www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / orzeczenie o niepełnosprawności (4134 - wyświetleń)
- Autor wlomal Dodany 2007-12-11 08:56
witam
Chciałbym spytać czy złożenie wniosku do ZuS i uzyskanie orzeczenia o
niepelnosprawności obliguje, zobowiązuje pracownika do podjęcia dalszych
kroków, tzn. złożenia wniosku o rentę oraz czy może to orzeczenie miec wpływ na
mimowolne zwolnienie z pracy przez pracodawcę lub jakieś inne kroki ze strony
zakładu pracy?
Czy w ogóle zakład pracy jest informowany o wydaniu takiego orzeczenia przez ZUS
pracownikowi bez jego wiedzy i zgody?
-Czy wysokośc świadczenia rentowego jest uzalezniona od stopnia
niepełnosprawnośći?
-Czy przed złożeniem wniosku o wydanie orzeczenia i ubieganiem sie o
rentę wyumagany jest okres lekarskiego zwolnienia chorobowego/niezdolności do
pracy?
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2007-12-11 10:05
Pytasz ((((((((witam
Chciałbym spytać czy złożenie wniosku do ZuS i uzyskanie orzeczenia o
niepełnosprawności )))))))))))))
Przede wszystkim ZUS nie orzeka  o niepełnosprawności..  ZUS orzeka o niezdolności do wykonywanej pracy zgodnie ze zdobytymi kwalifikacjami... Aby przejść  na rentę z tytułu niezdolności do pracy trzeba pzrejśc odpowiednie procedury.. jezlei pracujesz to musisz przebywać na zwolnieniu lekarskim..
Nadrzędny - Autor wlomal Dodany 2007-12-11 13:34
Dziekuje bardzo za odpowiedź.
Oczywiście miałem na mysli orzeczenie o niezdolności do pracy, a nie o niepełnosprawności, to był taki mój "skrót myślowy". Przepraszam za nieporozumienie.
Oczywiście moje pozostałe kwestie zawarte w tym temacie pozostaja bez zmian:

-Czy złożenie wniosku do ZuS i uzyskanie orzeczenia o
niezdolności do pracy obliguje, zobowiązuje pracownika do podjęcia dalszych kroków, tzn. złożenia wniosku o rentę?
-Czy w ogóle zakład pracy jest informowany bez wiedzy i zgody zainteresowany pracownika o wydaniu takiego orzeczenia przez ZUS, gdyby wnioskodawca po otrzymaniu orzeczenia nie złożył wniosku o rentę?
-Czy wysokośc świadczenia rentowego jest uzalezniona od stopnia
niepełnosprawnośći?
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2007-12-11 18:49
Pytasz ((((((((( -Czy w ogóle zakład pracy jest informowany bez wiedzy i zgody zainteresowany pracownika o wydaniu takiego orzeczenia przez ZUS, gdyby wnioskodawca po otrzymaniu orzeczenia nie złożył wniosku o rentę?[/quote] Skoro  pracujesz w normalnym zakładzie w normalnym wymiarze godzin..  to jaka podstawa starania się o rentę..???)))))))

Jeżeli pracowałbyś w zakładzie pracy chronionej  miał przepracowane lata.. to byłaby taka możliwość..   Przed skierowaniem na rentę wymagane jest leczenie  przynajmniej przez pól roku.. czyli niezdolność do wykonywania pracy.. Jak to sobie wyobrażasz ze by zakład nie wiedział.. na chorobowym byś pracował..?? Toz to jest prawnie czyn zabroniony..
Nadrzędny - Autor wlomal Dodany 2007-12-12 07:47
"Skoro  pracujesz w normalnym zakładzie w normalnym wymiarze godzin..  to jaka podstawa starania się o rentę..???)))))))"
Właśnie, pracuję w normalnym zakładzie w normalnym wymiarze godzin. Jestem pracownikiem umysłowym w biurze. Ale moja praca sprawia mi coraz więcej problemów i staje sie  bardzo uciążliwa i to z powodu mojego stanu zdrowia. składają sie na to co najmniej 2 powody:
-Po pierwsze poważna wadę wzroku, jestem osoba niedowidzącą - od wielu lat mam bardzo wysoką krótkowzroczność obu oczu (-12) dioptrii), która powoli postępuje a do tego jeszcze jaskrę. Na to schorzenie mam wydane orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (nierentowe) od ponad 10 lat 3 grupa trwała.
Już to schorzenie stwarza mi wiele kłopotów w pracy zawodowej, gdzie trzeba  ciągle siedzieć w dokumentach i komputerze.
- Po drugie ostatnio wykryto u mnie schorzenie neurologiczne polegające na niedokrwieniu mózgu w postaci ogniska niedokrwiennego wielkości kilku milimetrów, co spowodowane jest zwężeniem tętnicy szyjnej i zmniejszonym przepływem krwi do mózgu. Nie jest to spowodowane zmianami miażdżycowymi, lecz prawdopodobnie jakaś inna patologia tkanek żylnych.  Komuś kto choć trochę zna sie na medycynie nie muszę tłumaczyć co to oznacza- zmniejszony dopływ krwi do mózgu. Dolegliwości neurologiczne, osłabiona pamięć i koncentracja, czyli znaczne obniżenie sprawności umysłowej. Do tego problemy z koordynacja ruchów, zachwiania równowagi, nieustanne, przewlekłe bóle i zawroty głowy. Bardzo poważne obniżenie sprawności i aktywności w sensie ogólnym, osłabienie, senność. Trudności w połykaniu , krztuszenie sie przy połykaniu płynów i pokarmów. Chyba nie muszę pisać dalej. Więc myślę, że chyba jest jakaś podstawa do starania sie o rentę, lub choćby szukania innej pracy. to jest potwierdzone badaniami diagnostycznymi, rezonansem magnetycznym głowy i usg doppler tętnic szyjnych.
Mam skończone 46 lat i w marcu będę miał przepracowane 25 lat pracy.

Proszę o rozwinięcie tego zdania, o jaką mozliwośc chodzi, gdybym pracował w ZPChr.
"Jeżeli pracowałbyś w zakładzie pracy chronionej  miał przepracowane lata.. to byłaby taka możliwość.. "

Pozdrawiam i prosze o wyrozumiałość, bo nie jestem az tak bardzo biegły jeszcze w tych zagadnieniach.
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2007-12-12 08:31
Pan pisze >>>>Właśnie, pracuję w normalnym zakładzie w normalnym wymiarze godzin. Jestem pracownikiem umysłowym w biurze. <<<<
W pana przypadku by wydobyć  na rzeczywiste schorzenia  rentę   od ZUS. Musi pan iść na  zwolnienie lekarskie  wykazać niezdolność  Pana do pracy na obecnym stanowisku.. Lekarz prowadzący(lekarz  pierwszego kontaktu)  wypisuje wniosek  do ZUS-u  ( bez tego ZUS  wniosek  oddali)  Dołącza Pan dokumentację od specjalistów  i oddaje  do ZUS-u . Po przyznaniu renty Mozę się pan zatrudnić  np.  w innym zakładzie na innym stanowisku..
Tego drugiego zapytanie nie ma potrzeby rozwijać bo w razie przyznani renty  czyli po stwierdzeniu ZUS-u ,że  jest Pan niezdolny  wykonywać  pracę  na obecnym stanowisku  przyzna panu rentę  i określi rodzaj niesprawności.. (po dawnemu przyzna grupę ) może się  pan wtedy zatrudnić..
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / orzeczenie o niepełnosprawności (4134 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill