www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta ,a chorobowe z zus (10423 - wyświetleń)
- Autor zewaz1961 Dodany 2008-03-31 19:58
Jestem inwalidą byłej trzeciej grupy,którą otrzymałam na alergię .Półtora roku temu podjęłam pracę zarobkową ,chcę dodać że w ósmym roku życia uległam wypadkowi-dotkliwie popażyłam się ogniem, do dziś mam liczne blizny, najbardziej mam popażoną prawą dłoń i twarz,dłoń pokryta jest cieńką pękającą skórą .Na to schorzenie po ukończeniu 18-roku życia dostałam trzecią grupę inwalidzką  na stałe,ale niepłatną .  gdy stawałam na Komisji Lekarskiej na którą kierował mnie alergolog ,popażenie nie było wogóle brane pod uwagę.Z renty trudno było mi się leczyć nie mówiąc o innych codziennych wydatkach (410,00zł) dlatego podjęłam pracę zarobkową,szybko moje popażenie dało się we znaki ,pracuję jako księgowa , bardzo dużo piszę  naciskając literki na klawiaturze ołówkiem z gumką, bo niemam wszystkich palców.Po czterogodzinnej pracy ból był nie do wytrzymania ,jak by było mało tego,po czasie  na dłoni robią się zaczerwienienia i skórka zaczyna pękać z małych ranek zaczyna sączyć krew.Aby pomóc sobie brałam urlop ,ale ten sposób pomagał na krótko ,bardzo zależało mi na pracy, dlatego nie chodziłam do lekarza ,do chwili aż skończył mi się wymiar urlopu.Na pierwszej wizycie u lekarza specjalisty ,dostałam od razu trzy tygodnie zwolnienia I teraz zaczoł się prawdziwy mój dramat .Mój pracodawca nie przedłóży ze mną umowy o pracę już mnie o tym poinformowano .Jestem załamana niewiem (bo napewno będę mieć dalsze zwolnienia,ze względu na leczenie)czy po 33 dniach po ustaniu stosunku pracy będę miała płacony zasiłek chorobowy z ZUS-u mimo pobierania renty inwalidzkiej przecież to co dostaję to jest jałmużna ,pracowałam  na pół etatu zarabiałam też niewiele bo 436zł  ,ale zarobki z pracy plus renta ,to już dla mnie było bardzo dużo. Dlatego prosze niech mi ktoś odpowie na moje pytanie ,czy otrzymam zasiłek chorobowy z ZUS ,po ustaniu stosunku pracy?
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2008-04-01 06:38
Witam,
troszkę nie zrozumiałam------czyli już straciłaś pracę , czyli ustał stosunek pracy , wygasł,
inaczej się ma sprawa gdy jesteś na zwolnieniu i kończy ci się okres umowy, owszem to wola pracodawcy co " z tobą zrobi dalej "
ALE PROSZĘ NAPISZ  -DOKŁADNIEJ CO W OBECNEJ CHWILI JEST -czy jeszcze pracujesz i masz zwolnienie -czy?

potem -gdy rencista nie pracuje -nie ma zwolnienia chorobowego - nie można dostawać  renty i zasiłku  chorobowego
bo gdy zwykły człowiek ( nie rencista) pracuje -traci nawet prace -albo  / i  /  ponad 30 dni  wypłacanie  zwolnienia przejmuje  ZUS
Nadrzędny - Autor zewaz1961 Dodany 2008-04-01 16:49
Dziękuję!napisałam trochę chaotycznie ale proszę wybaczyć jestem bardzo zdenerwowana ,już uzupełniam .Jestem na zwolnieniu od 20.02.2008 ,33dni które płaci pracodawca minęły 23.03.2008 a  zwolnienie lekarskie mam do 14.04.2008 i wiem że będę miała nadal .Okres umowy skończył mi się 31.03.2008 ,dostałam już świadectwo pracy.Bardzo się martwię co teraz będzie,wiem też że pracy (chociaż bym bardzo tego chciała) ,nie dostanę.
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2008-04-04 08:12 Zmieniony 2008-04-04 08:19
witam,
nie mogłam wcześniej napisać , brak czasu

czy wiesz ,  w jaki sposób pobierano ci w ostatnim zakładzie pracy składki , czyli tak ogólnie to powinnaś mieć pobierane -na ubezpieczenie chorobowe również (ale ono nie jest obowiązkowe ), i tu pracodawcy zachowują sie różnie ..........
a druga sprawa -słyszałaś ostatnio o niekorzystnych warunkach zatrudniania -opłacania w całości pełnego ubezpieczenia społecznego  -to zniechęciło pracodawców do ---zatrudniania nas , rencistów , ciebie też zwolniono , cała ta powalona pomysłem refundacja , ( wiele artykułów prasowych  , postów jest na ten temat -poczytaj w wolnej chwili) ,
to zmiany od 2008r  -czyli resztę już wiesz........

a co do wypłacania zasiłku chorobowego ,gdy już ustał stosunek pracy ------no niekorzystne to wiadomości dla ciebie -ale nie należy się -
Nadrzędny Autor zewaz1961 Dodany 2008-04-05 20:29
Pani Werbeno dziękuję Pani bardzo mimo wszystko,chcę dodać ,że miałam odprowadzane składki na ubezpieczenie chorobowe ,ale to chyba nic nie zmienia
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-04-07 14:24
            Prawo do zasiłku chorobowego z tytułu niezdolności do pracy nie przysługuje niestety po ustaniu okresu  zatrudnienia osobie mającej – tak jak Pani ustalone prawo do renty. Wynika to z art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych  (Dz. U. Nr 199, poz. 1673 ze zm.), który brzmi : 
„  Zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy powstałej w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, jak i z tytułu niezdolności do pracy powstałej po ustaniu tytułu ubezpieczenia nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli osoba niezdolna do pracy ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy „
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta ,a chorobowe z zus (10423 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill