www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / prawo do zasiłku dla bezrobotnych (2143 - wyświetleń)
- Autor Barbara25 Dodany 2008-03-06 17:08
Mam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Od września 2005 r. jestem zatrudniona w ZPCh na czas określony do 30 czerwca b.r. (jest to druga umowa na czas określony). Obawiam się, że pracodawca nie przedłuży już tej umowy. Czy w takiej sytuacji będzie przysługiwało mi prawo do zasiłku dla bezrobotnych, czy też będę musiała wrócić do zasiłku stałego z OPS, który otrzymywałam poprzednio? Ponadto we wrześniu b.r. osiągnę wiek emerytalny.
Nadrzędny Autor konkretna Dodany 2008-03-07 10:14
Prawo do zasiłku zależy od tego czy pracujesz w pełnym wymiarze czasu,oraz dochodów powyżej 1048zł brutto.Jesli spełniasz choc jeden warunek,masz takie prawo.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-03-11 09:04
Aby otrzymać zasiłek osoba bezrobotna musi spełnić dwa warunki:
1) urząd pracy nie ma dla niej propozycji odpowiedniej pracy, propozycji stażu, przygotowania zawodowego w miejscu pracy, prac interwencyjnych lub robót publicznych, oraz
2) w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania w urzędzie pracy, łącznie przez okres co najmniej 365 dni, była zatrudniona i osiągała wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę (minimalne wynagrodzenie od stycznia 2008 r. - 1126 zł.
Jeśli umowa o pracę wygasła prawo do zasiłku, po spełnieniu powyższych warunków, będzie  przysługiwać za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania w urzędzie pracy.
Zasiłek ten będzie przysługiwał do osiągnięcia wieku emerytalnego.
Proszę pamiętać o odpowiednio wczesnym złożeniu wniosku o emeryturę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ( najlepiej na miesiąc przed terminem, w którym emerytura będzie przysługiwać).
Podstawa prawna: Ustawa z dn. 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2004 r., Nr 99, poz. 1001 z późn. zm.),
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / prawo do zasiłku dla bezrobotnych (2143 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill