www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / program''Sprawny dojazd'' (15548 - wyświetleń)
- Autor nova Dodany 2008-02-15 21:02
Witam.
Rusza w tym roku program ''Sprawny dojazd". Chce sie upewnic czy dobrze wczytałam sie w jego tresc.O dofinansowanie do auta moga ubiegac sie tylko pełnoletnie osoby niepełnosprawne lub ich opiekunowie? W tamtym roku skorzystali znajomi którzy maja nieletnia corke niepelnosprawna, mialam nadzieje ze w tym roku ja tez skorzystam.
Nadrzędny Autor Piotrek1985 Dodany 2008-02-15 21:38
Dobrze się wczytałaś. Opiekunowie nieletnich ON mogą się o to ubiegać.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-02-18 13:50
W programie Sprawny dojazd w obszarze A (dotyczącym zakupu samochodu) adresatami są:
- zatrudnione lub uczące się, pełnoletnie osoby niepełnosprawne w wieku aktywności zawodowej, posiadające znaczny stopień niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne, które ze względów zdrowotnych nie posiadają prawa jazdy i wymagają opiekuna kierowcy, posiadającego prawo jazdy kategorii B,
- zatrudnione lub uczące się, pełnoletnie osoby niepełnosprawne w wieku aktywności zawodowej, legitymujące się prawem jazdy kategorii B, posiadające ważne orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne, wydane z powodu dysfunkcji narządu ruchu,
- niepełnoletni dzieci niepełnosprawne, posiadające ważne orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli wymagają rehabilitacji leczniczej, a jeden z rodziców lub opiekun prawny posiada prawo jazdy kategorii B.
Więcej o programie na stronie internetowej PFRON:  www.pfron.org.pl 
Nadrzędny - Autor bettispageti Dodany 2008-02-18 16:10
ja w sprawie ,tych niepełnoletnich dzieci (o których mowa w temacie ,,sprawny dojazd'')-czy musza mieć orzeczoną niepełnosprawność dotyczącą narządu ruchu?na różnych stronach,różnie piszą...
Nadrzędny Autor kasienkab Dodany 2008-02-18 16:44
witam.dziecko musi miec tylko orzeczenie o niepelnosprawnosci,nie jest wymagane aby bylo niepelnosprawne ruchowo.Przynajmniej tak mi dzisiaj powiedzieli w pfron ,
Nadrzędny - Autor nova Dodany 2008-02-25 11:10
Majac 2 dzieci niepelnosprawnych dostane (teoretycznie) na obie dofinansowanie to rozumiem ze automatycznie moj wklad finansowy tez bedzie podwojny?
Nadrzędny - Autor kasienkab Dodany 2008-02-25 11:25
ja skladam wniosek na dwojke dzieci ,i mi w pfron powiedzieli ze moj wklad wlasny bedzie wynosil minimalnie 20% ,bo oni jak cos to dofinansowuja tylko jeden samochod. Czyli twoj wklad wlasny w najlepszym wypadku wyniesie 20% a nie 40%
Nadrzędny - Autor kasienkab Dodany 2008-02-25 12:24
wlasnie dzwonilam do kilku oddzialow pfron i w kazdym mi powiedzileli ze moj wklad wlasny bedzie musial wyniesc przynajmniej te 20% :-)
Nadrzędny - Autor bettispageti Dodany 2008-03-04 22:06
proszę napisać ,jakie są szanse na otrzymanie tego dofinansowania,bo papierów jest w brud,chętnych pewnie sporo,a otrzymają tylko nieliczni...np.jakie dokumenty należy przedlożyć w kwestii rehabilitacji-czy ma to być zaswiadczenie lekarskie o koniecznej rehabilitacji,czy inny dokument?pliss...
Nadrzędny - Autor bettispageti Dodany 2008-03-05 11:37
to jeszcze raz ja-jeżeli biorę udział w programie ,,uczeń na wsi;;to czy mogę wziąć udzial w programie ,,sprawny dojazd''?
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-03-05 14:59
Może Pani uczestniczyć w programie "Sprawny dojazd" jednak pod warunkiem, że nie była Pani  stroną umowy zawartej z PFRON i rozwiązanej z przyczyn leżących po Pani stronie, i nie posiada Pani wymagalne zobowiązania wobec PFRON, (poprzez wymagalne zobowiązania – rozumie się zobowiązania, których termin zapłaty upłynął.)
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2008-03-05 17:18
Beti, pytanie jest tendencyjne:) Gdyby ktokolwiek znał na nie odpowiedź, byłby wróżką lub osobą przydzielającą. Jednej trudno wierzyć, drugiemu nie wolno takich informacji udzielać. Jeśli w ogóle się o nic nie wnioskuje, trudno oczekiwać wsparcia. Każdy ma ten samy delemat - czasami warto włożyć nieco trudu
Nadrzędny - Autor bettispageti Dodany 2008-03-06 19:38
bardzo dziękuję za zainteresowanie :-)
Nadrzędny - Autor bettispageti Dodany 2008-03-07 22:49
prosze napisać-jaki dochód jest brany pod uwagę przy weryfikacji wniosków-za poprzedni rok-w przeliczeniu na osobę? czy za obecny 2008 -za  miesiąc poprzedzający złożenie wniosku?Właściwie to nigdzie nie pisze za jaki okres należy podać dochód...cyt: w2008 dla osób osiągające dochody przekraczające kwotę 3744 zł na jednego członka gospodarstwa można udzielić dofinansowania w kwocie 7020 zł w przypadku zakupu samochodu  fabrycznie nowego,  5616 zl w przypadku samochodu używanego...itd ,ale znów ani słowa za jaki okres podać dochody? Wie ktoś?
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-03-11 09:44
W programie "Sprawny dojazd" brany jest pod uwagę średni miesięczny dochód brutto w roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym złożono wniosek o dofinansowanie przypadający na jedną osobę w gospodarstwie domowym.
Informacje na temat programu dostępne są na stronie internetowej PFRON w załącznikach do programu "Sprawny dojazd".
Nadrzędny - Autor hala63 Dodany 2008-04-19 17:29
Do Kasienka:oczywiście,że osoba musi byc niepełn.ruchowo! Ja musiłam iść do lekarza mimo iz syn ma znaczny stopień niepeln.aby dokładnie opisał schorzenie kończyn dolnych.Tzn. jak się porusza itp.Mimo iż syn nie chodzi w ogóle (m.p.dz.)tak jest wymagane w dokumentach -zaświadczenie od lekarza! a itak nie dostaliśmy dofinansowania!
Nadrzędny - Autor kasienkab Dodany 2008-04-19 21:42
witaj hala63. mi chodzilo o dziecko ,mowili mi ze nie musai byc niepelnosprawne ruchowo by moglo byc przyznane dofinansowanie, pytalam sie o to w  kilku oddzialach pfron a poza tym bardzo wielu rodzicow stara sie o dofinansowanie do auta ktorych dzieci sa chore m.i na astme a takze maja zespol downa a normalnie chodza. Nie pozostaje nic innego jak czekac na odpowiedz z pfron i wtedy zobacze czy wprowadzili mnie w blad. ps. a co napisali w decyzji odmownej ,ze dlaczego nie przyznaja ci na auto? jesli oczywiscie mozesz powiedziec.
Nadrzędny - Autor hala63 Dodany 2008-04-20 18:56
Otóż nie przyznano nam auta gdyż syn nie spełnia warunków dot. nauki lub pracy.Mój syn jest już dorosły,ale jednocześnie jest   jak małe dziecko gdyż nie chodzi,mało mowi (ze względu na obustronny niedosłuch) i wymaga stałej opieki. Ale nie pracuje i to jest powód odrzucenia naszego wniosku . Nikogo nie obchodzi,że my też korzystamy z reh. różnorodnej, że jężdzimy do lekarzy,po sprzęt ortopedyczny itp.Zresztą tym uczestnikom forum którzy mają dzieci niepełn.w znacznym stopniu (na wózku) nie muszę tłumacyc jak ciężko jest wybrać się z nim gdziekolwiek,a co dopiero z dorosłym.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2008-04-20 19:04
Nie musisz tłumaczyć i tym co sami są niesprawni żyjący na rencie i też nie mają tych uprawnień bo...... tak jak u Twego syna nie pracuja bo nie mogą...
Nadrzędny - Autor kasienkab Dodany 2008-04-20 20:53
zgadzam sie ze to jest niesprawiedliwe traktowanie ludzi niepelnosprawnych ,twoje dziecko pomimo ze jest dorosle tak samo wymaga stalej opieki innych osob a takze systematycznej rehabilitacji,moje dziecko ma 7 lat i juz nam rodzicom jest bardzo ciezko a co dopiero jak takie dziecko jest dorosle,szkoda ze pfron nie pomyslal o tym tworzac ten program. pozdrawiam Cie serdecznie.
Nadrzędny - Autor hala63 Dodany 2008-04-21 09:36
Cześć Kasienkab! Dzięki za zrozumienie.Jednak jak widać nie wszyscy  to pojmują . Szkoda,że szczególnie PFRON  który te programy tworzy.Są osoby które nigdy nie będa pracować.O nauce nie wspominam bo to koszmar w naszym kraju.Wszystko istnieje na "papierze".Ale jeśli dziecko jest bardzo niepełn. w żadnej szkole go nie chcą.Nawet o nauczanie indywidualne jest trudno,a nawet jak ono jestto i tak nauczyciele nie są do niego (w więkzsości)przygotowani.Nie wiem w jakim  "stanie" jast Twoje dziecko i czy juz chodzi do szkoły. Sama sie o tym w krótce przekonasz. A w przypadku mojego syna gdzie kalectwo jest sprzężone (mpd. i obustronny niedosłuch) nie ma możliwości dalszej nauki,gdyż w szkołach średnich dla takich osób są one głównie w większych miastach,a więc poza naszym miejscem zamieszkania wymaga się samoobsługi.Niech mi ktoś odpowie czy wysłałby dziecko takie jak moje,ktore wymaga ciągłej pomocy do takiej szkoły wiedząc,że i tak nigdy nie będzie pracować? Tak oto wygląda nasza rzeczywistość.
Nadrzędny - Autor kasienkab Dodany 2008-04-21 11:16
Hala63
doskonale Cie rozumiem ,moje dziecko ma 7 lat i jest calkowicie zdane na nas rodzicowi ,i zapewne tak zostanie do konca moich dni.(chociaz nadal wierze ze moze cos sie zmieni u niej na lepsze) niestety moja corka jest rowniez mocno chora,ma mpdz,wodoglowie,epilepsje,nic nie potrafi czyli nie siedzie nie mowi nawet nie potrafi trzymac glowki,Niestety jest tak jak piszesz ,dostep do wszystkiego jest bardzo utrudniony a tym wiekszy mamy problem ze mieszkamy na wsi i wszedzie mamy bardzo daleko,jak nie jade z corka na cwiczenia ktore sa oddalone o 60 km w jedna strone to jade po syna ktory jest niewidomy i uczy sie w Laskach oddalonych o 240km,wiec moje zycie polega na ciaglych wyjazdach jak nie z jednym dzieckiem to z drugim,wiec wiem co przezywasz i z czym musisz sie zmagac.
Nadrzędny - Autor hala63 Dodany 2008-04-24 18:29
Czwść Kasienkab! Jak przeczytałam masz jeszcze większy problem niż ja. Czy złożyłaś już dokumenty na "sprawny dojazd"? Moim zdaniem powinnaś dostac dopłatę ze względu na stan zdrowia Twich dzieci.W uzasadnieniu powołałabym się również na to,że musisz wraz z młodszym dzieckiem jeżdzic po starsze.Tak duże odległości,choć są strasznie dla Was uciążliwe przemawiają w w/w programie na Twoją korzyść. Zyczę wytrwałości i powodzenia w rehabilitacji .
Nadrzędny - Autor kasienkab Dodany 2008-04-24 21:50
tak skladalam wniosek na sprawny dojazd,niestety chyba predko sie nie dowiem czy dostane dofinansowanie ,bo pani z pfron powiedziala ze moge oczekiwac odp w sierpniu:(. a i zapomnialam napisac ze moje dzieciaczki to blizniaki.Dla Ciebie rowniez zycze duzo wytrwalosci,przesylam pozdrowienia:)
Nadrzędny Autor bettispageti Dodany 2008-04-26 19:22
dzwoniłam do pfrn-u i powiedzieli,że o ile będzie odmowa,to przyślą pismo wcześniej ,a jeżeli dofinansowanie to dowiemy się ok. lipca-wspominała też o jakiejś komisji ???może przed konkretną decyzją przyznającą dofinansowanie trzeba będzie jeszcze zostać zweryfikowanym przez jakąś wewnętrzną komisją???
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / program''Sprawny dojazd'' (15548 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill