej wówczas, gdy uprawniony osiągnął tę granicę wieku będąc na ostatnim roku studiów. Nie są istotne przyczyny wydłużenia czasu nauki, mogą więc być obiektywne lub subiektywne, także zawinione.
Wynikało by  z tego ze Pani ma prawo starać się o przedłużenie renty..  o ile zaczęła  Pani ostatni rok studiów  przed ukończeniem 25 roku życia !!
Nadrzędny - Autor GOSIACZEK Dodany 2007-10-29 16:47
tak jak pisałam wczesniej ostatni rok nauki czyli trzeci rok zaczełam w lutym 2007 ,ukończenie tego roku wypada u mnie w marcu 2008 ,bo zaczełam szkołe sesjia zimowa ,a w maju skończyła 25 lat ,wiec z tego co ja rozumiem rente powinna otrzymywac do konca marca tak jak sie skończy mój ostatni rok nauki. jak dobrze rozumiem prosze mi pomuc gdzie i do kogo mam sie odwołac w tej sprawie,i jak takie pismo ma wygladac. A TAK POZATYM DZIEKUJE BARDZO ZA POMOC I FACHOWE RADY
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2007-10-30 08:26
Wystosować pismo o przywrócenie renty rodzinnej..  powołać  się na przytoczony  artykuły.. Zrobić dwie kopie jedną oddać drugą niech Ci podbiją przy odbiorze.. ZUS ma 30 dni na odpowiedź. ( zgodnie z Kodeksem postępowania Administracyjnego) Dobrze  byłoby  do pisma dołączyć zaświadczenie z uczelni  o zaczęciu i  terminie zakończenia roku..
Co do samego pisma i wzoru.. 
Standardowe pismo Do ( wzór na odwołaniach tu umieszczonach )
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-10-30 09:11
Zgodnie z art. 68 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 1 marca 2004r. o emeryturach i
rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych renta rodzinna przysługuje do
ukończenia nauki w szkole nie dłużej niż do osiągnięcia 25 lat życia.
Zgodnie z ust. 2 tego przepisu jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc
na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej
przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.
Ustalenie daty, w której dziecko pobierające rentę rodzinną było na ostatnim
roku studiów w rozumieniu art. 68 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach,
następuje na podstawie wpisu na ostatni rok studiów dokonanego na podstawie
regulaminu obowiązującego daną uczelnię. W regulaminie określa się również
indywidualny tok studiów, w którym daty rozpoczęcia i ukończenia
poszczególnych semestrów i lat studiów nie muszą zbiegać się z datami
obowiązującymi ogół studentów. W każdym wypadku regulamin uczelni decyduje o
tym, na którym roku studiów studiuje dany student.
Istotne jest - aby prawo do renty nie zostało odebrane- aby nie powtarzać
danego roku z powodu na przykład nie zaliczenia egzaminów itp.
Jeśli Pani w ciągu dwóch miesięcy nie otrzyma decyzji ZUS licząc od dnia
wystąpienia do ZUS z tym roszczeniem może Pani wnieść odwołanie do Sądu
Okręgowego o przyznanie renty w każdym czasie po upływie tego terminu.
Odwołanie takie można wnieść nawet ustnie do protokołu w sądzie właściwym
dla Pani miejsca zamieszkania.
Jeśli natomiast otrzyma Pani decyzję ZUS i będzie ona negatywna to od
decyzji ZUS przysługuje odwołanie do Sądu Okręgowego ( sąd miejscowo
właściwy w okręgu w którym Pani zamieszkuje) w ciągu miesiąca od doręczenia
Pani odpisu decyzji ZUS.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2007-10-30 12:13 Zmieniony 2007-10-30 12:25


Jest tu mała nieścisłość w wypowiedzi.. Centrum !! (nie istnieje  tryb ustny.. odwołania jako taki. wniosek zawsze sporządza sie na piśmie .    Twoje ustne odwołanie zostanie spisane przez
pracownika sadu , a Ty tylko podpiszesz.
  Dostaniesz pomoc w sadzie  jak sporządzić wniosek  lub też jak wspomniałem napiszą..
Dodałbym Tutaj ze  należy złożyć  Pozew czy odwołanie do sądu w ZUS ie
Odwołanie składa się w jednostce ZUS, gdyż musi mieć ona prawo ponownego rozpatrzenia sprawy. Jeżeli uzna odwołanie za słuszne, zmienia lub uchyla decyzję niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od wniesienia odwołania. Gdy natomiast nie uwzględni odwołania, przekazuje sprawę w powyższym terminie do sądu z uzasadnieniem.
Nadrzędny Autor GOSIACZEK Dodany 2007-10-31 18:02
dzis otrzymałam decyzje odmowna na ktorej jet napisane ( wiek 25 lat osiagneła pani 12/05/2007 ,bedac na przedostatnim ,a nie ostatnim roku studiów w szkole wyższej ,dlatego brak podstaw do dalszej wypłaty renty rodzinnej) tak jak tumaczyłam przez telefon tej pani i w podaniu ze rok ostatni czyli trzeci rozpoczełam w lutym a zakończe go w marcu 2008 .
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / PROSZE O POMOC-RENTA RODZINNA (9973 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill