www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Czy mam prawo dorobić do zasiłku stałego z MOPS??? (12337 - wyświetleń)
- Autor wild.flowers Dodany 2007-11-25 16:34
Witajcie kochani!
Otrzymałam właśnie powiadomienie o przyznaniu mi umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.Ponieważ od 5-ciu miesięcy nie mam żadnego dochodu i żyję tylko dzięki pomocy rodziców,chciałabym otrzymać zasiłek stały z MOPS.Z tego jednak także przecież nie da się wyżyć i chciałabym wtedy jeszcze dorobić na pół etatu w zakładzie pracy chronionej.Powiedzcie,czy mam do tego prawo?Z góry dziękuję za odpowiedzi!
Pozdrawiam!
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-11-26 15:01
Zgodnie z art. 37.1 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej zasiłek stały przysługuje:

1) pełnoletniej osobie samotnie gospodarującej, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu wieku lub niepełnosprawności, jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego   osoby samotnie gospodarującej tj. 477 zł
2) pełnoletniej osobie pozostającej w rodzinie, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu wieku lub niepełnosprawności, jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie tj.351 zł.

W przypadku zbiegu uprawnień do zasiłku stałego i renty socjalnej, świadczenia pielęgnacyjnego lub dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania, zasiłek stały nie przysługuje.

Jeżeli spełnia Pani powyższe warunki można się ubiegać o zasiłek stały z ośrodka pomocy społecznej.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-11-26 15:05
Podane powyżej wielkości kryterium dochodowego obowiązują od 1 października 2006r. Kryteria te są zmienne, dlatego też należy śledzić zmiany prawa w tym zakresie, np. uzyskując wiedzę w najbliższym ośrodku pomocy społecznej.
Nadrzędny - Autor wild.flowers Dodany 2007-11-26 17:59
Czyli,jak rozumuję, nie będę mogła do zasiłku stałego dorobić...Czy tak?Bo skoro zasiłek otrzymam,to znaczy,że jestem niezdolna do jakiejkolwiek pracy.
Moja przyjaciółka utrzymuje ,że do zasiłku stałego można dorobić kwotę nie przekraczającą sumy owego zasiłku.Już się w tym wszystkim pogubilam...Prosiłabym o sprostowanie.
Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam!
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-11-27 12:05
Może Pani mieć dochody z pracy, ale należy pamiętać o wielkości kryterium dochodowego, o którym była mowa wcześniej.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Czy mam prawo dorobić do zasiłku stałego z MOPS??? (12337 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill