www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Kilka pytań. (1582 - wyświetleń)
- Autor lukaszp Dodany 2007-11-14 13:25
Witam. Kiedyś jako jeszcze mały chłopak złamałem sobie rękę (ok 10lat temu). Lekarze zalozyli mi gips, jednak na tyle nieumiejetnie, ze do dzis mam niesprawna reke, tzn mam zanik nerwow. Mialem juz wiele operacji, lacznie z plastycznymi, zadna bez pozytywnych rezultatow. Mam rowniez zaswiadczenie o niepelnosprawnosci, rok temu dostalem kategorie "D" na komisjii wojskowej. Mysle, ze skoro nie mam chyba szansy na odszkodowanie, bo kogo mialbym pozwac? Lekarza, ktory ledwo wiaze koniec z koncem? Szpital? Miasto? Ale moze jakas renta/ulgi/korzysci, cokowiek, nawet glupi znaczek, ze moge parkowac na miejscach dla niepelnosprawnych. Jesli ktos bedzie chcial zapytam mamy dokladnie o wszystko, sam srednio pamietam, bo jak wspomnialem mialem wtedy 8-9 lat. Z gory dziekuje za kazdy post.

Pozdrawiam,
lukaszp.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-11-19 12:00
Korzystanie z ulg i uprawnień jest uzależnione od określonego rodzaju i stopnia niepełnosprawności. Informacje na teat ulg i uprawnień dla osób niepełnosprawnych można znaleźć na stronie: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/3544

Jeśli zostaną spełnione poniższe warunki to może Pan starać się o rentę socjalną z tytułu niepełnosprawności.
Na podstawie ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. nr 135, poz. 1268 z póżn. zm.) od 1 października 2003 r. organem przyznającym i wypłacającym renty socjalne jest właściwa jednostka organizacyjna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W szczególnych przypadkach renta ta jest wypłacana także przez inne organy emerytalno-rentowe, np. KRUS.
Renta socjalna jest świadczeniem, którego przyznanie jest uzależnione od zamieszkania osoby uprawnionej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Prawo do tej renty przysługuje:
1). osobom posiadającym obywatelstwo polskie zamieszkującym i przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
2). cudzoziemcom zamieszkującym i przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie:
     - zezwolenia na osiedlenie się,
     - zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich,
     - zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony udzielonego w związku z okolicznością, o której mowa w art. 53 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o     cudzoziemcach (Dz.U. Nr 128, poz. 1175, z późn. zm.), a więc m.in. w związku z zamierzonym wykonywaniem pracy lub prowadzeniem działalności gospodarczej, podjęciem lub kontynuowaniem studiów albo szkolenia zawodowego lub innymi okolicznościami uzasadniającymi ich zamieszkanie na terytorium RP,
     - zgody na pobyt tolerowany,
     -  w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy,
3). są obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, przebywającymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i posiadają zezwolenie na pobyt, jeżeli umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej.

Renta socjalna przysługuje osobie, która:
1. jest pełnoletnia oraz
2. jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
   - przed ukończeniem 18. roku życia albo
   - w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo
   - w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Renta socjalna przysługuje zatem wyłącznie osobie, która osiągnęła pełnoletność i która jest całkowicie niezdolna do pracy. Za osobę pełnoletnią uważa się osobę, która ukończyła 18 lat. Za osobę pełnoletnią uważa się również kobietę, która zawarła związek małżeński po ukończeniu 16 lat, a nie ukończyła 18. roku życia.

Ustalenia całkowitej niezdolności do pracy i przewidywanego okresu jej trwania dokonuje lekarz orzecznik ZUS na zasadach i w trybie określonym w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 2004 nr 39, poz. 353 z późn. zm.). W myśl tej ustawy, za całkowicie niezdolną do pracy uważa się osobę, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Przy ocenie prawa do tej renty nie jest istotne, kiedy powstała całkowita niezdolność do pracy, lecz to, aby niezdolność ta była skutkiem naruszenia sprawności organizmu, powstałego we wskazanych okresach.

Podstawę do przyznania renty socjalnej, na wniosek zgłoszony po dniu 30.09.2003 r., stanowi także:
- orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,
- orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia o zaliczeniu do I lub II grupy inwalidów oraz
- orzeczenie lekarza orzecznika, wydane przed dniem 1 października 2003 r., uprawniające do renty socjalnej na podstawie ustawy o pomocy społecznej.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Kilka pytań. (1582 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill