www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna czy zasiłek stały? Prosze o pomoc (11254 - wyświetleń)
- Autor izagizela Dodany 2008-02-06 11:10
Witam, chciałabym sie dowiedzieć jakie kryteria trzeba spełniać by przyznano mi zasiłek stały lub okresowy.
Jestem studentką, do grudnia miałam wypłacana rentę socjalną- umiarkowany stopień niepełnosprawności, orzeczony przez powiatowy zespół do spraw niepełnosprawności, początkowo renta była wypłacana przez opiekę społeczną, potem przejął ją ZUS. Do dnia kiedy skończyło sie orzeczenie wszystko było w porządku.Na komisji w powiatowym centrum...przedłużono moje orzeczenie.
Na komisji w ZUSie usłyszałam od lekarza niemal wyłącznie dwa zdania- Może sie pani odwołać- kiedy podawał mi swoje orzeczenie.
O tym, że odebrano mi prawo do renty musiałam domyślić sie sama, bo nic stosownego na owej komisji nie usłyszałam. Złożyłam odwołanie- jestem osoba niepełnosprawną, mam wrodzoną wadę serca- ZUS jednak jak rozumiem nie uważa takich ludzi za niepełnosprawnych, według nich taka osobą może być wyłącznie ktoś kto ma wadę nabytą jeśli dobrze rozumiem-jestem po korekcji wady, zastawka aortalna- niedomykalaność i zwężenie ujścia aorty, zespół wydłużonego QT, w wieku 14 lat nastąpiło u mnie całkowite zatrzymanie krążenia, mimo, że od urodzenia znajdowałam sie pod opieką kardiologów dopiero ten wypadek przyspieszył działania w kwestii operacji. Nie była to jednak operacja polegająca na wyleczeniu mnie, a tylko korekcji zastawki i wszczepieniu stymulatora. Cały czas zażywam leki, ostatnio wykryto u mnie astmę, spowodowaną uszkodzeniami płuc przez zażywane leki nasercowe, mam też alergie wziewną od wczesnego dzieciństwa, pyłki drzew, traw, kwiatów, szczególnie dokuczliwe w okresie wiosny i lata. Odczulanie jest w moim przypadku niemożliwe, a wszelkie leki doustne, których testowałam już bardzo dużo, są niewystarczające, zawsze obawiano sie astmy, która teraz i tak wystąpiła.
Choroba i stymulator uniemożliwiają mi całkowicie normalne funkcjonowanie, bardzo szybko sie męczę, astma przeszkadza mi w oddychaniu, nie mogę mieć nawet usuwanych zebów w gabinetach dentystycznych gdyż wszystko musi sie odbywać w warunkach klinicznych, najlepiej w pobliżu oddziału kardiologii.
Na komisji odwoławczej usłyszałam jednak, że przecież mam jeszcze dużo czasu- jestem studentka polonistyki- żeby wybrać sobie jakiś zawód.
Z ich toku rozumowania każdy jest zdolny do jakiejkolwiek pracy, jeśli tylko ma ręce lub nogi, lub uszy...
Pozostało mi tylko odwołanie sie do sądu pracy, nie wiem jednak czy to coś da, gdyż przepisy w kwestii przyznawania renty sie nie zmieniły, moja wada nadal nie jest nabyta,
Mieszkam z rodzicami, jednak renta była dla mnie poza zasiłkiem pielęgnacyjnym, jedynym żródłem dochodów i sposobem na opłacenie studiów- studiuje zaocznie na Uniwersytecie Warszawskim. Sugerując się decyzja ZUSu wypadałoby chyba zrezygnować ze studiów, iśc do pracy- jako całkowicie zdolna, zarobic na studia i jeśli będę jeszcze w stanie wrócić by je dokończyć.
Proszę o pomoc w kwestii odwołania do sądu pracy lub udzielenie informacji na temat zasiłku stałego.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-02-06 12:37
Na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej
Zasiłek stały przysługuje:
  1)   pełnoletniej osobie samotnie gospodarującej, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej ;
  2)   pełnoletniej osobie pozostającej w rodzinie, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie..
W przypadku zbiegu uprawnień do zasiłku stałego i renty socjalnej, świadczenia pielęgnacyjnego lub dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania, zasiłek stały nie przysługuje.

Zasiłek okresowy przysługuje w szczególności ze względu na długotrwałą chorobę, niepełnosprawność, bezrobocie, możliwość utrzymania lub nabycia uprawnień do świadczeń z innych systemów zabezpieczenia społecznego:
  1)   osobie samotnie gospodarującej, której dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej;
  2)   rodzinie, której dochód jest niższy od kryterium dochodowego rodziny.
Okres, na jaki jest przyznawany zasiłek okresowy, ustala ośrodek pomocy społecznej na podstawie okoliczności sprawy.

Wysokość kryterium dochodowego dla osoby samotnie gospodarującej wynosi 477 zł.
Wysokość kryterium dochodowego na osobę w rodzinie wynosi 351 zł.
Na podstawie ustawy z dnia 27 czerwca 2003 roku o rencie socjalnej- renta socjalna przysługuje osobie, która:
•  jest pełnoletnia oraz
•  jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
o  przed ukończeniem 18. roku życia albo
o  w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo
o  w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Renta socjalna przysługuje zatem wyłącznie osobie, która osiągnęła pełnoletność i która jest całkowicie niezdolna do pracy. Za osobę pełnoletnią uważa się osobę, która ukończyła 18 lat. Za osobę pełnoletnią uważa się również kobietę, która zawarła związek małżeński po ukończeniu 16 lat, a nie ukończyła 18. roku życia.
Ustalenia całkowitej niezdolności do pracy i przewidywanego okresu jej trwania dokonuje lekarz orzecznik ZUS na zasadach i w trybie określonym w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 2004 nr 39, poz. 353 z późn. zm.). W myśl tej ustawy, za całkowicie niezdolną do pracy uważa się osobę, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Przy ocenie prawa do tej renty nie jest istotne, kiedy powstała całkowita niezdolność do pracy, lecz to, aby niezdolność ta była skutkiem naruszenia sprawności organizmu, powstałego we wskazanych okresach (www.zus.pl)

Od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS osobie zainteresowanej przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu do komisji lekarskiej Zakładu w ciągu 14 dni od dnia doręczenia tego orzeczenia. Sprzeciw można wnieść za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej. Od decyzji w sprawie renty przysługuje  prawo wniesienia odwołania do sądu okręgowego - sądu pracy i ubezpieczeń społecznych właściwego ze względu na miejsce zamieszkania świadczeniobiorcy w ciągu 30 dni od doręczenia decyzji. Jeżeli organ rentowy uzna twoje odwołanie za słuszne, zmienia decyzję. Jeżeli odwołanie nie zostało uwzględnione, ZUS przekazuje sprawę nie później niż w terminie 30 dni do sądu wraz z uzasadnieniem.

Osoba niepełnosprawna, która ma orzeczony znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności (lub orzeczenie równoważne, która jest:
o  studentem studiów pierwszego stopnia lub studentami studiów drugiego stopnia albo studentami jednolitych studiów magisterskich – prowadzonych przez szkoły wyższe,
o  posiadaczem dyplomu ukończenia studiów wyższych kształcącymi się na studiach podyplomowych prowadzonych przez szkoły wyższe lub przez inne jednostki uprawnione do prowadzenia tych studiów na podstawie odrębnych przepisów,
o  uczestnikiem studiów doktoranckich prowadzonych przez szkoły wyższe lub przez inne jednostki uprawnione do prowadzenia tych studiów na podstawie odrębnych przepisów,
o  słuchaczem kolegiów pracowników służb społecznych, kolegiów nauczycielskich lub nauczycielskich kolegiów języków obcych,
o  uczniem szkoły policealnej,
o  studentem uczelni zagranicznych,
o  studentem odbywającymi staż zawodowy za granicą w ramach programów Unii Europejskiej, pobierającym naukę w systemie stacjonarnym lub systemie niestacjonarnym.

może ubiegać się o dofinansowanie do nauki w ramach programu Student II Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych- więcej szczegółów na temat osób uprawnionych do korzystania z programu, form i zakresu udzielanej w jego ramach pomocy, a także trybu postępowania w przypadku ubiegania się o środki, znajduje się na stronie internetowej PFRON www.pfron.org.pl w zakładce „programy PFRON”.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna czy zasiłek stały? Prosze o pomoc (11254 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill