www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / niepełnosprawnośc w KRUSIE ?? (1942 - wyświetleń)
- Autor kafka21 Dodany 2008-03-30 09:40
Witam !!
Od prawie roku cierpię na dolegliwości związane z kręgosłupem, kręgozmykiem itd, ujawniły sie one w związku z moją pracą jako domownika na gospodarstwie teściów. Obecnie jestem po poważnej operacji kręgosłupa, mam zakaz jakiekolwiek pracy fizycznej. Jestem mężatką ubiezpieczoną z mężem w Krusie. Nigdy nie pracowałam poza pomocą na gospodarstwie teściów. Niedawno skończyłam studia jednak nie obroniłam ich jeszcze ze względów na problemy ze zdrowiem. Lekarz oznajmił mi  że w związku z moimi problemami ze zdrowiem mogę postarać się o stopień niepełnosprawności,a następnie jako 24 latka kończąca studia o rentę socjalną. Nie rozumiem jednak gdzie mam starać się o ową rentę czy po pozytywnym orzeczeniu komisji ds orzekania niepełnosprawności w sprawie mojego stopnia niepełnosprawności- zgłosić sie do KRUSU w którym jestem    ubezpieczona i z którego obecnie pobieram chorobowe? czy zgłosić sie Ośrodka Pomocy Rodzinie ?? czy ZUSu ? W jakiej kolejności to załatwić? czy może odrazu starac się o rente z tytułu niezdolności do pracy na gospodarstwie w KRUSie? Czy wówczas będę mogła szukać pracy po ukończeniu studiów poza gospodarstwem z otrzymywaną renta z KRUSU??Bardzo proszę o jakąkolwiek pomoc. Co robić dalej. Jestem młoda i nie chcę pozostawać na utrzymaniu teściów. Mąż również sie uczy . Proszę o pomoc. kafka21
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-04-02 11:45
Zgodnie z przepisami ustawy o rencie socjalnej przysługuje  ona osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
  1)  przed ukończeniem 18. roku życia;
  2)  w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia;
  3)  w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
W/w osobie, która spełnia powyższe warunkiprzysługuje:
  1)  renta socjalna stała - jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest trwała;
  2)  renta socjalna okresowa - jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest okresowa.
Renta socjalna okresowa przysługuje przez okres wskazany w decyzji jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Wniosek o przyznanie renty socjalnej należy złożyć w oddziale ZUS właściwym ze względu  na miejsce zamieszkania.
Informacje na temat orzecznictwa w KRUS znaleźć można w publikacji " Co trzeba wiedziec o KRUS"
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/17763
Warto także wiedzieć,że zgodnie z obowiązującym systemem osoby niepełnosprawne mogą zostać zatrudnione, o ile uzyskają pozytywną opinię lekarza medycyny pracy na zatrudnienie na określonym stanowisku pracy.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / niepełnosprawnośc w KRUSIE ?? (1942 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill