www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Podatki za 2007r... (8349 - wyświetleń)
- Autor mk-m---k Dodany 2008-02-08 09:16
Mam pare pytań...
Czy mam prawo do odliczeń za internet bez przewodowy, ale przy komputerze stacjonarnym?
Czy osoba o znacznym stopniu niepełnosprawności, może odliczyć sobie przejazd np. pociągiem na turnus rechabilitacyjny tam i spowrotem?
Bardzo proszę o odp. ale taka zrozumiałą dla mnie, nie taką ogólną.
Za którą bardzo dziękuję.....
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2008-02-08 12:12
według prawa nie ma żadnego  znaczenia czy komputer stacjonarny..  Bo to też pojęcie względne.. każdy może być przenoszony.. ( teoretycznie) .. i można Internet odliczać za 2007 r.
Nadrzędny Autor mk-m---k Dodany 2008-02-09 09:20

> Cześć !
> Dzieki.
> Pozdrawiam.

Nadrzędny - Autor Traper50 Dodany 2008-02-08 17:40
Witaj!

Osoba niepełnosprawna odbywająca podróż na turnus rehabilitacyjny i z powrotem,
publicznymi środkami transportu, może jak najbardziej odliczyć to od dochodu.
Sprawę reguluje Dziennik Ustaw z 2000 roku - nr. 14 poz. 176 ( art. 26 pkt. 6 )
Bardziej szczegółowo określa to broszura informacyjna dla PIT " 0 "
Ściągnij sobie tą broszurę z netu, a jak nie to napisz do mnie. Prześlę ją Tobie mailem

Pozdrawiam
Marian ( marianw-50@o2.pl )
Nadrzędny - Autor mk-m---k Dodany 2008-02-09 09:33

> Cześć !
> Chyba na piszę do ciebie.
> Te wszystkie informacje w tych broszurach


informacyjnych są podane w tak nie jasny sposób
dla robiącego to pierwszy raz, że aż strach.

> Nawet w U.S mi powiedziała, że dojazdu sobie nie mogę


odliczyć, najwyżej samochodem, wiec cos tu nie gra.

> Więc na razie i pozdrawiam.
> Ps. Dzieki na razie......

Nadrzędny Autor Traper50 Dodany 2008-02-11 09:45
Cześć

Jestem zdumiony NIEWIEDZĄ urzędnika US. Wystarczy spojrzeć w obowiązujące przepisy.
Jeżeli ktoś uczestniczy w turnusie rehabilitacyjnym, to musi tam dojechać, a rzadko który
niepełnosprawny posiada samochód. Więc nie daj sobie wciskać kitu.
Nie bój się tak tej broszury do PIT O. Jest naprawdę napisana zrozumiałym językiem.
Dodatkowo posyłam link do bogatej wiedzy o rozliczeniach podatkowych, żeby rozwiać
wszelkie wątpliwości. Rozliczaj ten turnus i podróż tam i z powrotem bo Masz do tego prawo!!!.

http://www.pit.pl/ulga-rehabilitacyjna/index.php

Pozdrawiam
Marian
Nadrzędny - Autor Marcel Dodany 2008-02-08 19:14
Możesz wszystko odliczyć net do 760zł brutto (ale poza aktywacją usługi, ewentualnym zakupem modemu itd, tylko sam abonament) i ten przejazd też
A to wszystko odpisujemy od dochodu a nie od podatku.
W ogóle odpisy na cele rehabilitacyjne nie są w żaden limitowane (ale trzeba mieć odpowiednie faktury, opinie lekarza specjalisty itd).
Ba, możesz odliczyć więcej niż wynosi dochód, chociaż to mija się z celem.
Czyż to nie jest cudowne.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2008-02-08 23:34

>>>>>>>>>>>W ogóle odpisy na cele rehabilitacyjne nie są w żaden limitowane (ale trzeba mieć odpowiednie faktury, opinie lekarza specjalisty itd).


Ba, możesz odliczyć więcej niż wynosi dochód, chociaż to mija się z celem.<<<<<<<<<<<<<<<
Toż to totalne bzdury ?? Jakie zaświadczenia..?? Jakie opinie....???
US zwraca tylko tyle ile zostało zapłacone podatku..  Zwraca Twoje pieniądze. i nic więcej..
Nadrzędny Autor Horti Dodany 2008-02-08 23:46
Tak, teoretycznie możesz odliczyć więcej niż dochód.

Sam sobie odpowiedziałeś godunow, że US nie odda więcej niż zapłacony podatek.

Dlatego marcel napisał, że takie odliczenie nie ma sensu.
Więc to nie są bzdury, tylko tak wynika wprost z przepisów.
Poczytaj ustawę i ordynację podatkową.

Teoretycznie możesz odliczyć nawet wycieczkę zagraniczną na Hawajach. No bo niby kto ci zabroni wpisać do PITu cokolwiek.
Problem zaczyna się jak US wezwie w celu zweryfikowania wydatków.
No i tu zaczynają się schody. Jak odliczyć np. turnus rehabilitacyjny a nie masz zaświadczenia od lekarza specjalisty, że
taki turnus jest ci niezbędny to jest duży problem. Trzeba wtedy zwrócić do US pieniądze z odsetkami i pewnie jeszcze z karą.

To nie jest tak, że sobie odliczasz bo masz I czy II grupę. oprócz faktur, na niektóre odliczenia musisz mieć zaświadczenie od lekarza.
Wtedy US może ci naskoczyć.

Nie wiem kim jest Marcel, ale chłopina wie co pisze.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-02-11 13:01
Tak, może Pan odliczyć wydatki z tytułu użytkowania Internetu na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnik, który  z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania poniósł koszty, może je odliczyć w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Osoba niepełnosprawna lub podatnik, na którego utrzymaniu jest osoba niepełnosprawna, jeżeli w roku podatkowym dochód osoby niepełnosprawnej nie przekroczył kwoty 9120 zł (w całym 2007 r.) może odliczać wydatki na cele rehabilitacyjne.

Do wydatków na cele rehabilitacyjne m.in. zaliczyć można odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem na turnusie rehabilitacyjnym, aby móc dokonać odliczenia musimy posiadać rachunki poniesionych kosztów.

Ważne! Wydatki na cele rehabilitacyjne można odliczyć, jeżeli nie były finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), zakładowego funduszu rehabilitacji, Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zwrócono ich podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie. W przypadku, gdy wydatki były częściowo finansowane z tych źródeł, odlicza się różnicę pomiędzy poniesionymi wydatkami, a kwotą dofinansowania. Odliczamy więc tylko te wydatki, które sami pokryliśmy.

Wydatki na cele rehabilitacyjne omówione są szerzej w broszurze Stowarzyszenia Klon/Jawor &#8222;Podatki 2007&#8221; dostępnej na stronie internetowej pod linkiem: http://pomocspoleczna.ngo.pl/x/316337

Z dniem 3 lipca 2006 r. Ministerstwo Finansów uruchomiło Krajową Informację Podatkową. Jest to nowoczesny system informacyjny, który ma służyć podatnikowi w rozwiązywaniu wątpliwości z zakresu prawa podatkowego i procedur stosowanych przez polską administracją skarbową. Instytucja ta jest najbardziej kompetentnym organem do interpretacji zapisów prawa podatkowego. Strona internetowa KIP www.kip.gov.pl  czynna jest także specjalna infolinia 0 801 055 055 (dla dzwoniących z całego kraju stosowana jest jednakowa stała opłata za połączenie z telefonu stacjonarnego).
Nadrzędny - Autor Anica Dodany 2008-02-22 00:51
A ja mam inny problem - chcę odliczyć wydatki za leki specjalistyczne w zeszłym roku - mam faktury z aptek, wiem jak odpisywać tylko nie mam.. zaświadczenia, że te leki są w mojej chorobie - słyszałam, że powinno być takie zaświadczenie od specjalisty - czy mogę poprosić o nie teraz i mieć "ze wsteczną datą" - choruję od 1678 i stale przyjmuję leki, mam stałą grupę inwalidzką, tylko... w tym roku mam zamiar zrobić to pierwszy raz i zapomniałam będąc ostatnio u lekarza o tym zaświadczeniu - czy mimo to mam prawo odpisać te kwoty powyżej stu zł???
Nadrzędny - Autor Anica Dodany 2008-02-22 00:54
ooops - chodzi oczywiście o zaświadczenie, że leki są akurat przy tym schorzeniu niezbędne - a choruję zaledwie od 1971;D
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-02-22 12:06
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, że
osoba niepełnosprawna może odliczyć leki jako wydatki na cele rehabilitacyjne - w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo),
Wysokość wydatków na cele rehabilitacyjne ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.
Może Pani odliczyć wydatki, o których mowa. Lekarz w wydanym przez siebie zaświadczeniu powinien napisać, ze leki te są Pani niezbędne i stosuje je Pani od danego okresu.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Podatki za 2007r... (8349 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill