www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Problem z ręntą wyrównawczą (7672 - wyświetleń)
- Autor Tomasz M Dodany 2008-01-02 11:03
Witam !
Czasopisma prawne, ekonomiczne, oraz ministerstwo twierdzą, że renta wyrównawcza ma zawsze wartość BRUTTO (zwolnienie ust. od podatku) i jest przywilejem (wartość kwoty podatku pozostaje w kwocie renty). Tymczasem orzeczenia sądowe określają ją raz jako netto, raz jako brutto - DLACZEGO ?
Jak do tej pory nikt mi nie odpowiedział, a jest to bardzo istotne. W dacie zasądzenia w 1989r podatek jeszcze nie istniał, kolejny wyrok podnoszący mi rentę w 1998r – określił moją rentę jako wartość brutto – czyli jako całość (wraz z podatkiem). Niestety – następne orzeczenie jako netto, i jest to bardzo przykre ! ( utrata ok. 38 % podstawy)
Jestem niezdolny do samodzielnej egzystencji z winy pozwanego (sz. Uczelnia) a dalsze boje są dla mnie udręką i zbyt wielkim kosztem.
Może ktoś wie coś na ten temat – z góry dziękuję !
Ps - poznałem pewnego Pana z Krakowa, z identyczną sytuacją !!!!
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2008-01-02 13:05
Za mało danych.. Jeżeli uważasz ,że Twoje wyliczenia są zle..
Daj przeliczyć  do ZUS-u rentę jeszcze raz .. i jeżeli się nie zgodzisz z przeliczeniem renty odwołaj się do sądu..
Tu ma znaczenia podstawa obliczenia do  lat i średniej w gospodarce..
Nadrzędny Autor Tomasz M Dodany 2008-01-02 15:10
Dzięki - ale odpowiedź nie na temat. Tu chodzi o rentę wyrównawczą , a nie z ZUS.
Dobrego 2008 roku.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-01-03 11:46
Zgodnie z art. 21 ust 1 pkt 3c ustawy z dnia 28 lipca 1991 r. o podatku
dochodowym od osób fizycznych odszkodowania w postaci renty otrzymane na
podstawie przepisów prawa cywilnego (tak jak w Pana przypadku) w razie
uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia przez poszkodowanego,
który utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo
jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na
przyszłość, są wolne od podatku dochodowego.
Nadrzędny - Autor Tomasz M Dodany 2008-01-07 09:01
Bardzo dziękuję za odpowiedź ! Są to wiadomości dla mnie znane od wielu lat. Problem polega na tym, że wartość otrzymywanej renty jest zawsze wartością brutto, w tym znaczeniu, że jeżeli będzie istniał (zniesienie zwolnienia) obowiązek podatkowy, to podatek ten będę musiał odprowadzić. A tymczasem sądy różnie to interpretują - raz jako wartość NETTO, raz jako BRUTTO - dlaczego ?
I dlatego poszukuję precyzyjnej odpowiedzi w tym temacie. Jest to zasadnicza różnica, o kapitalnym znaczeniu w przyszłym pozwie. Szukając odpowiedzi zastanawiam się nad możliwością pomocy (wyjaśnienie) od ministerstwa finansów, tylko nie wiem jak to zrobić ! Czy pisać do jakiegoś działu, czy bezpośrednio do ministra, czy też do działu kontaktu z obywatelami (czy taki istnieje ?) - proszę o pomoc !

Z góry serdeczne dzięki za odpowiedź           
Tomasz M
Nadrzędny Autor okularnica Dodany 2008-01-07 12:56
Najlepiej będzie gdy udasz się do prawnik .
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-01-07 15:51
Ministerstwo Finansów
ul. Świętokrzyska 12
00-916 Warszawa
tel. centrala: 022 - 694-55-55
www.mf.gov.pl
kancelaria@mofnet.gov.pl
Nadrzędny Autor Ona Dodany 2008-01-08 00:54
Witam

Mam wieloletnie doświadczenie jeśli chodzi o rentę wyrównawczą wypłacaną przez ubezpieczyciela.
Do obliczenia renty wyrównawczej zapewne dostarcza Pan zaświadczenie  z zakładu pracy , który wystawia zarobki dwóch pracowników pracujących na takim lub podobnym stanowisku pracy jak Pan przed odejściem na rentę zusowską.W zaświadczeniu zakład wyszczególnia zarobki podając wartość netto.Tak żąda ubezpieczyciel,który już w wiadomy sposób wylicza :
                      
                         przykładowo; zarobek netto 2000zł

                                           renta ZUS również netto 1000zł
                                          
                                           to daje  kwotę 1000zł renty wyrównawczej również netto

   niżej ktoś Panu podał Nr. Ustawy regulującej tą kwestię.
  Interpretacja orzecznictwa Sądu Najwyższego/mająca moc prawną/jest taka    "renta wyrównawcza plus renta z ZUS  nie może przekraczać wysokości zarobku jaki by Pan otrzymywał pracując.Jest też renta na zwiększone potrzeby i ta jest wypłacana bez potrącania podadku,bo to jest odszkodowanie za dodatkowe koszty jakie ponosi osoba poszkodowana,a odszkodowania są zwolnione z podadku.Jeśli ma Pan jakieś pytania a moje doświadczenie z tymi sknerami mogłoby Panu pomóc to proszę do mnie napisać.
Pozdrawiam
  Był by to też zarobek netto
Nadrzędny - Autor Ona Dodany 2008-01-08 01:01
Proszę o odpowiedż czy otrzymał Pan wiadomość od Ona pytam bonie wiem czy dobrze wszystko zrobiłam bo dopiero pirwszy raz się zalogowałam na tym forum
Nadrzędny - Autor Tomasz M Dodany 2008-01-09 13:05
Witam "O"
To wszystko prawda co piszesz O, tylko w moim przypadku jest trochę inaczej. Zostałem inwalidą I gr niezdolnym do samodzielnej egzystencji z winy AM. Przed wypadkiem (na sali operacyjnej) prowadziłem prywatną pracownię opartą na moich zdolnościach. Kwota zasądzona (renta wyrównawcza) jest bardzo mizerna w stosunku do moich byłych zarobków - ale takie są orzeczenia sądów w pseudo-demokracji, gdzie kaleka jest niczym. Tymczasem dochodzi do paradoksów, np - za pomówienie dostaje się odszkodowanie czasami wyższe niż za kalectwo. Natomiast określenie wartości netto, czy brutto ma zasadnicze znaczenie przy podnoszeniu renty. Ekonomicznie - brutto równa się netto przy zerowej stawce podatkowej (renta wyrównawcza jest od podatku zwolniona) czyli otrzymywana kwota będzie miała zawsze wartość brutto w tym znaczeniu, że jeżeli będzie istniał podatek od renty wyrównawczej to podatek ten należy odprowadzić, i jest to mój przywilej. (takie dostaję odpowiedzi z G Podatkowej i Gazety Prawnej). Tylko nikt mi nie może wytłumaczyć, dlaczego sądy raz orzekają, że jest to kwota netto, a raz , że brutto (tak jest w moim przypadku). Obawiam się jednego, że zapytanie, które wysłałem do ministerstwa pozostanie bez odpowiedzi ! (bo tak są traktowani ludzie niepotrzebni)

Ukłony   Tomasz M
Nadrzędny Autor Ona Dodany 2008-01-09 21:00
Witam.

Przesyłam  uchwałę Sądu Najwyższego dotyczącą : zasądzenie renty wyrównawczej a podatek dochodowy. Jest to Uchwała z dnia 18 maja 1994r. sygn.III CZP 68/94.
Jest to tekst obszerny trudno go przepisać w całości.Głównie jest to interpretacja przepisów podatkowych dot.obliczania renty w/g zarobków netto.
w uzasadnieniu tej uchwały czytamy że renta nie może być wyższa niż hipotetyczny zarobek.Jest też stwierdzenie że przysługują nam różne możliwości odpisu od kwoty do opodatkowania/likwidacja barier architektonicznych,rehabilitacja itd./Według mnie jest to mało nas satysfakcjonujące.
Polecam bibliotekę Sądu.Tam można otrzymać do wglądu tą uchwałę i można również zrobić ksero.
A poza tym to mieszkamy w jednym mieście>Mogę dostarczyć tą uchwałę /w neutralnym miejscu/.Ponadto mam szereg wyroków sądowych dot.renty wyrównawczej jak również renty na zwiększone potrzeby.Gromadzenie tych materiałów trwało lata.Nie znam wszystkich okoliczności powstania kalectwa u Ciebie przypuszczam że mamy do czynienia z jednym i tym samym ubezpieczycielem chyba że w Twoim przypadku rentę wypłaca AM ale przepisy są jedne.Podejrzewam że nie masz żadnych podwyżek renty.Nie chcę nic sugerować ani się narzucać.Jeśli pomóc to moje gg393305.

Pozdrawiam.Ona

Nadrzędny - Autor Ona Dodany 2008-01-09 21:18
Błędnie podałam GG ma być5393305
Nadrzędny - Autor Tomasz M Dodany 2008-01-10 10:16
Witam ponownie "O" !
GG nieaktualne - zrezygnowałem. Mój adres int - rochosz01@gmail.com. Jest kilka spraw interesujących, i wielce kontrowersyjnych w podobnych sprawach.
Licząc na kontakt
przesyłam ukłony
TM
Nadrzędny Autor Ona Dodany 2008-01-12 14:19
Przesłałam wiadomość mailem
                                           Ona
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Problem z ręntą wyrównawczą (7672 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill