www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna a renta inwalidzka (3653 - wyświetleń)
- Autor Magda Dodany 2008-01-10 10:45
Witam
Obecnie mam24 lata i pracuje, pobieram rentę socjalną, mam przepracowane 2 lata, moja niepełnosprawość powstała przed 18 rokiem życia.Czy mogę się starać o rentę inwalidzką bo ZUS mówi, że nie mogę bo nie ma takiego przepisu.Jak to właściwie jest?Proszę o odp.  Pozdr
Nadrzędny Autor Marcel Dodany 2008-01-10 15:37
Z tego co się orientuję to jest tak. Jeśli inwalidztwo powstało przed 16 rokiem życia (dokładnie to musi  być stopień niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji) i masz 5 lat składkowych, wtedy możesz sie starać o rentę inwalidzką.

Najlepiej idź to innego oddziału ZUS i tam się dowiedź.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-01-15 14:03
Zgodnie z Ustawą z dn. 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:
- jest niezdolny do pracy,
- posiada wymagany okres składkowy i nieskładkowy, zróżnicowany w zależności od wieku, w którym powstała niezdolność do pracy,
- niezdolność do pracy powstała w określonych w/w ustawą okresach składkowych lub nieskładkowych albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy, czyli staż, uzależniony jets od wieku osoby, w którym powstała niezdolnośc do pracy.
Wymagany staż wynosi:
1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
2 lata - jeżeli niezdolność powstała w wieku powyżej 20 lat do 22 lat,
3 lata - jeżeli niezdolność powstała w wieku powyżej 22 lat do 25 lat,
4 lata - jeżeli niezdolność powstała w wieku powyżej 25 lat do 30 lat,
5 lat - jeżeli niezdolność powstała w wieku powyżej 30 lat.

Dla osób, u których ta niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat przewidziano dodatkowy warunek, a mianowicie wymagany pięcioletni okres musi przypadać w ostatnim dziesięcioleciu przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę lub powstania niezdolności do pracy. Do tego dziesięcioletniego okresu nie wlicza się okresów pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej lub renty szkoleniowej.
W przypadku osób, u których niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 30 roku życia, uwzględnia się okresy składkowe i nieskładkowe udowodnione na przestrzeni całego życia, bez ograniczeń do ostatniego dziesięciolecia.
Jeżeli ubezpieczony nie osiągnął wymaganego ze względu na wiek stażu, warunek posiadania okresu składkowego i nieskładkowego uważa się za spełniony, gdy ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczenia:
- przed ukończeniem 18 lat, albo
- w ciągu 6 miesięcy po ukończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej lub szkole wyższej
oraz do dnia powstania niezdolności do pracy miał, bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczającymi 6 miesięcy, okresy składkowe i nieskładkowe.

W przypadku przejścia z renty socjalnej na rentę z tytułu niezdolności do pracy proszę kontaktować się z właściwym dla swojego miejsca zameldowania Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, ponieważ jest to sprawa bardzo indywidualna.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna a renta inwalidzka (3653 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill