www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / dofinansowanie (2228 - wyświetleń)
- Autor AgaVS Dodany 2007-11-13 12:35
mam niepełnosprawną mamę dowiedziałam się ostatnio że jest możliwość dofinansowania łazienki a raczej dostosowanie do jej potrzeb czy może mi ktoś bardziej rozszerzyć ten temat (co gdzie i jak) będę wdzięczna
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-11-13 16:24
Osoba niepełnosprawna może ubiegać się o dofinansowanie na likwidację barier architektonicznych,w swoim mieszkaniu lub w domu.
Likwidacja barier architektonicznych w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej to wszelkie prace adaptacyjne, budowlano - instalacyjne zgodne z prawem budowlanym zmierzające do prawidłowego ukształtowania pomieszczeń mieszkalnych w tym pomieszczeń sanitarnych wraz z ich wyposażeniem i dogodnym dojściem do mieszkania.
Wysokość dofinansowania dla osoby fizycznej wynosi do 80% wartości realizowanego zadania, z tym, nie może przekraczać 15-krotnego przeciętnego wynagrodzenia (kwota ta co kwartał ulega zmianie).
Wnioski o udzielenie dofinansowania osobie fizycznej należy składać w PCPR . Zakres prac należy uzgodnić z właściwym Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.
Po weryfikacji planów i kosztorysów, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zawiera z Wnioskodawcą umowę w sprawie likwidacji barier. Przekazanie środków Funduszu następuje po dostarczeniu przez Wnioskodawcę faktur wystawionych na Wnioskodawcę przez wykonawcę lub dostawców (z datą wystawienia faktury po dacie podpisania umowy z PCPR) oraz dowodu uiszczenia udziału własnego.
Wnioskodawcy, którym nie zostało przyznane dofinansowanie, z powodu niewystarczającej wysokości środków Funduszu przeznaczonych na likwidację barier w roku rozpatrywania wniosku, mogą wystąpić o dofinansowanie ponownie, składając nowy wniosek.

Przykładowy zakres rzeczowy dofinansowania:
zamiana mieszkania na inne o podobnej powierzchni z kondygnacji wyższej na parter, wymagające małego przystosowania celem udostępnienia dla Wnioskodawcy, łącznie z udokumentowanymi kosztami przeprowadzki; budowa pochylni dla osoby niepełnosprawnej umożliwiającej samodzielne opuszczenie i powrót do miejsca zamieszkania; zakup i montaż podnośników, platform schodowych, transporterów schodowych, wind przyściennych i innych urządzeń transportu pionowego; adaptacja i modernizacja mieszkania, w tym kuchni, WC i łazienki w celu samodzielnego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej np. likwidacja progów i wyrównanie zróżnicowanych poziomów posadzek w pomieszczeniach, ułożenie posadzki z materiałów antypoślizgowych, dostosowanie otworów drzwiowych do potrzeb Wnioskodawcy, oporęczowanie ciągów komunikacyjnych, zakup i montaż poręczy do WC i łazienki, zakup i montaż siedziska do kabiny prysznicowej; zakup i montaż podnośnika wannowego; zastosowanie rozwiązań kolorystycznych i fakturowych w celu poprawienia orientacji w otoczeniu, zmiana sposobu oświetlenia i doświetlenia pomieszczeń.
PCPR dokonuje kwalifikacji zakresu rzeczowego dofinansowania, oceniając indywidualne potrzeby osoby niepełnosprawnej wynikające z posiadanej niepełnosprawności oraz niezbędność planowanego przedsięwzięcia w procesie rehabilitacji społecznej. Z uwagi na charakter niepełnosprawności do dofinansowania likwidacji barier architektonicznych kwalifikowane są głównie osoby z niepełnosprawnością ruchową oraz wzrokową.  
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-11-16 11:08
Proponujemy również zapoznać się artykułem na stronie:http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/21050 pt.Łazienka bez barier.
Nadrzędny Autor Malwa Dodany 2007-11-16 21:49
Mam podobny problem jak Aga,dodatkowo występują problemy finansowe.Moja 90 letnia mama przebywa na rechabilitacji w Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie.Opłata za
m-c pobytu wynosi ok.500 zł.Renta wynosi 640zł.Co miesiąc wydaję na lekarstwa dla mamy średnio 200 zł.,do tego dochodzi dożywianie, bo w tym Ośrodku żywienie starszych schorowanych ludzi pozostawia wiele do życzenia.Nie radzę już sobie finansowo bo sama mam skromna emeryturę.Czy i i jaka instytucja może pomóc w tej sprawie,czy jest możliwość ubiegania się o obniżenie opłaty za pobyt w Ośrodku /należy do Caritas ale jest dofinansowywany przez NFOZ/.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / dofinansowanie (2228 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill