www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Rozliczenie roczne z dorosłym, niepełnosprawnym dzieckiem (16758 - wyświetleń)
- Autor estera Dodany 2008-02-28 12:12
Witam,
moje dziecko jest osobą pełnoletnią , niepełnosprawną ( st, znaczny) i jego roczne dochody wynoszą ok. 12.000 zł ( renta rodz.+ socj.). Ja emeryturę dostanę po ukończeniu 60 lat i obecnie nie mam dochodów opodatkowanych ( świad. piel.). Czy istnieje możliwość wspólnego opodatkowania, odliczenia na wychowywanie dziecka, itp , czy ustawodawca nie przewidział takiej sytuacji , i mój wieloletni wkład inwestycyjny w dziecko owocuje niemożnością odzyskania tych kilkuset złotych? A przydałoby się na następny turnus....
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-02-29 10:02
Rozliczenia podatkowe omówione są szerzej w broszurze Stowarzyszenia Klon/Jawor Podatki 2007 dostępnej na stronie internetowej pod linkiem: http://pomocspoleczna.ngo.pl/x/316337
Zawarte są tam m.in. zasady rozliczeń wspólnych
Osoby samotnie wychowujące w danym roku podatkowym:
- dzieci małoletnie,
- dzieci, bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny (a więc dzieci niepełnosprawne),
- dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, jeśli dzieci te nie uzyskały w roku podatkowym dochodów, z wyjątkiem dochodów zwolnionych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku
mogą skorzystać z rozliczeń wspólnych.

Warto również pamiętać o tzw. uldze prorodzinnej mówi o niej Art. 27 f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w którym m.in. jest mowa o podatnikach wychowujących własne lub przysposobione dzieci, o których mowa w art. 6 ust. 4 tej ustawy- czyli::
1) dzieci małoletnie,
2) dzieci, bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny,
3) dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku
Szerzej ulga opisana jest w artykule, do którego link podaję poniżej:

http://www.gazetapodatnika.pl/artykuly/ulga_rodzinna_poradnik-a_6215.htm

Z dniem 3 lipca 2006 r. Ministerstwo Finansów uruchomiło Krajową Informację Podatkową. Jest to nowoczesny system informacyjny, który ma służyć podatnikowi w rozwiązywaniu wątpliwości z zakresu prawa podatkowego i procedur stosowanych przez polską administracją skarbową. Instytucja ta jest najbardziej kompetentnym organem do interpretacji zapisów prawa podatkowego. Strona internetowa KIP www.kip.gov.pl  czynna jest także specjalna infolinia 0 801 055 055 (dla dzwoniących z całego kraju stosowana jest jednakowa stała opłata za połączenie z telefonu stacjonarnego).
Nadrzędny - Autor estera Dodany 2008-03-03 19:04
Dziękuję za odpowiedź, lecz zawarte w niej informacje są mi znane. Dotyczą jednak osób, które mają dochody opodatkowane. Bardzo proszę o jeszcze odrobinę cierpliwości.
Jestem osobą samotnie wychowującą pełnoletnie niepełnosprawne dziecko (pobierające zasiłek pielęgnacyjny), które otrzymuje rentę rodzinną i socjalną - dochód roczny około 12000 zł. Ja nie mam żadnych dochodów opodatkowanych. Czy mimo to, mogę się wspólnie z tym dzieckiem rozliczać?
Pani w US powiedziała, że jeśli nie mam własnych dochodów to wspólne rozliczenie z dorosłym dzieckiem jest niemożliwe, tylko z nieletnim.
Czy to prawda?
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2008-03-04 08:42 Zmieniony 2008-03-04 08:53
Witam,

tak to prawda , co piszesz w ostatnim wątku,   przede wszystkim  jeśli  Ty nie masz dochodów ,   
wyraźnie jest napisane  że rozliczenie z niepełnoletnim dzieckiem ,
druga sprawa to z czego żyjesz? wychodzi na to,ze jesteś na utrzymaniu chorego dziecka?

Dziecko jest pełnoletnie ,czyli, może rozliczyć się samo, odpisując w rozliczeniu  dozwolone odpisy podatkowe
Nadrzędny - Autor estera Dodany 2008-03-05 11:17
Witam,
tak to właśnie jest, że jestem na jego utrzymaniu.Kiedy likwidowano wcześniejsze emerytury nie miałam 15 l składkowych tylko 11 i 17l urlopu wychowawczego. Teraz muszę mieć 60 l , żeby otrzymać minimalną emeryturę i otrzymuję świadczenie pielęgnacyjne, które nie jest opodatkowane. Moje życie kręci się wokół 2 niepełnosprawnych dzieci już dorosłych lecz niesamodzielnych i to one mają dochody opodatkowane. Czuję coraz większą presję prawną do ich ubezwłasnowolnienia, choć Trybunał Konstytucyjny w listopadzie ub.r wypowiedział się jeśli chodzi o wypłatę rent socj. do rąk rodziców. Ale jeszcze nie ma ustawy. Pozdrawiam.
Nadrzędny Autor Grazyna Laszczak Dodany 2008-03-08 10:34
Chciałam zapytać o opłate za usługi opiekuńcze, otórz mieszkam razem z matką,która ma emeryture ,ja mam rente rodzinną + zasił.soc. Nasze dochody liczone są wspólnie i naliczona opłata -miesięcznie 40% dochodu, czy to jest zgodne z prawem,że liczony jest matki dochód? Ja mam opieke i dużo musze opłacać, dodam że rozliczam się sama w Urzędzie Skarbowym,  Jako osoba pełnoletnia chyba,nie musze okazywać matki dochodu,bo matka ma swoje życie i potrzeby .PROSZE O WYJASNIENIE!
Nadrzędny - Autor hala63 Dodany 2008-04-15 12:16
Proszę o odpowiedż  na jaki temet wypowiedial się Trybunał? Czy rodzice nie będą mogli odbierać renty swoich dzieci? O co chodzi?
Nadrzędny Autor estera Dodany 2008-04-17 11:42
Zgodnie z prawem, osoba pełnoletnia nieubezwłasnowolniona sama pobiera swoją rentę (renta  nie może wpłynąć przelewem na konto rodzica, chyba że osoba uprawniona do renty jest współwłaścicielem konta). Odnalazłam pod hasłem :" ZUS: Renty dla niepełnosprawnych umysłowo" wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dn.6.11.2007r , który na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich wypowiedział się na temat inicjowania przez ZUS działań do zmiany statusu osoby uprawnionej- dotyczy sytuacji, kiedy osoba uprawniona do renty nie umie sie podpisać lub nie może i nie posiada prawnego opiekuna. Do czasu ogłoszenia sentencji wyroku w Dzienniku Ustaw podstawą do wypłaty renty socjalnej mogłoby być oświadczenie osoby sprawującej faktyczną opiekę nad rencistą , potwierdzonej przez właściwy organ administracji państwowej stopnia podstawowego ( czyli np. ZUS- ale byłam w tej sprawie w ZUS razem ze swoją córką , złożyłam stosowne pismo i powołałam sie na w/w artykuł i właśnie wczoraj otrzymałam odpowiedź : "Ponieważ nie przedłożyła Pani postanowienia Sądu o ustanowieniu prawnej opieki nad córką ......, brak podstaw prawnych do przekazywania świadczeń rentowych na Pani konto w banku.")
Jednym słowem kompletny BETON!
A wiem, od innych rodziców,  że otrzymują renty socjalne swoich dzieci tylko na swoją prośbę, bez specjalnych pism i kłopotów ale w innych oddziałach ZUS. Czyli jak komu się trafi...
Pozdrawiam.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Rozliczenie roczne z dorosłym, niepełnosprawnym dzieckiem (16758 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill