www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Wcześniejsza emerytura z tyt. opeki nad dzieckiem niepełnosp (3254 - wyświetleń)
- Autor Ewa Tracz Dodany 2007-11-14 09:09
Mam 49 lat i jestem matką syna  niepełnosprawnego 25 lat chorego na sizofrenię , mikrouszkodzenia  centralnego układu nerwowego, upośledzonego  w stopniu znacznym, syn w styczeń - luty 2007r przeżył złośliwy zespół neuroleptyczny.Miałam przyznaną emeryturę  z tytułu opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym w grudniu 1998r, zawiesilam ją od stycznia  1999r, ponieważ dowoziłam syna do szkoły w miejscowości gdzie pracowałam a dochód mój przekraczał  130% przeciętn. wynagr.

W  listopadzie 2000r jeszcze  mi tę  emeryturę przeliczano , ponieważ dostarczylam zarobki za  1998r.W listopadzie 2006 roku wystapiłam do ZUS o ponowne przeliczenie emerytury i przed wigilią otrzymałam z ZUS decyzję  , że uchyla się moje wszystkie decyzje przyznające emeryturę z tytułu opieki... , ponieważ nigdy osobiście nie opiekowałam się synem i od tej pory zaczął się mój koszmar.Przeżyłam najgorszą wigilę mojego życia , zabolało to mnie bardzo. Syn mój jest tak bardzo chory , że wymaga całodobowej opieki , często razem z nim nie przesypiałam nocy a teraz po złośliwym zespole... trzeba go stale obserwować , a ja niestety muszę iść do pracy po 30 latach pracy .Odwołałam się   do Sądu Okregowego ZUS lecz bez skutku , wystąpiłam o uzasadnienie i odwołałam się do Sadu Apelacyjnego w Gdańsku.Zadzwoniłam tam , i dowiedzialam się , że w Sądzie Apelacyjnym czeka się 15 miesiecy , pociągnełam Pania w sekretariacie i dowiedzialam się , ze jest tam  duzo   takich spraw jak moja i zabierane są emerytury , gdy ktoś wystepuje o przeliczenie. Jestem tym wszystkim załamana  a w tej chwili bardzo zależy mi na tej emeryturze , gdyz stan zdrowia syna w ostatnim czasie uległ znacznemu pogorszeniu.Proszę o pomoc, a wogóle czy moze mi ktoś pomóc? Może wspólnymi siłami bysmy coś osiagnęli?.Choć wiem , że w innych województwach , spotkałam takie osoby na turnusie  rehabilitacyjnym jak byłam z synem , to  osoby takie pracują i co 3 miesiące dostarczają zarobki a ponadto dzieci ich uczestniczą   w warsztatach a u nas nawet nie ma takich warsztatów  ani  domów samopomocy.



                                                                                                    zrozpaczona Ewa
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2007-11-14 09:40
Wiesz Ewo odżałuj  te 50 pln zasięgnij  porady prawnej u specjalisty..
Dobrze by było jednak do tej sprawy wziąć.. adwokata..
Zawsze do sądu możesz się zwrócić o przyznanie adwokata z urzędu..
Żeby  pomóc skutecznie  musielibyśmy mieć do wglądu więcej
choćby ( wyrok sądu i inne dokumenty..)
Nadrzędny Autor Ewa Tracz Dodany 2007-11-14 11:45
Mam adwokata , zgłaszałam się do różnych organizacji pozarzadowych  lecz bez skutku.Wszyscy mi mówią  , że nie mam  za dużych szans.Adwokat mi napisał apelację  lecz będę czekać do przyszłego roku a syn często przebywa sam w domu  rozebrany do naga, bo ja niestety muszę pracować. Dużo przesiedziałam w internecie i  jedno  z tego  wszystkiego zrozumiałam , ze padłam ofiarą  zmiany interpretacji przepisu.Myślę , że może  gdyby skrzyknęło się wiecej takich  rodziców jak ja to może wystosowalibysmy wspólne pismo do  rządu aby przywrócić poprzednią interpretacje przepisów  odnosnie wczesniejszej emerytury z tytułu opieki...
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-11-18 23:07
Co do wcześniejszej emerytury z tytułu opieki nad dzieckiem
niepełnosprawnych, szczegółowe opracowanie tego zagadnienia  i odpowiedź na
Pani pytanie znajduje się na stronie internetowej Integracji pod adresem:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/5088.
Jeśli chodzi o przewlekłość postępowania to na mocy ustawy z dnia 17 czerwca
2004r.  o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w
postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki, ma Pani prawo wnieść skargę
jeśli zostało naruszone Pani prawo do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej
zwłoki na skutek działania lub bezczynności sadu.
Naruszenia prawa do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki ma miejsce
gdy  jeżeli postępowanie trwa dłużej niż to konieczne dla wyjaśnienia tych
okoliczności, które są istotne dla rozstrzygnięcia sprawy ( przewlekłość
postępowania).
Sądem właściwym do rozpoznania skargi jest sąd przełożony nad sądem przed
którym toczy się postępowanie a samą skargę składa się do sądu przed którym
obecnie toczy się postępowanie ( do Sądu Najwyższego za pośrednictwem Sądu
Apelacyjnego).
Skarga powinna zawierać, pod rygorem odrzucenia, wszystkie elementy pisma
procesowego oraz wskazywać żądanie  stwierdzenia przewlekłości postępowania
oraz przytoczenie okoliczności uzasadniających żądanie ( np. brak emerytury
zagraża egzystencji Pani i dziecka niepełnosprawnego itd.).
W skardze można też dodatkowo wnosić o zalecenie sądowi rozpoznającemu
sprawę dokonania określonych czynności oraz zasądzenie odpowiedniej sumy
pieniężnej. Uwzględniając bowiem skargę sąd może ale tylko na żądanie
skarżącego zawarte w skardze, przyznać od Skarbu Państwa odpowiednią sumę
pieniężną nieprzekraczającą dziesięciu tysięcy złotych.
Sąd wydaje orzeczenie w ciągu dwóch miesięcy. Skarga podlega opłacie w
kwocie stu złotych ( można wnosić o zwolnienie z tej opłaty ale to jeszcze
bardziej przedłuży rozpoznanie skargi).
Nadrzędny Autor Ewa Tracz Dodany 2007-11-20 08:50
Po przeczytaniu  informacji odnośnie wcześniejszych emerytur na podanej przez Was stronie  to  stwierdzam ,że spełniałam i  spełniam wszystkie warunki  , łącznie z tym , że nie przeszłam do II filaru.Zauważyłam na dole  publikacji , że wcześniejsze emerytury raczej nie są przyznawane dla osób , które obecnie pracują.Powodem tego  jak wcześniej pisałam było uchylenie moich  wcześniejszych   decyzji przez ZUS "  skoro pracuję to osobiście się nie opiekuję", ja   zabierałam syna ze sobą do pracy do 2005r i zaprowadzałam do szkoły , gdzie miał indywidualne nauczanie.
W związku z powyższym nie wiem sama co mam myśleć.Jeżeli  jest możliwość to mogę przesłać dokumenty jakie posiadam w tej sprawie aby ktoś kompetentny ocenił  jakie mam szanse.Obecnie  bardzo mi zależy na tej emeryturze ze względu na pogarszające się zdrowie syna , boję się zostawiać go samego w domu.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Wcześniejsza emerytura z tyt. opeki nad dzieckiem niepełnosp (3254 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill