www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / praca a renta + dodatek opiekuńczy (5159 - wyświetleń)
- Autor smarty Dodany 2008-01-20 21:23 Zmieniony 2008-01-20 21:35
witam,
na początku 2004 roku zachorowałem na raka, szybko poddano mnie operacji, później chemioterapii wraz z przeszczepem szpiku który skończył się w okolicach października tego samego roku. W lutym 2005 miałem ostatnią już operacje - od tego czasu stan zdrowia cały czas się polepszał. Wyniki krwi były w najlepszym porządku, to samo wyniki tomograficzne. rentę wraz z dodatkiem opiekuńczym otrzymałem bez problemu. w marcu 2006 wróciłem na studia, obecnie jestem na 3cim - przedostatnim już roku.
na początku tego roku ponownie przyznano mi rentę (na 2 lata), tyle że znowu dano dodatek opiekuńczy. nie wiem co teraz robić, pilnie potrzebuję pracy i nie wiem czy mogę się o nią starać mając ten paragraf. kondycję mam bardzo dobra, intensywnie jeżdże na rowerze i chodze na siłownię. w tym roku mam zamiar startowac w maratonach , tyle że bez pieniędzy w ogóle mogę o tym zapomniec.
dlatego mam pytanie: co w moim przypadku można zrobić by dostać prace? czy moge normalnie pracować mając takie orzeczenie?
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-01-21 12:16
Zgodnie z art. 4 Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, zaliczenie do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności osoby, nie wyklucza możliwości zatrudnienia tej osoby u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej, w przypadku uzyskania pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy o przystosowaniu przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej.
Osoba niepełnosprawna, aby nie stracić pobieranego świadczenia, jakim jest renta socjalna, może podjąć pracę i osiągać wynagrodzenie w wysokości 811,10 zł brutto (kwota ta obowiązuje od 1 grudnia 2007 do 29 lutego 2008 i ulega zmianie co trzy miesiące).

Natomiast zasiłek pielęgnacyjny (bo przypuszczam, że to ma Pan na myśli) przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia osobie niepełnosprawnej opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Prawo do tego zasiłku nie jest uzależnione od sytuacji materialnej i wysokości dochodów.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
1) niepełnosprawnemu dziecku;
2) osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
3) osobie, która ukończyła 75 lat.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.
Podstawą do przyznania zasiłku pielęgnacyjnego jest orzeczenie o niepełnosprawności (zasada ta nie dotyczy osób, które ukończyły 75 lat). Prawo do tego zasiłku ustala się więc na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony.
Podstawa prawna: ustawa z dn. 28 listopada 2003 o świadczeniach rodzinnych
Nadrzędny - Autor smarty Dodany 2008-01-22 00:07
Innymi słowy: mogę pracować tylko stanowisko pracy musi być dostosowane do osoby niepełnosprawnej, tak?
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-01-24 15:14
Zgodnie z przepisami każda osoba niepełnosprawna może podjąć zatrudnienie, o ile lekarz medycyny pracy wyrazi zgodę na zatrudnienie na konkretnym stanowisku.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / praca a renta + dodatek opiekuńczy (5159 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill