www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / CZY BIEDNY INWALIDA MOZE OTWORZYC DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ? (2660 - wyświetleń)
- Autor GUSTLIK31 Dodany 2007-11-26 22:23
Witam!Jestem inwalidą 1 grupy od 1999roku,wydaną przez PZ d/s o Stopniu Niepełnosprawnosci.Moim dochodem jest zasiłek pielęgnacyjny,rodzinne na 2 dzieci i renta socjalna mjej zony.OD paru lat próbuje zalożyc własną dzialalnosc,lecz nie spelniam jednego z warunków.Nie mam poreczenia majatkowego,ani nie moge znalezc zyrantów.Moze jest inny sposob,zeby biedny inwalida mogl sprubowac zaistniec na rynku pracy.Dla zdrowego obywatela Polski jest o wiele łatwiej.Idzie do Urzedu Pracy ,przedstawia biznes plan i dostaje pieniądze na załozenie działalnosc i nie musi ich oddawać. I GDZIE TU SPRAWIEDLIWOSC?
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-11-28 14:12
Osoba niepełnosprawna może prowadzić działalność gospodarczą na własny rachunek. Zgodnie z nowelizacją ustawy, będzie mogła otrzymać jednorazową dotację na rozpoczęcie tej działalności. Wysokość dotacji nie może przekroczyć kwoty, równej 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia.

Prowadzona działalność gospodarcza może mieć charakter:
- wytwórczy, budowlany, handlowy i usługowy
- rolniczy
- polegający na prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej
- nowością jest możliwość przeznaczenia dotacji na wniesienie wkładu własnego do spółdzielni socjalnej

Aby osoba niepełnosprawna mogła skorzystać z dotacji powinna być zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna bądź poszukująca pracy, niepozostająca w zatrudnieniu (czyli pobierająca np. rentę socjalną bądź rentę z tytułu niezdolności do pracy).

Wniosek o przyznanie pomocy osoba niepełnosprawna składa w wyznaczonej przez starostę jednostce organizacyjnej:
- Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie
- Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej
- Powiatowym Urzędzie Pracy
- Starostwie Powiatowym

Jeśli osoba niepełnosprawna nie dotrzyma umowy podpisanej ze starostą, to jest zobowiązana do zwrotu dotacji wraz z odsetkami jeżeli wina za niedotrzymanie umowy leży po jej stronie.
Zabezpieczenie zwrotu kwoty środków - w formie poręczenia, w tym poręczenia spółdzielni socjalnej, weksla z poręczeniem wekslowym, gwarancji bankowej, zastawu na prawach lub rzeczach, blokady rachunku bankowego lub aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji przez dłużnika.

Dotację można otrzymać tylko raz, pod warunkiem, że nie korzysta się z innej pomocy oferowanej przez Fundusz Pracy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 października 2007r. w sprawie przyznania osobie niepełnosprawnej środków na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej. 
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / CZY BIEDNY INWALIDA MOZE OTWORZYC DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ? (2660 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill