www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / bariery (3890 - wyświetleń)
- Autor zdzislaw boczar Dodany 2008-01-05 16:08
chciałem zapytać czy pefron dofinansowuje przystosowanie kuchni i łazienki do potrzeb osoby niepełnosprawnej na wózku i do jakiej sumy
Nadrzędny - Autor Marcel Dodany 2008-01-05 16:21
Z tego co się orientuję to o takie dofinansowanie możesz starać się z MOPS-u do 80% wartości (podobne bez limitu), a 20% pokrywasz ty.
Ale uwaga: jest to droga przez mekę. Trzeba mieć plany jak dostosować pomieszczenie-plany wykonuje uprawniony architekt, trzeba mieć kosztorys kosztorys i wiele innych dokumentów, także nie wiem czy jest to opłcalne.
Moja znajoma lekarka przystosowała łazienkę dla córki - porażenie dziecięce - ale nie jakiś tam stopień lekki jak to pokazują w telewizji czy w kampaniach PFRON, tylko bardzo poważny (nie chodzi, ręcę ma ale jakby ich nie miała). Wydała na to 16 tys. zł. Nie starała się o dofinansowanie, bo jak sobie policzyła byłoby zbyt kosztowne.
Nadrzędny Autor okularnica Dodany 2008-01-06 17:03
Widocznie było ją na to stać.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2008-01-06 22:15
Marcel, daj spokój już z tymi swoimi "dobrymi radami".
Kobieta miała własne środki - proszę bardzo, jak napisała Okularnica. Trudno, żeby PCPR czy MOPS rozdawały kasę bezkarnie i bezwarunkowo na prawo i lewo - jakieś warunki muszą być. Chyba 20% to nie 100%, nie sądzisz???
Mącisz ludziom w głowach, jakąś tam wiedzę ogólną masz, ale nie zniechęcaj wszystkich do wszystkiego, tylko zrób wreszcie cokolwiek, aby zmieniać złe systemy a nie powtarzać banały.
Już wszyscy wiedzą, że tylko ty jesteś naprawdę chory i masz ciężką sytuację - wystarczy.
Nadrzędny - Autor Marcel Dodany 2008-01-07 13:12
Ale takie są fakty. jeśli nie znacie przepisów lub ktoś spośród waszych znajomych się nie starał o taką pomoc, to sami się nie wypowiadajcie. To, że akurat moją znajomą było stać. Przepisy wyraźnie mówią, że takie dofinansowanie się należy - córka znajomej ma 22 lata i dofinansowanie byłoby na nią, a nie na jej matkę. A dziewczyna ma ciężki przypadek porażenia dziecięcego(nie chodzi, nie rusza rękoma) i nie ma dużych dochodów - renta socjalna. Dobrze, że ma matkę lekarkę z kasą.
A gdyby nie miała???

Ja nikogo nie zniechęcam. to nie jest tak, że idziesz sobie do MOPS-u i mówisz potrzebuję kasę na dostosowanie łazienki. Najpierw trzeba przedstawić masę dokumentów m.in. opinie lekarza specjalisty, plany dostosowania pomieszczenia zaprojektowane przez architekta z uprawnieniami, kosztorys itd. Ja też miałem zamiar się starać o takie dofinansowanie, ale byłoby to na zasadzie: skórka za wyprawkę, więc sobie odpuściłem.

A w PFRON-ie nie jest lepiej: tam liczy się tylko ile masz dochodu na członka rodziny. Nie liczy się potrzeba wynikająca ze stopnia niepełnosprawności.
Nadrzędny Autor Barbara Halkiewicz Dodany 2008-01-07 15:08
Witam wszystkich serdecznie.
Ja też napiszę Ci Marcelu,że nie masz racji i robisz ludziom wodę z mózgu.Pod koniec 2007 roku zakończyłam przystosowywanie łazienki do potrzeb osoby niepełnosprawnej i załatwiając w PCPR wszystkie dokumenty na dofinansowanie  nie było tak jak piszesz.Wszystko załatwiłam szybko,sprawnie i bez problemów.A tam gdzie miałam kłopot została udzielona mi pomoc.Składasz wniosek,szkic łazienki przed remontem i szkic po zmianach jakie chcesz przeprowadzić,wstępny kosztorys(tzn.ceny robocizny,materiałów i urządzeń jakie są do zrobienia),zaświadczenie lekarskie,że Twoja niepełnosprawność wymaga dostosowania łazienki do Twoich potrzeb wynikających z tej niepełnosprawności,zaświadczenie o zarobkach osób,które prowadzą z Tobą gospodarstwo domowe (bo mogą być tylko zameldowane w tym co Ty lokalu a gospodarstwo prowadzić oddzielnie),Twój dochód i poświadczenie z biura meldunkowego,że w danym lokalu jesteś zameldowany i kto z Tobą.Jeżeli nie jesteś właścicielem domu czy mieszkania,to zgodę właściciela na przeprowadzenie remontu.Określasz swoje 20% jakie wniesiesz do remontu,piszesz ile wynosi 80% kosztorysu ,o które prosisz określasz czas wykonania remontu i ...tyle.Resztę powiedzą w PCPR.Pozdrawiam i nie ma na co czekać tylko brać się do roboty.Ja kiedyś słuchając Tobie podobnych osób za długo zwlekałam z decyzją aby ułatwić sobie życie i przystosować łazienkę do swoich potrzeb osoby niepełnosprawnej.I żadnych projektów od architekta nie potrzeba.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-01-07 15:08
O dofinansowanie ze środków PFRON likwidacji barier architektonicznych może ubiegać się osoba niepełnosprawna tj. osoba posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności lub orzeczenie traktowane na równi z tym orzeczeniem (np. orzeczenie o grupie inwalidzkiej, niezdolności do pracy wydane przez ZUS i KRUS), mająca trudności w poruszaniu się , jeżeli jest właścicielem nieruchomości lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości, albo posiada zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym stale zamieszkuje na wykonanie robót we wnioskowanym zakresie.

Do wypełnionego druku wniosku o dofinansowanie należy załączyć:
1. kopię orzeczenia o niepełnosprawności lub kopię orzeczenia traktowanego na równi z tym orzeczeniem (oryginał do wglądu)
2. kopię dokumentu potwierdzającego zameldowanie Wnioskodawcy (oryginał do wglądu)
3. kopię orzeczeń o niepełnosprawności osób zamieszkałych wspólnie z Wnioskodawcą (oryginał do wglądu)
4. aktualne zaświadczenie lekarskie, wystawione czytelnie i języku polskim, zawierające informacje o rodzaju posiadanych schorzeń utrudniających poruszanie się
5. kserokopię dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do lokalu, w którym ma nastąpić likwidacja barier architektonicznych np. akt notarialny, umowa najmu (oryginał do wglądu)
6. dokumenty potwierdzające wysokość oświadczonych w druku wniosku dochodów Wnioskodawcy oraz osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym osiągniętych w okresie trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku.
7. pisemną zgodę właściciela budynku na wykonanie robót we wnioskowanym zakresie.
8. pisemną informację o innych źródłach finansowania zadania
9. szkic pomieszczeń, których dotyczy likwidacja barier architektonicznych z podaniem ich wymiarów, obecnego i projektowego układu funkcjonalnego
10. w przypadku gdy Wnioskodawca działa przez pełnomocnika lub opiekuna prawnego do wniosku należy załączyć odpowiednio uwierzytelnione pełnomocnictwo lub postanowienie sądu o ustanowieniu opiekuna prawnego ( do wniosku załączyć kserokopię - oryginał do wglądu)

Wysokość dofinansowania wynosi do 80% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia. Warunkiem przyznania dofinansowania jest posiadanie przez Wnioskodawcę udziału własnego w kwocie nie niższej niż 20% kosztów realizowanego przedsięwzięcia.

Wnioski należy składać do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie zgodnie z miejscem zamieszkania osoby.
Proponuję także zapoznać się z wersją elektroniczną wydanej przez nas publikacji "Jak dostosować budynek" http://www.niepelnosprawni.info/ledge/x/9461
oraz z artykułem http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/21050
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / bariery (3890 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill