www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / umiarkowany stopień niepełnosprawności (15395 - wyświetleń)
- Autor a.ziminska Dodany 2008-01-20 10:05
Witam,mam 28 lat,od urodzenia posiadam dysplazję stawu biodrowego lewego.Pierwszą operację miałam w wieku 5 miesięcy(przez pół roku leżałam w metalowych szynach),kolejną po ukończeniu 18 lat(wstawienie śrub).Od urodzenia moja mama pobierała na mnie zasiłek pielęgnacyjny (do osiągnięcia przeze mnie pełnoletności).W 2001 pobierałam rentę socjalną (przez około pół roku) ,wtedy jeszcze z MOPS-u.Od 2002 roku pracowałam normalnie na pełen etat nie pobierając żadnych świadczeń.)Od 9 miesięcy jestem mamą:) a co za tym idzie zaczęłam odczuwać znaczny dyskomfort podczas chodzenia,stania,dźwigania itp,są dni kiedy mam problem z wejściem po schodach (wiem,że jest to spowodowane noszeniem słodkiego ciężaru przez tyle miesięcy).Moje orzeczenie straciło ważnosć w 2002,nie starałam się o kolejne,ponieważ uznałam,że spróbuję funkcjonować "normalnie".W tej chwili zastanawiam się, czy nie stanąć ponownie przed komisją.Wiem,że mój umiarkowany stopień niepeł. w/g Zus-u oznacza tyle samo co całkowita niezdolność do pracy.Czy to oznacza,że niebędę mogła już pracować?.Chciałabym starać się o rentę socjalną i pracować,np. na 1/2 etatu,czy jest to możliwe?(w tej chwili jestem na bezpłatnym urlopie wychowawczym,pracuję na 3/4 etatu,moja pensja brutto to 975,czy w takiej sytuacji można pobierać rentę socjalną,czy musiałabym się zwolnić?)A co z zasiłkiem pielęgnacyjnym?Pobierałam go tylko do pełnoletnośći,a przeczytałam ,że należy się on również osobom powyżej 16 lat,których niepełnosprawność istnieje od urodzenia?Bardzo dziękuję za odpowiedzi
Nadrzędny Autor Marcel Dodany 2008-01-20 14:48
Wszystko zależy od typu dysplazji stawu biodrowego (są cztery typy). Zważywszy na ogromną zmianę jakościową w orzecznictwie komisji ds. orzekania o niepełnosprawności
to na dzień dzisiejszy dostałabyś dawną III grupę i to pod warunkiem posiadania dysplazji typu III lub IV.
Z resztą sama pomyśl, Ludzie nie maja nóg i dostają II grupę, to która musiałby dostać np. ktoś kto nie chodzi, nie widzi, i nie mówi (chyba grupę -10).
Nadrzędny Autor okularnica Dodany 2008-01-20 22:15
A ja uważam że wszystko zależy od decyzji komisji orzekającej (w przypadku PCPR). Tam patrzą łaskawszym okiem aniżeli na komisjach w ZUS, no ale to "normalne".
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-01-21 10:51
Na podstawie Ustawy z dn. 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej, świadczenie to przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
- przed ukończeniem 18. roku życia
- w trakcie nauki w szkole lub studiów
- w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Ustalenia całkowitej niezdolności do pracy dokonuje lekarz orzecznik ZUS. Renta socjalna może być stała lub okresowa. Renta socjalna wynosi 84% najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy - od 1 marca 2006 r. jej wysokość wynosi - 501,87 zł (brutto).
Renta socjalna nie przysługuje jeśli jesteś:
- uprawniony do emerytury, renty, świadczenia przedemerytalnego lub zasiłku przedemerytalnego
- właścicielem lub posiadaczem nieruchomości rolnej powyżej 5 ha.

Informacje na temat reny socjalnej można znaleźć na stronie: http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=406

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności; w przypadku zmiany stanu zdrowia osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności może wystąpić z wnioskiem, o ponowne wydanie orzeczenia uwzględniającego zmianę stanu zdrowia bądź jeśli poprzednie utraciło swoją ważność. W tym celu należy złożyć wniosek w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
Więcej informacji na temat orzecznictwa można znaleźć na stronie: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/15120

Zgodnie z ustawą z dn. 28 listopada 2003 o świadczeniach rodzinnych, zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia osobie niepełnosprawnej opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
1) niepełnosprawnemu dziecku;
2) osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
3) osobie, która ukończyła 75 lat.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.

Podstawą do przyznania zasiłku pielęgnacyjnego jest orzeczenie o niepełnosprawności (zasada ta nie dotyczy osób, które ukończyły 75 lat). Prawo do tego zasiłku ustala się więc na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony.

Zgodnie z art. 4 Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, zaliczenie do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności osoby, nie wyklucza możliwości zatrudnienia tej osoby u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej, w przypadku uzyskania pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy o przystosowaniu przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej.
Osoba niepełnosprawna, aby nie stracić pobieranego świadczenia, jakim jest renta socjalna, może podjąć pracę i osiągać wynagrodzenie w wysokości 811,10 zł brutto (kwota ta obowiązuje od 1 grudnia 2007 do 29 lutego 2008 i ulega zmianie co trzy miesiące).
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / umiarkowany stopień niepełnosprawności (15395 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill