www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / komputer i internet (4609 - wyświetleń)
- Autor Barbara Mycko Dodany 2008-02-03 12:12
MAM PYTANIE
CZY INTERNET MOŻNA ODPISAĆ OD PODATKU  I KOMU PRZYSŁUGUJE DOFINANSOWANIE DO ZAKUPU KOMPUTERA I CO JAKI CZAS MA PRAWO DO DOFINANSOWANIA
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2008-02-03 15:57
Można. Na zasadach ogólnych.
Reszta: www.pfron.org.pl
Nadrzędny Autor Barbara Mycko Dodany 2008-02-03 16:18
dzięki za wyczerpującą odpowiedź
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-02-04 10:09
Od dochodu możemy odliczyć wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu użytkowania internetu w lokalu będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł. Małżonkowie mogą odliczyć nawet 1520 zł (2 x 760), o ile na fakturze istnieja nazwiska obojga małżonków.

Jeśli chodzi o dofinansowanie do komputera to Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchomił programy, które m.in. pomagają  w zakupie komputera  dla osób niepełnosprawnych jednak pomoc ta uzależniona jest od kilku czynników m.in stopnia i rodzaju niepełnosparwności, wieku i innych- szczegółowe informacje znaleźć można na stronie PFRON www.pfron.org.pl w zakładce "programy pfron".
W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z jednym z Centr Integracja (kontakt osobisty, telefoniczny, mailowy, listowny) bądź za pośrednictwem forum.
Nadrzędny - Autor And53 Dodany 2009-03-02 19:33
Ponowne pytanie do Centrum Integracja. Jetem nowy na tym forum.
Występuję w imieniu mojej córki, studentki, która w paźdzerniku ub. roku stała sie osobą niepełnosprawną. Po wycięciu olbrzymiego guza mózgu pozostał lewostronny niedowład. Posiada już orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, posiada też orzeczenie z ZUS. Pragnę wyjaśnić co może otrzymać w ramach m. in. likwidacji barier komunikacyjnych. Myślę o laptopie z mobilnym internetem.
Która instytucja władna jest do dofinansowań. Czy MOPS czy też PEFRON.
Z rozmów telefonicznych, w których usiłowałem uzyskać informacje odniosłem wrażenie, że petent, zwłaszcza ten niepełnosprawny jest zbytecznym dodatkiem do tych instytucji.
Jak zrozumiałem to obie wyżej wym. instytucje prowadzą działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. MOPS potrzebuje indywidualnych uzasadnień. PEFRON też określa warunki, które przeczytałem, lecz nikt nie wie i nie umie mi powiedzieć jak to będzie w tym roku.

Stąd też pytanie na forum jak poruszać się w tym jeszcze mnie nie znanym świecie.
Co z MOPS, a co z PEFRON ?, Czy to jest ta sama kasa, czy też inne źródła finansowania?
Czy niepełnosprawność mojego dziecka wystarczająco uzasadnia wnioskowanie dofinansowania?
Czy istnieją limity dochodów na 1 członka rodziny?
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2009-03-02 20:13 Zmieniony 2009-03-02 20:16
Nie jestem pracownikiem Centrum, może się zdarzyć tak, że moja porada jest błędna.

Ponieważ jest kilka instytucji pomagających osobom niepełnosprawnych, ich kompetencje zdają się czasami przenikać lub nakładać. Tak jest chyba i w tym przypadku:

PFRON dofinansowuje zakup komputera w ramach prrogramu Pegaz 2003 - poczytaj tutaj (kliknij).
MOPS natomiast może dofinansować zakup komputera w ramach działań związanych z usuwaniem barier w komunikowaniu się (robi to zresztą ze środków PFRON) - poczytaj tutaj (kliknij) i tutaj (kliknij) oraz ewentualnie na stronie PFRON (kliknij). W przeciwieństwie do Pegaza, nie jest to w sensie ścisłym "program" - nie ma przewidzianej listy urządzeń i powodów, dla których można by dofinansowanie przyznać. Powodzenie zależy od umotywowania wniosku i zasad panujących w danym MOPS.

Poza tym, istnieje także oddzielnie PFRONowski program przewidziany szczególnie dla osób uczących się - jeżeli Twoja córka nadal jest studentką (tj. nie utraciła tego statusu podczas leczenia), zajrzyj do informacji o programie Student - kliknij tutaj.

Warto wiedzieć, że w tym roku w PFRON dzieją się zdaje się niezłe roszady - trzeba się uzbroić w dużo cierpliwości przy załatwianiu jakiegokolwiek dofinansowanie.
A zatem - cierpliwości dla Was wszystkich i dużo zdrowia dla Niej życzę.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / komputer i internet (4609 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill