www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta rodzinna- potrzebuje wyjaśnienia (2884 - wyświetleń)
- Autor sandra25 Dodany 2008-02-19 14:35
Witam serdecznie , w lutym skończyłam 25 lat i jestem na ostatnim roku studiów czyli renta przysługuje mi do ukończenia tego roku .
Moje pytanie brzmi bo nie moge tego pojąć i nie chce sie poślizgnąć na zusie - czy ukończyć studia musze we wrześniu czy moge przełożyć obrone pracy mgr na luty
i czy renta będzie mi przysługiwać do lutego czy tylko do września ?? Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-02-20 14:07
Art. 68 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych mówi o tym, ze renta rodzinna przysługuje:

Dzieciom własnym, dzieciom drugiego małżonka i dzieciom przysposobionym:
  1)   do ukończenia 16 lat;
  2)   do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo
  3)   bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa w pkt 1 lub 2.
Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.

Renta rodzinna wypłacana jest za cały rok akademicki łącznie z wakacjami. Za datę zakończenia studiów uznaje się datę zakończenia ostatniego roku nauki, zgodnie z programowym tokiem ich trwania.
Nadrzędny - Autor sandra25 Dodany 2008-02-20 14:39
Dziękuje za odpowiedź ale nadal ona mi nie wyjaśnia co to jest to owe zakończenie ostatniego roku ??
Jeżeli nie obronie sie do września i mam możliwość przełożenia obronę na luty to jest to nadal programowy tok trwania ??
czy zus będzie płacić rente do lutego skoro we wrześniu nie ukończyłam studiów ?? jestem na ostatnim roku w końcu
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-02-22 10:31
Za datę zakończenia studiów uznaje się datę zakończenia ostatniego roku nauki, zgodnie z  p r o g r a m o w y m   t o k i e m  ich trwania Programowy czas trwania studiów zgodnie z harmonogramem ustalanym przez uczelnię, a więc do 31 września ostatniego roku Pani studiów.
Tak więc do 31 września będzie Pani otrzymywała rentę rodzinną.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta rodzinna- potrzebuje wyjaśnienia (2884 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill