www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / bariery w komunikowaniu się (6584 - wyświetleń)
- Autor madomi Dodany 2008-01-17 21:15
Witam*
Jestem na rencie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz mam znaczny stopień niepełnosprawności. To w związku z nowotworem, który mnie dopadł. Rozmawiałam z wieloma osobami, mówiły mi abym starała się o dofinansowanie do komputera z PCPR. W końcu kiedyś pójdę do pracy, mam nadzieję, i sprzęt ten zwiększyłby mój zasób wiedzy i co za tym idzie szanse na zatrudnienie. Poszeżyłabym kwalifikacje i miałbym większy kontakt z otoczeniem.
Byłam więc w tej instytucji i wywnioskowałam się, że skoro mam dwie ręce i dwie nogi to mi nie przysługuje. Moja niepełnosprawnośc wynika z ogólnego stanu zdrowia, dziś czuje się w miarę dobrze a jutro mogę wylądować w szpitalu, jestem po czwartym stopniu nawotworu i ryzyko nawrotu jest bardzo duże. Jednak ta Pani była jakby z księżyca, czułam się jakbym rozmawiała ze ścianą. Wiem, że ona jest od udzielania informacji ale robiła to w niezbyt taktowny sposób. Gdy spytałam co powinno być na zaświadczeniu lekarskim usłyszałam, że lekarz powinien napisać z czym mam problemy. Z tego co czytałam to zdarzało się, że PCPR zwracał zaświadczenia w celu uzupełnienia przez specjalistę. Ja jeżdżę około 300 km do swojego onkologa więc siłą rzeczy wolałam wiedzieć jakie informacje powinny się tam znaleźć. Tym bardziej teraz, kiedy służba zdrowia strajkuje i wszędzie brak lekarzy. Ale niestety nic się nie dowiedziałam.
Zastanawiam się więc, czy w mojej sytuacji warto starać się o ten sprzęt komputerowy.
Czy ktoś był w podobnej sytuacji?
pozdrawiam*
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-01-21 11:23
Bariery w komunikowaniu się to ograniczenia uniemożliwiające lub utrudniające osobie niepełnosprawnej porozumiewanie się. Likwidacja tych barier ma na celu umożliwienie lub w znacznym stopniu ułatwienie wykonywania przez osobę niepełnosprawną podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem, powodując sprawniejsze działanie w społeczeństwie i wydajniejsze jej funkcjonowanie. O dofinansowanie ze środków PFRON likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych może ubiegać się osoba niepełnosprawna tj. osoba posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności lub orzeczenie traktowane na równi z tym orzeczeniem (np. orzeczenie o grupie inwalidzkiej, niezdolności do pracy wydane przez ZUS lub KRUS), jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności.
Wysokość dofinansowania wynosi do 80% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia. Wymagany udział własny Wnioskodawcy to minimum 20% kosztów.
Przykładowy zakres rzeczowy dofinansowania w zakresie likwidacji barier w komunikowaniu się – zakup aparatu telefonicznego bezprzewodowego, telefaksu, maszyny do pisania językiem Braille`a, radiomagnetofonu, dyktafonu, lup, powiększalników, zakup systemów wspomagania słyszenia, zakup komputera stacjonarnego lub przenośnego wraz z urządzeniami peryferyjnymi, oprogramowaniem i montażem przyłącza do sieci Internet.
Przepisy regulujące przyznawanie dofinansowania ze środków PFRON likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych nie zawierają katalogu przedmiotów/sprzętów, których
dotyczy to dofinansowanie. MOPS dokonuje kwalifikacji, oceniając indywidualne potrzeby osoby niepełnosprawnej wynikające z posiadanej niepełnosprawności oraz niezbędność
sprzętu w procesie rehabilitacji społecznej.

Zaświadczenie lekarskie,  powinno być wystawione czytelnie i w języku polskim, zawierające informację o rodzaju posiadanych schorzeń utrudniających komunikowanie się, o ile nie wynika to z treści orzeczenia o niepełnosprawności (dotyczy ubiegających się o dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się).

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 z późn. zm.) oraz Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 96, poz. 861 z późn. zm.).
Nadrzędny - Autor dorota_k Dodany 2008-02-04 01:44
Witam,
Chciałbym zapytać czy mogę skorzystać z tego programu. Chodzi o dofinansowanie komputera dla dziecka w wieku 10 lat z padaczką i upośledzeniem umysłowym w znacznym stopniu.dziecko chodzi do 3 klasy nauczania specjalnego. Jeśli tak to gdzie powinnam złożyć dokumenty? Dodam że pytałam ogólnie o dofinansowanie do komputera dla dziecka w PCPR ale odesłali mnie do wojewódzkiego oddziału PFRON-u,(do którego mam ok.100km, i nie wiem nawet czy jest sens tam jechać). Bardzo proszę o odpowiedź.
P.S. Jeśli nie z tego programu to może z innego (i ewentualnie z jakiego) mogłabym w tej sprawie skorzystać?
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-02-04 10:47
Na chwilę obecną Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nie przewiduje programów dla dzieci z tego rodzaju niepełnosprawnością, niektóre PCPR w ramach likwidacji barier w komunikowaniu się, o czym pisaliśmy wyżej po złożeniu pisemnego wniosku wraz z załącznikami mogą (o ile tego rodzaju przedmiot objęty jest dofinansowaniem w danym PCPR) dofinansować zakup komputera. Oczywiście osoba zainteresowana składa wniosek w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / bariery w komunikowaniu się (6584 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill