www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta socjalna a praca (5313 - wyświetleń)
- Autor marci24 Dodany 2008-03-08 16:59
Witam serdecznie wszystkich użytkowników tej strony i tego wspaniałego forum. Piszę do was, ponieważ chcę żebyście mi wytłumaczyli jedną rzecz. Otóż czytając o pracy rencistów (socjalnych) jest napisane że możemy dorobić do renty.
Nie wiem czy to ma znaczenie w tym temacie, mam II grupę inwalidzką i chciałbym wyjść z domu, to znaczy pójść pracować, dorobić do swoich potrzeb i spotykać się z ludźmi. Ale mam mętlik w głowie, to znaczy bliscy robią mi mętlik w głowie, mówiąc ciągle że idąc do pracy i zarabiając nawet do tego limitu ZUS może mnie uznać za osobę pełnosprawną i zawieszą mi rentę.
Teraz znowu w mediach słyszę, że ZUS ma zająć się osobami niepracującymi.
Powiedźcie mi proszę czy ja w końcu mogę pójść do pracy? Czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi mi rentę? Czy jest ryzyko utraty renty na zawsze??
Informuję również że moja niepełnosprawność jest od urodzenia oraz to, że mam przyznaną rentę dożywotnio.
Proszę, napiszcie mi wszystko na ten temat.
Z góry bardzo dziękuję!
Nadrzędny - Autor Barbara Mycko Dodany 2008-03-08 22:04
WITAM
JESTEM NA 1 GRUPIE BRAŁAM UDZIAŁ W PROGRAMIE UNI EUROPEJSKIEJ NIEPEŁNOSPRAWNI GOTOWI DO PRACY I DZIĘKI TEMU KOŃCZĘ W PONIEDZIAŁEK 3 MIESIĘCZNY STAŻ  BO UDAŁO MI SIĘ DOSTAĆ TO WSZYSTKO ZAPEWNIŁ MI WŁAŚNIE TEN PROJEKT
WIĘC POWIEM KRÓTKO MOŻNA DOROBIĆ ALE JEST LIMIT Z TEGO CO SIĘ ORIENTUJE TO CHYBA CO JAKIŚ CZAS  ZMENIA SIĘ JEGO WYSOKOŚĆ WIĘC RADZE IŚĆ DO PRACY
AHA  I JESZCZE DO ZUSU ZAPYTAĆ O LIMIT
PS JEDN PYTANIE NA STAŁE MASZ GRUPE CZY NA CZAS OKREŚLONY??
Nadrzędny - Autor marci24 Dodany 2008-03-09 05:24
Grupę inwalidzką mam przyznaną na stałe.
Nadrzędny - Autor Barbara Mycko Dodany 2008-03-09 14:44
TO NICZEGO SIĘ NIE OBAWIAJ ZRÓB JAK CI RASDZE POZDRAWIAM I ŻYCZĘ POWODZENIA
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2008-03-09 16:04
Basiu, jeśli sądzisz, że ktoś kot ma przyznaną grupę na stałe jest nienaruszalny przez ZUS to się baaaardzo grubo mylisz...
Prawda jest taka, że zależy od rodzaju i stopnia (w sensie ubytku zdrowia i sprawności). Oczywiście, że ZUS czyha na takie osoby, które najpierw uzyskują niezdolność do pracy a potem zarabiają. My wiemy, że dla ON to "być albo nie być", ale ZUS ma absurdanie inne przesłanki, którymi się kieruje. Istnieje ryzyko, że zweryfikuje swoją decyzję albo przynajmniej będzie próbował. Oczywiście, wtedy trzeba się bronić i tyle.
Ale i tak uważam, że jeśli ktoś może, powinien pracowac i cokolwiek w życu robić, rozwijać się. Więc, autorze wątku, też tak zrób - pilnując się z limitami zarobkowania (które też w niedalekiej przyszłości być może zostaną zniesione).

Pozdrawiam,
Nadrzędny Autor Barbara Mycko Dodany 2008-03-09 18:17
ja mam 1 grupe mpd i staram się mimo to być aktywna a mam napisane w orzeczeniu praca żadna przeciwwskazania każe ale właśnie ten projekt o którym wspomniałam wcześniej dał mi szanse na staż co prawda krótki bo 3 miesiące ale dobre i to i chwała za to tym którzy pomogli nam wyjść na rynek pracy
pozdrawiam
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2008-03-09 23:15
marci24,
To jest tak (na mój babski umysł): prawo definiuje niepełnosprawność z tytułu której przysługuje renta jako "całkowitą niezdolność do pracy" zarówno w przypadku renty socjalnej, jak i renty z niezdolności do pracy. Jednocześnie jednak, jest zapisane, że renciści mogą do renty dorabiać. Więc cały mętlik tak na moje oko wynika ze stosowania sprzecznych pojęć.

Teoretycznie, jeśli podejmiesz jakąkolwiek pracę, a ZUS wyciągnie kiedyś Twoje papiery i każe Ci się stawić na komisji (nawet renty przyznane na stałe mogą podlegać weryfikacji), może to być dla orzecznika argument za odebraniem Ci renty (bo skoro możesz pracować, to nie jesteś "całkowicie niezdolny do pracy"). Z drugiej strony generalnie jest trend żeby ludzi do pracy pchać, więc nie ma raczej czegoś takiego jak wyłapywanie rencistów, którzy podejmują jakąkolwiek pracę i natychmiastowe stawianie ich przed orzecznikiem-weryfikatorem. Sama od czasu do czasu złapię jakąś umowę o dzieło i nikt mi jeszcze z tego tytułu dymu nie robił.

Osobiście radziłabym Ci pójść do pracy, jeżeli renta nie stanowi podstawowego źródła utrzymania w rodzinie. Szansa że ją stracisz nie jest moim zdaniem duża (zakładając, że niepełnosprawność masz orzeczoną z jakiegoś sensownego powodu), bo zawsze możesz się odwoływać od decyzji orzecznika, a masz możliwość się rozwinąć i przestać się trzymać państwa.

Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-03-11 09:34
Prawo do renty socjalnej podlega zawieszeniu w przypadku, gdy osoba uprawniona osiągnęła przychód w łącznej kwocie przekraczającej 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS (od 1 marca 2008 r. do 31 maja 2008 r. 870,00 zł).
Prawo do renty socjalnej ulega zawieszeniu w przypadku osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, tj. z tytułu:
•  pracy wykonywanej w ramach stosunku pracy,
•  pracy nakładczej,
•  pracy wykonywanej na podstawie umowy zlecenia i umowy agencyjnej oraz współpracy przy wykonywaniu jednej z tych umów,
•  wykonywania pracy w ramach umowy o świadczenie usług (innej niż umowa zlecenia lub agencyjna), do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz współpracy przy wykonywaniu tej umowy,
•  wykonywania pracy na podstawie:
  umowy zlecenia,
  umowy agencyjnej,
  innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy o zleceniu,
  umowy o dzieło,
jeżeli umowę taką uprawniony do renty socjalnej zawarł z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy (zawartej z innym podmiotem) wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy,
•  prowadzenia pozarolniczej działalności oraz współpracy przy jej wykonywaniu,
•  wykonywania pracy w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych,
•  odpłatnego świadczenia pracy, na podstawie skierowania do pracy, w czasie kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania (o ile przysługuje renta w wysokości 50% renty socjalnej) oraz
•  pobierania stypendium sportowego.
Na zawieszenie renty socjalnej wpływają także przychody osiągane z tytułu wykonywania umowy zlecenia przez uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów, którzy nie ukończyli 26 lat życia oraz honoraria z tytułu działalności artystycznej lub twórczej. Od przychodów tych nie jest wprawdzie odprowadzana składka na ubezpieczenie społeczne, jednak podlegają one opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Za przychód uważa się także kwoty pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, a także kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.
Na zawieszenie prawa do renty socjalnej wpływa także przychód zaliczony do źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 2000 nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Renta socjalna ulega także zawieszeniu w przypadku osiągania przychodu z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, opodatkowanych na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Osoba pobierająca rentę socjalną lub jej przedstawiciel ustawowy (opiekun prawny lub kurator) są obowiązani niezwłocznie powiadomić Zakład o osiąganiu przychodu w kwocie powodującej zawieszenie prawa do tej renty.( www.zus.pl).
Nadrzędny Autor Jasiek Dodany 2008-03-13 16:03
witam
Ja mam inny problem. mianowicie, Chce załozyć działalnośc gospodarczą. Centrum INTEGRACJI w ostatnim poscie pisze o zawieszeniu prawa do renty po przekroczeniu dochodu w wysokosci 30% przecietnego wynagrodzenia, wymienacie Państwo również "pozarolnicza dzialalność oraz współprace przy jej prowadzeniu".
Moje pytania są takie:
Czy zakladając dzialalnośc gospodarczą, na własny NIP, ZUS moze mi zawiesić prawo do renty? Słyszałem ze otwarcie wlasnego biznesu moze byc powodem zawieszenia renty.
Czy dochód mojej firmy bedzie brany jako mój dochód?
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta socjalna a praca (5313 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill