www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Jak wypisać się z II Filaru (3030 - wyświetleń)
- Autor miododaj Dodany 2008-03-28 18:08
Mam 46 lat. Od 1995 roku jestem na rencie. W 1999 roku przystąpiłem do II filaru z nadzieją, że powrócę do aktywności zawodowej.
Chciałbym zrezygnować z otwartego funduszu emerytalnego. Podział mojej składki na fundusz i ZUS nie wróży mi nic dobrego, a wiem, że rencistą pozostanę do końca życia. Nie wiem jakich formalności mam dopełnić, aby zrezygnować z II filaru. Byłem w ZUS-ie, ale odpowiedź którą otrzymałem brzmiała następująco "Jest to niemożliwe". Proszę o pomoc i ewentualną radę co mam zrobić?
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2008-03-28 19:37 Zmieniony 2008-03-28 19:42
bo II filar jest obowiązkowy ( czyli otwarty fundusz emerytalny ) , czyli zus pobiera ci składki i przekazuje część pieniędzy do funduszu który wybrałeś lub przypisano cię losowo,

a III filar jest dobrowolny
Nadrzędny - Autor miododaj Dodany 2008-03-28 20:43
Tak, ale byłem w tej grupie wiekowej która nie musiała, a mogła przystąpić do II filaru. Więc się zapisałem. Teraz wiem, że podjąłem niewłaściwą decyzję. Jak się z tego wycofać i być tylko w ZUS-ie.
Nadrzędny Autor WERBENA Dodany 2008-03-29 07:29
cześć

nie masz odwrotu.to trudne ale prawdziwe ,
gdy wchodziła reforma ubezpieczeń w 1999 roku, a wraz z nią te zmiany, wówczas starsze osoby mogły zostać tylko przy jednym czyli w ZUS ,ale wielu myśląc pozytywnie o korzyściach z tym idących zapisało się do otwartego funduszu ,  ale to i tak nic nie zmienia w fakcie ,że i tak i tak zabierają ci określoną kwotę na składki , tylko kwestia rozdzielenia tej kwoty (dział składek emerytalnych) , "na kupeczki"
więc jeśli pracowałeś i pracujesz -to i tak i tak ta kwota byłaby ci zawsze pobrana
jednym słowem -w dawnych dziejach płaciliśmy jedną sumę na całe ubezpieczenie , a teraz jest podział , wypełniasz przecież osobno  ; 1)emerytalne i rentowe, 2) chorobowe wypadkowe ( co więcej wypadkowe nie jest obowiązkowe )   , 3) zdrowotne i FGŚP
oczywiście te kupki -muszą być jeszcze podzielone -co dla kogo
to tak ogólnie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Jak wypisać się z II Filaru (3030 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill