www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / zasiłek szkolny (5557 - wyświetleń)
- Autor WCN Dodany 2008-03-10 00:26
Mój syn niepełnosprawny ruchowo od września pójdzie do szkoły. Słyszałam o zasiłku szkolnym ,czy możemy się o niego ubiegać? Czy to zależy od dochodu? o co mogę ubiegać się w mojej gminie? Mieszkamy na wsi.Jakie mamy prawa ,bo przecież nikt w gminie sam od siebie mi nic nie powie ( o tym się już przekonałam )Pozdrawiam Basia
Nadrzędny - Autor konkretna Dodany 2008-03-10 02:58
Z tego co wiem,owinnas o wszytskim zostac poinformowana w szkole.Tam CI powiedzą jakie dokumenty trzeba dostarczyć.Co do dochodu,to nie wiem.
Nadrzędny Autor WCN Dodany 2008-03-10 23:43
Dziękuję :-)
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-03-11 10:31 Zmieniony 2008-03-12 10:58
Formy pomocy materialnej dla uczniów z rodzin ubogich reguluje ustawa o systemie oświaty. Rozdział 8a ustawy "Pomoc materialna dla uczniów" szczegółowo opisuje świadczenia, jakie mogą być przyznawane uczniom:
Stypendium szkolne może być przyznane uczniowi, który znajduje się w trudnej sytuacji materialnej wynikającej z niskich dochodów w rodzinie tj. 316 zł na osobę miesięcznie. W ramach stypendium uczeń może się ubiegać o całkowite lub częściowe pokrycie kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych oraz pomoc rzeczową o charakterze edukacyjnym, jak zakup podręczników czy przyborów szkolnych.
O zasiłek szkolny może się ubiegać uczeń, który "przejściowo" znajduje się w trudnej sytuacji materialnej spowodowanej zdarzeniem losowym. Zasiłek szkolny, podobnie jak stypendium szkolne, może być przyznany w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym tyle, że tą formę pomocy uczeń może otrzymać raz lub kilka razy do roku. Wysokość tego zasiłku to pięciokrotność zasiłku rodzinnego.
(www.menis.gov.pl)
Szczegółowe informacje uzyska Pani w swoim Urzędzie Gminy.
Proszę zapytać również o to czy Pani Gmina bierze udział w realizowanym przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych programie „Uczeń na wsi” w ramach którego po spełnieniu wymagań określonych w programie niepełnosprawny uczeń również może uzyskać wsparcie. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej PFRON www.pfron.ogr.pl w zakładce „Programy PFRON”/ Uczeń na wsi.
Nadrzędny Autor WCN Dodany 2008-03-11 20:51
Bardzo dziękuję za informację. Zabieram się więc do działania. Ciekawa jestem co "zdziałam" :-)  Pozdrawiam wszystkich Basia (mama Tomka).
Nadrzędny Autor iwona3 Dodany 2008-03-12 07:18 Zmieniony 2008-03-12 07:24
Może sprostuję odpowiedz Centrum INTEGRACJI,gdyż podana strona jest już nieaktualna,kryteria dochodowe od 1.10.2007 uległy zmianie.

Pozdrawiam-Iwona.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-03-12 10:52 Zmieniony 2008-03-12 13:16
Sprostowanie.
Przepisy wynikające z Ustawy o systemie oświaty są nadal aktualne.

Zmieniła się tu jedynie wysokość zasiłku rodzinnego przypadającego na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia i wynosi 64 zł.

Tak więc:
Stypendium szkolne nie może być niższe miesięcznie niż 80 % kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255, z późn. zm.) i nie może przekraczać miesięcznie 200 % kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych- czyli kwoty 64 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia.- tak więc kwota stypendium szkolnego wahać się będzie od 51,20 zł do 128 zł

Wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej tj 351 zł.

Wysokość zasiłku szkolnego to pięciokrotność kwoty 64 zł czyli 320 zł
Nadrzędny Autor iwona3 Dodany 2008-03-12 11:49
1.  Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593 ze zm.) tj. 351 zł.

Pozdrawiam-Iwona
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / zasiłek szkolny (5557 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill