www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Sejm o świadczeniach dla paraolimpijczyków (1499 - wyświetleń)
Autor Romuald Jozef RASIAK Dodany 2008-03-14 07:26
            Rozprawiają o godności i honorze "Paraolimpijczyków" ujmując Im tej godności i honoru. O ludziach bezgranicznego poświęcenia i najwyższego trudu dla Ojczyzny. Edukują najmłodsze pokolenie jak  nie dać nic za słuszne zasługi bo „ich mało”
Podczas wtorkowych obrad sejmowej komisji kultury fizycznej i sportu powołano pięcioosobową podkomisję, która ma się zająć opracowaniem projektu o zmianie ustawy o kulturze fizycznej w zakresie przyznawania świadczeń paraolimpijczykom.
Sejmowa podkomisja ma za zadanie ustalić dokładne kryteria, mające doprowadzić do tego, by za datę graniczną w przyznawaniu olimpijskich emerytur uznano rok 1972, gdy po raz pierwszy polska reprezentacja osób niepełnosprawnych pojechała do Heidelbergu na zawody.
Jak poinformował komisję podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Tomasz Półgrabski, stanowisko rządu w sprawie zmiany ustawy jest negatywne.
Obecnie uprawnionych do otrzymywania dożywotniej olimpijskiej emerytury jest 28  paraolimpijczyków. Ewentualne przeforsowanie ustawy objęłoby 141 sportowców.
...Zapis stenograficzny (655) z 95. Posiedzenia Komisji Ustawodawstwa i Praworządności  w dniu 18 lutego 2003 r.
Porządek obrad:
1. Rozpatrzenie ustawy o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw.
2. Pierwsze czytanie projektu ustawy o ustanowieniu dnia 16 października Dniem Ojca Świętego Jana Pawła II.
3. Rozważenie podjęcia inicjatywy ustawodawczej w sprawie nowelizacji ustawy o kulturze fizycznej.
4. Rozważenie podjęcia inicjatywy ustawodawczej w sprawie nowelizacji ustawy - Prawo prasowe.
        cytat "     ostatnia próba nowelizacji tego artykułu miała miejsce nie tak dawno, w tym roku, w styczniu, to jest druk sejmowy nr 1194. I sejmowa Komisja Kultury Fizycznej i Sportu rozpatrując ten projekt, który został wniesiony przez kilku posłów, w tym również medalistów olimpijskich, bo podpisał się pod nim między innymi Jerzy Kulej, po przeprowadzeniu pierwszego czytania w dniu 22 stycznia, postanowiła ten projekt odrzucić.
Wówczas zostało również przekazane stanowisko rządu wobec poselskiego projektu ustawy, które mam tu przed sobą. Jest to dwustronicowy dokument. I ostatnie zdanie zawiera takie stwierdzenie: "Mając na uwadze powyższe, poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o kulturze fizycznej podejmuje ważne społeczne problemy, jednak ze względu na zawarte w nim błędy merytoryczne i legislacyjne rząd nie wyraża pozytywnej opinii".
Chcę powiedzieć, że z tego dokumentu wyłoniłem właściwie trzy takie błędy, na które rząd zwraca uwagę w projekcie tej ustawy. A mianowicie na to, że posłowie zaproponowali, aby obniżyć granicę wieku dla osób niepełnosprawnych z trzydziestu pięciu, jak to jest dla pełnosprawnych olimpijczyków, do trzydziestu lat. I po prostu nie uzasadniono tej propozycji. To po pierwsze. Po drugie, brak było jednoznacznego wyliczenia skutków finansowych wynikających z tej zmiany. A po trzecie, w ustawie budżetowej na 2003 r. nie przewidziano na ten cel żadnych środków.
Postanowiłem więc zwrócić się do szanownej komisji, aby zechciała przyjąć ten projekt jako własny. Aby można było wreszcie załatwić tę jakże bolesną sprawę dla osób niepełnosprawnych, olimpijczyków, którzy, jak sądzę, podobnie jak osoby pełnosprawne pod polskim sztandarem słuchają hymnu i rozsławiają dobre imię naszego kraju. I dobrze byłoby, żeby zmiana tej ustawy mogła być przyjęta akurat teraz, kiedy obchodzimy Europejski Rok Osób Niepełnosprawnych.
I na zakończenie pragnę jeszcze zwrócić uwagę na te błędy merytoryczne i legislacyjne, o których wcześniej wspomniałem. Otóż według wyliczenia dokonanego na podstawie dokumentów otrzymanych od pana prezesa Dłużniaka - które załączyłem do projektu zmiany ustawy - tych niepełnosprawnych olimpijczyków jest dokładnie stu siedemnastu. Przyjmując jako przeciętne wynagrodzenie 2 tysiące 200 zł i mnożąc je przez sto siedemnaście osób oraz przez dwanaście miesięcy dokładnie wyliczyłem, że obciążenie budżetu z tego tytułu wyniesie 3 miliony 88 tysięcy zł rocznie. To jest jedna rzecz. I ona jak gdyby uzupełnia ten merytoryczny brak w ustawie, którą zgłosili posłowie.""
Romuald RASIAK
                    ... sprawa ta rozpatrywana jest w sposób 'jak jej nie załatwić" w sposób urągający Naszej Ojczyźnie.
Prezes Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych "Start" Witold Dłużniak:
Pani Przewodnicząca! Wysoka Komisjo!
…      cytat     "Mówimy tutaj o problemie rent dla sportowców niepełnosprawnych. I jeśli dobrze pamiętam, to pierwszy raz informowałem Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych o tej problematyce dobre sześć lat temu. W międzyczasie ten problem obrósł takimi przybudówkami, legendami, historiami, że zakończyło się to tak, jak miało to miejsce na komisji sejmowej, gdzie w głosowaniu ten problem przepadł dosyć wyraźnie. Nie chciałbym się pomylić, ale stosunek głosów był chyba 7:3.""
…      cytat:   "Przekonywanie państwa, czym jest sport niepełnosprawnych zajęłoby mi zbyt dużo czasu i byłoby to zadanie tak ambitne, że nie wiem, czybym mu podołał. Są dyscypliny wśród niepełnosprawnych, które można rozpatrywać i porównywać ze sportem ludzi zdrowych. Dowodów na to jest wiele. Na przykład w tenisie stołowym czołowe polskie zawodniczki i zawodnicy niepełnosprawni występują z powodzeniem w klubach ligowych. A obecnie najlepszą polską młodziczką jest trzynastoletnia Natalka Partyka z Gdańska, która gra z
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Sejm o świadczeniach dla paraolimpijczyków (1499 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill