www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Renta a praca (4868 - wyświetleń)
- Autor MonaKarp Dodany 2008-01-24 20:51
Witam i pozdrawiam.

Bardzo ciekawa strona.Moja znajoma,szuka odpowiedzi na swoje pytanie.Może tu ją znajdzie?

Znajoma w tej chwili jest na rencie przyznanej przez psychiatrę. Do wieku emerytalnego zostało jej rok i 9 msc. W ZUS-ie uzyskała informacje, że jeśli przepracuje okres 6msc w miedzy czasie emerytura wzrośnie o 70%. Czy informacja jest prawdziwa? w między czasie znalazła ewentualne miejsce pracy, czy może sie zatrudnić bez jakichkolwiek obciążeń ze str ZUS-u i pobierania dotychczasowej renty.Czy trzeba osobiście zgłosić ten fakt w ZUS-e, czy robi to tylko pracodawca, i czy są jakieś procedury dodatkowe, których nie może pominąć.
Nadrzędny - Autor Jolanta Dodany 2008-03-14 19:12
Może podjąć pracę ale tylko w Zakładzie Pracy Chronionej  albo w Zakładzie Aktywności Zawodowej.  O zatrudnieniu zgłasza pracodawca.  O zatrudnieniu decyduje lekarz danego zakładu pracy.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2008-03-14 22:01
Jolanto, na drugi raz zastanów się, zanim komuś poradzisz w temacie, o którym najwyraźnie masz co najmniej niepełne pojęcie...

Kobieta może, w tym przypadku, podjąć pracę gdzie chce - zarówno w ZPCh-rze, jak i na otwartym rynku pracy, jako opiekunka, dozorca albo ktokolwiek. Nie ma to kompletnie znaczenia. I owszem, fakt zatrudnienia zgłasza w ZUS pracodawca, ale wyłącznie w zakresie jego dotyczącym. Kwestie zawieszenia lub nie renty oraz w celu uniknięcia pobierania za wysokiego świadczenia z ZUS pracownik-rencista kontaktuje się z ZUS osobiście i lepiej, żeby tego nie zaniedbywał. Potem zwykle, jeśli nie dopilnuje, dziwi się, że musi zwracać na koniec roku jakieś pieniądze itd. - po co?
I niekoniecznie o zatrudnieniu decyduje lekarz danego zakładu pracy - po prostu, lekarz medycyny pracy...
Nadrzędny Autor Barbara Mycko Dodany 2008-03-15 12:22
to czy może pracować czy nie decyduje lekarz medycynypracy
Nadrzędny Autor andrzej1964 Dodany 2008-04-01 18:48
ja bym tam za bardzo nie ufał ZUSowi. Jest zbyt fałszywy. Ja tak samo, mógłbym startować do ZUS, aby mi podnieśli rentę z 3 grupy na 2 grupę. Należy mi sie to, zwłaszcza,że mam tyle chorób, ze z pewnością może i by mi dali.
Ale liczę się z faktem, że dziś moga dać, jutro mogą zabrać. To samo i tu może to być.

Mało to razy opisują, co ZUS robi??????
Trochę poczytać w necie, gazet, to może się czegoś dowiecie.
Dlatego tak pesymistycznie podchodze do tego. ZUS jak nie zaszkodzi, to nie dołoży do tego
Zatem lepiej się pilnować tego.
Informacje są na róznych stronach co zamierza ZUS

I tak łaskę zrobili, ze przyznali nam większe renty, czy emerytury, bo to związane było z podwyżkami na rynku
Ta odwyżka która była oferowana przez nich i tak byla ochlapą dla nas. To tylko resztki tego, co się widocznie chcieli pozbyć

Zatem nie ufam ZUSowi

Także zastanówcie się co chcecie zrobić
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-04-02 14:37
Zgodnie z przepisami każda osoba niepełnosprawna może zostać zatrudniona , o ile uzyska pozytywną opinię lekarza medycyny pracy na zatrudnienie na określonym stanowisku.Informacje o uprawnieniach pracujących osób niepełnosprawnych oraz pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne znajdzie Pani w publikacji " ABC dla niepełnosprawnego pracownika i pracodawcy"
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/5418
Należy także pamiętać o kwotach dochodu powodujących zminiejszanie lub zawieszanie wypłaty świadczenia.Jeżeli osiagany przychód  przekracza 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i nie przekracza jednak  130% tego wynagrodzenia, Oddział ZUS wyda decyzję o zmniejszeniu wysokości świadczenia.
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=1560
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Renta a praca (4868 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill