www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Info o grupie inwalidzkiej w nowej pracy (9629 - wyświetleń)
- Autor alama kota Dodany 2008-03-05 20:38
Witam,
poszukuję pracy, jednak czy muszę poinformować przyszłego pracodawcę, że posiadam II gr. inwalidzką ??? Nie chcę tego zrobić, ponieważ pracowałam w Telekomunikacji Polskiej SA i moje wynagrodzenie było zawsze najniższe, gdyż  korzystałam z 7-godzinnego dnia pracy i dodatkowych 10 dni urlopu. Nie mam ani zamiaru i ochoty korzystać z tych przywilejów, jest mi to nie potrzebne.                                    W chwili obecnej posiadam prawo do renty, która jest obecnie "zwieszona" (nie pobieram jej), ale nowego pracodawcę muszę o tym poinformować.   Proszę o radę.
THX
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2008-03-05 22:02
Ależ oczywiście, że nie musisz informować. Jeśli nie masz zamiaru korzystać z żadnych "przywilejów" z tego wynikających, nie ma potrzeby ani obowiązku. Było już kilkakrotnie o tym na forum.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2008-03-06 11:24

>Ależ oczywiście, że nie musisz informować. Jeśli nie masz zamiaru korzystać z żadnych "przywilejów" z tego wynikających, nie ma potrzeby ani obowiązku. Było już kilkakrotnie o tym na forum.<


Ten kij ma dwa końce. Zależy to od rodzaju podjętej pracy . Gdy by jednak doszło do nieszczęśliwego wypadku i sprawa Twojej choroby wyszłaby na jawa. I wyszło by na jawa zę nie poinformowano o tym pracodawcy . Konsekwencje prawne takiego wypadku mogłyby w całości spaść na Ciebie .(konsekwencje prawne) . to zależy od charakteru podejmowanej pracy
Nadrzędny Autor alama kota Dodany 2008-03-06 13:58
Rodzaj pracy to księgowa.
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2008-03-06 16:26 Zmieniony 2008-03-06 16:31
alama kota,
Możesz też spróbować rozegrać to tak, żeby owca była cała i wilk syty. Masz prawo formalnie zrzec się "przywileju" w postaci 7-godzinnego dnia pracy (musisz po prostu powiedzieć lekarzowi, że chcesz pracować normalnie). Tak samo możesz zrzec się formalnie dodatkowego urlopu.  Takie postawienie sytuacji może być rozwiązaniem - ponieważ zrzekasz się przywilejów, pracodawca nie ma powodu, żeby Ci nie płacić, a jednocześnie nie musisz ukrywać choroby.

Odsyłam do tego artykułu

Edytowane: poprawiłam, bo się pomyliłam :-)
Nadrzędny - Autor alama kota Dodany 2008-03-06 17:36
Napisałam pismo (do mojej przychodni zakładowej) , że na moją odpowiedzialność zrzekam się "tych przywilejów", ale niestety lekarz medycyny pracy powiedział, że on nie może uwzględnić (przychylić się?) do mojej decyzji.

Dziękuję za wszystkie informacje, gdy będę zmieniać pracę, wiem, że nikt nie ma prawa mnie zmusić do przdstawienia dokumentu, w którym widnieje zapis, że posiadam II grupę inwalidztwa.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2008-03-07 17:07

>Dziękuję za wszystkie informacje, gdy będę zmieniać pracę, wiem, że nikt nie ma prawa mnie zmusić do przdstawienia dokumentu, w którym widnieje zapis, że posiadam II grupę inwalidztwa.<


Tyle  tylko że w razie komplikacji możesz opalisadować za  publiczne  poświadczenie nieprawdy..
Nadrzędny - Autor alama kota Dodany 2008-03-07 17:44
Bluengel napisał (napisała), że nie muszę, a Ty napisałeś (napisałaś), że poświadczę nieprawdę. Więc albo to forum ma fachowców, którzy udzielają wiarygodnych informacji, albo to forum ma ludzi z przypadku, którzy udzielają porad i informacji w zależności jak "wiatr zawieje".

Pytam się jesze raz :muszę poinformować pracodawcę, że posiadam jakiś tam papierek o II grupie inwalidzkiej, czy też nie muszę ich o tym informować.
Proszę o podanie konkretnego przepisu, z którego to o co pytam jasno da mi odpowiedź TAK  lub  NIE.

Myślę, że odpowiedzi udzieli mi fachowiec (czytaj: prawnik).

Zajmowane stanowisko u przyszłego pracodawcy to  K S I Ę G O W A.
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2008-03-07 18:34
witam
przed rozpoczęciem pracy czeka cię badanie u lekarza medycyny pracy, on stwierdza i podpisuje --czy możesz pracować na tym stanowisku,
a jeśli to jemu też nie powiesz ?
Nadrzędny - Autor alama kota Dodany 2008-03-07 19:15
Moją niepełnosprawność widać na kilometr.
Podczas przyjmowania się do nowej pracy (2 razy), lekarz na wejściu pytał "po czym to mam". Zawsze otrzymywałam "zdolność do podjęcia pracy na stanowisku księgowej", podczas badań okresowych także ja otrzymywałam.
W chwili obecnej mam możliwość podjęcia pracy  w bardzo doberj firmie.
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2008-03-07 19:32
i tu chyba jest odpowiedź ---jeśli widać że jesteś chora--pracodawca też to zobaczy- bez żadnych pytań--a jeśli masz zgodę lekarza medycyny pracy - czyli możesz pracować -nie widzę problemu.
Nadrzędny Autor alama kota Dodany 2008-03-07 19:43
Tak, ale w poprzedniej pracy pani z kadr wręcz zmusiła mnie do przedstawienia dokumentu zaświadczającego o grupie inwalidzkiej.

Myślę, że nie chciałaby tego dokumentu, gdybym nie "ujawniła" w kwestionariuszu osobowym informacji ,że mam prawo do renty, której nie pobieram bo jest zawieszona. Info o rencie muszę przedstawić w firmie, bo wiadomo, że jest to związane z pewnymi rozliczeniami.

Dlatego drążę temat ujawniać czy też nie ujawniać II grupy inwalidzkiej.
Nadrzędny - Autor alama kota Dodany 2008-03-07 19:20
I dodm jeszcze, że gdy chodziłam na rozmowy kwalifikacyjne, przyznawałam się że jestem osoba niepełnosprawną. Niestety, zawsze otrzymywałam odpowiedź, że na tym stanowisku (księgowej) potrzebna jest dyspozycyjność i dziękowano, ale nie mogą mnie przyjąć; dlatego teraz NIE CHCĘ SIĘ PRZYZNAWAĆ ŻE POSIADAM II GRUPĘ INWALIDZKĄ.
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2008-03-07 21:50
No widzisz, dopiero teraz tak naprawdę mniej więcej wiadomo, o co Tobie od początku chodziło - podałaś pierwotnie za mało danych.

Ale po pierwsze: gdybyś nie zauważyła, to jest FORUM, czyli miejsce, gdzie różni ludzie się wypowiadają a specjaliści czasami. I to tez nie mamy nigdy pojęcia, w jakim stopniu specjaliści... Więc jeśli zamierzasz swoje decyzje opierać wyłącznie na tu uzyskanych informacjach... hm...

Po drugie: kwestie Twojej renty jako świadczenia pieniężnego i Twoich rozliczeń nie interesują tak naprawdę Twojego pracodawcy. Jeśli w kwestionariuszy napiszesz "nie pobiera" to będzie to prawda skoro masz zawieszoną. Sprawy "renty" a "niepełnosprawności" oraz "grupy inwalidzkiej" to trzy kompletnie różne tematy a Ty oczekiwałaś, że my w jednym worku rozstrzygniemy Twoje dylematy.

Po trzecie: nadal twierdzę, że NIE MUSISZ informować pracodawcy o grupie, ale musisz zdawać sobie sprawę z konsekwencji - i w ogóle nie chodzi tu, jak upiera się Godunow, o nieprawdę, bo nie ma obowiązku ujawniania takich danych. Natomiast i kadry i lekarz mogą wydać taką opinię, która jest zgodnia z ich etyką, normami i przepisami. Kadrowa miała rację a Ty ją w tym utwierdziłaś, przedstawiając zaświadczenie. A w takiej sytuacji musieli Ci zaproponować 7-godzinny dzień pracy itd., jeśli nie chcieli mieć na karku PIP-u.

Po czwarte: sam fakt nie przyznania się przecież w Twoim wypadku niczego nie zmieni, skoro - jak sama napisałaś - widać na kilometr... Kogo chcesz oszukać? Po prostu żądaj wynagrodzenia za pracę a nie za niepełnosprawność lub jej brak. Czy obecny pracodawca, u którego chcesz się zatrudnić, już Ciebie widział i nie ma nic przeciwko? No to o co chodzi?

Po piąte: rozumiem, że jeśli zrzekniesz się ewentualnie przywilejów wynikających z posiadania grupy, zgadzasz sie właśnie na ewentualną dyspozycyjność itd. i nie będziesz narzekała, że siedzisz po godzinach, kręgosłup Cię boli itp. - "bo przecież jesteś niepełnosprawna"??? Trzeba samej sobie na takie pytania odpowiedzieć a nie później z szefa robić też raroga.

Po szóste: chyba trochę chcesz mieć ciasto i je zjeść. Skoro ta informacja będzie musiała być oficjalnie stosowana do "rozliczeń" to jak chcesz to zorganizować?
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-03-11 10:54
Nie musi Pani informować pracodawcy, że posiada Pani orzeczenie o niepełnosprawności, lecz w tym wypadku nie będzie mogła Pani korzystać z przywilejów, które posiada osoba niepełnosprawna. Jeśli w momencie badań lekarskich, które pozwolą na dopuszczenie Pani do pracy nie poinformuje Pani lekarza o swojej chorobie bierze Pani na siebie całą odpowiedzialność za podjęcie pracy na danym stanowisku. W momencie gdy wydarzy się jakiś wypadek w pracy na który będzie miał wpływ Pani niepełnosprawność nie otrzyma Pani odszkodowania i może być pani pociągnięta do odpowiedzialności za zatajenie prawdy
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Info o grupie inwalidzkiej w nowej pracy (9629 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill